W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje ogólne

W dniu 10 kwietnia 2019 r. Rada Europejska, odpowiadając na wiosek premier Theresy May, zgodziła się na dalsze przedłużenie okresu potrzebnego do ratyfikacji umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Okres takiego przedłużenia ma nie być dłuższy, niż to konieczne, a w każdym razie nie dłuższy niż do dnia 31 października 2019 r. Jeżeli obie strony ratyfikują umowę o wystąpieniu przed tą datą, wystąpienie będzie miało miejsce pierwszego dnia następnego miesiąca.

Oznacza to, że jeżeli umowa o wystąpieniu nie zostanie ratyfikowana w ww. terminie, może dojść do twardego brexitu.

W przypadku twardego brexitu Zjednoczone Królestwo stanie się państwem trzecim bez żadnych przejściowych uzgodnień. Od tej chwili całe unijne prawo pierwotne i wtórne przestanie obowiązywać w odniesieniu do Zjednoczonego Królestwa. Nie będzie okresu przejściowego, który przewidziano w umowie o wystąpieniu, co może mieć szerokie konsekwencje dla wspólnotowego rynku oraz międzynarodowych procesów i inicjatyw procesów, w które dotychczas Zjednoczone Królestwo było zaangażowane. 

Aktualności dotyczące brexitu skierowane do przedsiębiorców dostępne są na stronach poszczególnych ministerstw i urzędów:

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/brexit-aktualnosci

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

https://www.brexit.gov.pl

Ministerstwo  Finansów

thtps://www.gov.pl/web/finanse/brexit-unia-europejska

https://www.podatki.gov.pl/clo/brexit/

https://www.gov.pl/web/finanse/brexit-konsekwencje-dla-przedsiebiorcow ;

 

Portal powroty.gov.pl

https://powroty.gov.pl/dzial-powroty-4924

Polacy planujący powrót do kraju mogą znaleźć porady jak przejść przez wszelkie praktyczne i formalne trudności, które mogą napotkać przy przenosinach do Polski, a także jak znaleźć pracę lub założyć działalność gospodarczą w kraju.
 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.09.2019 10:00 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
19.06.2019 11:13 Sławomir Mucha