W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo żywnościowe

Na jasnym tle napis: Razem tworzymy bezpieczny grunt: Bezpieczeństwo żywnościowe. Po prawej stronie w kontur mapy Polski zamieszczone zdjęcia związane z rolnictwem.

Czym jest bezpieczeństwo żywnościowe

Bezpieczeństwo żywnościowe to działania, które podejmują państwa, aby zapewnić społeczeństwu dostęp do żywności:

  • odpowiedniej jakości (bezpiecznej, odżywczej i różnorodnej)
  • w odpowiedniej ilości.

Działania te mają na celu także zapewnienie żywności przystępnej cenowo poprzez funkcjonujący bez zakłóceń łańcuch dostaw.

O bezpieczeństwie żywnościowym mówimy wtedy, gdy w kraju nie brakuje żywności dobrej jakości i jest ona dostępna dla każdego.

Co wpływa na bezpieczeństwo żywnościowe

Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest głównym celem Wspólnej Polityki Rolnej, na realizację którego przeznaczane jest około 1/3 unijnego budżetu. Polska, podobnie jak Unia Europejska jako całość, jest dziś znaczącym eksporterem żywności, wnosząc coraz większy wkład w globalne bezpieczeństwo żywnościowe.

Zarówno restrykcje wprowadzane w związku z trwaniem pandemii COVID-19, zachwianie rynków w konsekwencji rosyjskiej agresji w Ukrainie, jak i zmiany klimatu uwypukliły znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego.

Zapewnienie odpowiedniej ilości żywności przystępnej cenowo wymaga ciągłej poprawy efektywności rolnictwa i przetwórstwa oraz łańcucha dostaw funkcjonującego bez zakłóceń.

W warunkach zmian klimatu coraz większe znaczenie mają działania zapewniające zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w dłużej perspektywie poprzez ochronę zasobów ziemi, wody i różnorodności biologicznej, a także ograniczanie strat i marnowania żywności.

Na bezpieczeństwo żywnościowe wpływają działania podejmowane na każdym etapie łańcucha dostaw:

  • od dostawców środków do produkcji rolnej,
  • rolnictwo,
  • poprzez dystrybucję,
  • przetwórstwo,
  • magazynowanie,
  • handel (hurtowy, detaliczny, zagraniczny),
  • gastronomię,
  • aż do konsumpcji.

Nasze działania

Zapewniamy rolnikom stabilność produkcji, mimo trudnej sytuacji na rynkach rolnych Europy w związku z trwającą wojną w Ukrainie. Efektem naszych działań jest pakiet pomocy dla rolnictwa w wysokości 15 miliardów złotych.  Rolnicy w ramach tej kwoty mogli skorzystać z:

  • Dopłat do pszenicy i gryki
  • Dopłat do nawozów
  • Dopłat do paliwa rolniczego
  • Kredytów płynnościowych
  • Kredytów skupowe
  • Wsparcie producentów trzody chlewnej

Przeczytaj więcej szczegółów na stronach:

Konkrety dla polskiej wsi

Wsparcie dla rolników z Planu Strategicznego WPR 2023-2027

Nabory wniosków z KPO

Czy wiesz, że

„Epicentrum” globalnego bezpieczeństwa żywnościowego stanowi pszenica. Powierzchnia jej upraw stanowi 30,6% światowej powierzchni zbóż (kolejne miejsca zajmują kukurydza – 26,7% i ryż – 22,6%).

 

Co robimy, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe

Przeciwdziałamy sytuacjom kryzysowym

Przeciwdziałamy sytuacjom kryzysowym spowodowanym klęskami żywiołowymi, epidemiami czy też prowadzonymi działaniami wojennymi na świecie. Dbamy o zapewnienie redukcji strat i marnotrawstwa żywności, co z kolei obniży ceny żywności i zwiększy jej dostępność. Prowadzimy działania w kierunku stworzenia takich warunków, aby wszyscy obywatele mieli fizyczny dostęp do wystarczającej ilości żywności, zaspokajającej ich potrzeby żywieniowe i preferencje dla prowadzenia aktywnego i zdrowego życia.

Dbamy o dobre warunki uczciwej konkurencji

Opracowujemy, przygotowujemy do wdrażania i ew. modyfikujemy rozwiązania/działania/instrumenty służące konkurencyjności rolnictwa, zrównoważonemu zarządzaniu zasobami naturalnymi.

Dbamy o rozwój rolnictwa zrównoważonego

Podejmujemy inicjatywy służące opracowaniu działań w dziedzinie klimatu oraz zrównoważonego rozwoju terytorialnego obszarów wiejskich (realizacja Wspólnej Polityki Rolnej UE, w ramach PROW 2014-2020, a także PS WPR 2023-2027).

Dbamy o równe szanse w całym łańcuchu żywnościowym

Opracowujemy regulacje rynkowe, aby stworzyć odpowiednie warunki do prawidłowego funkcjonowania całego łańcucha żywnościowego, tj.: stabilizację produkcji rolnej.

Dbamy o dobre relacje pomiędzy podmiotami w łańcuchu dostaw

Pracujemy nad dobrymi relacjami pomiędzy podmiotami w łańcuchu dostaw, eliminacją nieuczciwych praktyk handlowych, wzmocnieniem pozycji negocjacyjnej producentów rolnych, integracją podmiotów sektora rolno-spożywczego, skracaniem łańcucha dostaw.

 

Bezpieczeństwo żywnościowe na forach międzynarodowych

Zagadnienie bezpieczeństwa żywnościowego i bezpieczeństwa żywności jest jednym z głównych celów Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. W związku z toczącą się wojną na Ukrainie jest to obecnie jeden z głównych tematów omawianych na forach międzynarodowych (KE, WTO, FAO czy OECD). Przygotowujemy analizy sytuacji podażowo-popytowej w Polsce, Europie i na świecie oraz opiniujemy propozycje stanowisk Polski do zaprezentowania na spotkaniach powyższych instytucji. Opracowujemy również stanowiska w odniesieniu do celu 2 Agendy ONZ 2030 „Zero głodu”.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}