W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezrobocie rejestrowane w kwietniu 2020 r. – komentarz MR

26.05.2020

Wg danych GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu br. wyniosła 5,8%, co oznacza, że na koniec tego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 965,8 tys. osób. W stosunku do marca br. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 0,4 pkt proc., a w ujęciu rocznym 0,2 pkt proc. Z badań PIE wynika jednak, że spada odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia, a rośnie liczba firm, które chcą utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie.

Na szarym tle napis Dane gospodarcze. Po lewej stronie wykres kołowy.
  • W stosunku do marca br. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 0,4 pkt proc., a w ujęciu rocznym 0,2 pkt proc.
  • Z badań PIE wynika jednak, że spada odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia, a rośnie liczba firm, które chcą utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie.

W stosunku do marca br. zarejestrowanych było 56,4 tys. osób więcej, czyli o 0,4 pkt proc. W ujęciu rocznym przybyło 27,5 tys. bezrobotnych czyli 0,2 pkt proc. W ciągu miesiąca bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach. Najniższa stopa bezrobocia odnotowana została w woj. wielkopolskim (3,3 proc.), a najwyższa w warmińsko-mazurskim (10 proc.).
Kwiecień jest zwykle miesiącem, w którym, ze względów sezonowych, bezrobocie maleje. Sytuacja związana ze stanem epidemii spowodowała jednak odejście od tego trendu. Znaczne pogorszenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej oraz spadek popytu spowodowały, że firmy zmuszone były do ograniczenia zatrudnienia. Przedsiębiorcy, w porównaniu do lat poprzednich, również mniej chętnie sięgali po bezrobotnych. Dane te nie oznaczają jednak załamania na rynku pracy, a raczej stosunkowo niewielki, biorąc pod uwagę okoliczności, wzrost.

Oceniamy, że aktywność gospodarcza w kwietniu osiągnęła swoje minimum, a dostępne dane wskazują na jej stopniowy wzrost. Poprawiają się również nastroje przedsiębiorców w związku z zatrudnieniem. Przykładowo dane ankietowe przeprowadzane w połowie maja wśród przedsiębiorców na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że w porównaniu z deklaracjami z końca kwietnia, odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia spadł o 4 pkt. proc., zaś w porównaniu do deklaracji z końca marca – o 20 pkt. proc. Rośnie również odsetek firm, które chcą utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie. Poza tym, wg badania koniunktury konsumenckiej GUS, w maju negatywne oceny przyszłego poziomu bezrobocia zredukowano o 4,5 pkt proc. Mniejsza w maju liczba opiekunów korzystających z opieki nad dzieckiem do lat 8, również może być związana z ich powrotem na rynek pracy.

{"register":{"columns":[]}}