W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje ogólne

W dniu 17 października 2019 r. Rada Europejska zatwierdziła zmodyfikowaną Umowę o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (zmodyfikowany został załącznik odnoszący się do Irlandii/Irlandii Płn.).

W celu umożliwienia zakończenia wszelkich niezbędnych kroków służących ratyfikacji umowy o wystąpieniu, w tym uzyskania zgody Parlamentu Europejskiego, Rada Europejska wyraziła zgodę na ponowne przedłużenie okresu, o którym mowa w art. 50 ust. 3 TUE, tj. okresu do wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE.

Okres ten przedłużono do 31 stycznia 2020 r., chociaż wystąpienie może nastąpić wcześniej – 1 grudnia 2019 r. lub 1 stycznia 2020 r. – jeśli do tego czasu umowa zostanie ratyfikowana przez obie strony.

W tym przedłużonym okresie Zjednoczone Królestwo pozostaje państwem członkowskim, mającym wszystkie prawa i obowiązki określone w traktatach i prawie unijnym.

Zgodnie z ustaleniami zawartymi w Umowie, między Irlandią a Irlandią Północną nie powstanie granica i nie będą prowadzone kontrole celne i regulacyjne. Irlandia Północna będzie objęta unijnymi przepisami dot. wymogów, jakie muszą spełniać towary. Kontrole towarów będą prowadzone pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią Północną. Ponadto, do Irlandii Północnej stosowane będą przepisy UE dot. VAT. Przewidziano także utworzenie mechanizmu zgody władz Irlandii Północnej na przedłużenie obowiązywania postanowień załącznika dot. Irlandii/Irlandii Płn., tak żeby zapewnić demokratyczną legitymację kontynuacji specjalnego rozwiązania, po pierwszych 4 latach jego stosowania.

Jeśli Umowa o wystąpieniu nie zostanie ratyfikowana w ww. terminie, tj. najpóźniej do 31 stycznia 2020 r., może dojść do  tzw. twardego brexitu. W przypadku twardego brexitu Zjednoczone Królestwo stanie się dla UE państwem trzecim bez żadnych przejściowych uzgodnień. Od tej chwili całe unijne prawo pierwotne i wtórne przestanie obowiązywać w odniesieniu do Zjednoczonego Królestwa. Nie będzie okresu przejściowego, który przewidziano w umowie o wystąpieniu, i w którym unijne przepisy będą miały zastosowanie do całego terytorium Zjednoczonego Królestwa Wlk. Brytanii i Irlandii Płn. Tzw. twardy brexit może mieć szerokie konsekwencje dla wspólnotowego rynku i relacji międzynarodowych, w które dotychczas Zjednoczone Królestwo było zaangażowane. 

Aktualności dotyczące brexitu skierowane do przedsiębiorców dostępne są na stronach poszczególnych ministerstw i urzędów:

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/brexit-aktualnosci

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

https://www.brexit.gov.pl

Ministerstwo  Finansów

thtps://www.gov.pl/web/finanse/brexit-unia-europejska

https://www.podatki.gov.pl/clo/brexit/

https://www.gov.pl/web/finanse/brexit-konsekwencje-dla-przedsiebiorcow ;

 

Portal powroty.gov.pl

https://powroty.gov.pl/dzial-powroty-4924

Polacy planujący powrót do kraju mogą znaleźć porady jak przejść przez wszelkie praktyczne i formalne trudności, które mogą napotkać przy przenosinach do Polski, a także jak znaleźć pracę lub założyć działalność gospodarczą w kraju.
 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.11.2019 15:14 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
19.06.2019 11:13 Sławomir Mucha