W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Gospodarka po pandemii – nowe otwarcie. Europa w odbudowie – nowe wyzwania.” EEC Trends z udziałem premiera J. Gowina i wiceministra R. Tomanka

17.02.2021

Opracowujemy teraz Białą Księgę Rozwoju Przemysłu. Zwróciliśmy się do przedsiębiorców, Izb Gospodarczych oraz ekspertów z prośbą o wskazanie głównych barier rozwoju przemysłu w Polsce. Posłuży ona do stworzenia nowej Polityki Przemysłowej Polski - powiedział premier Jarosław Gowin.

Wicepremier Jarosław Gowin i Jacek Ziarno EEC Trends

Premier Jarosław Gowin wskazał czynniki, które mogą wpłynąć na polskie PKB w perspektywie średniookresowej: decyzje polityków i przedsiębiorców, poziom inwestycji i poziom bezrobocia. Jednocześnie podkreślił, że przyszłość polskiej gospodarki leży tak w inwestycjach w innowacyjne rozwiązania, jak i w zwiększeniu produktywności i konkurencyjności tradycyjnych branż przemysłu.

Wiceszef MRPiT Robert Tomanek wyjaśnił przyczyny odporności polskiego eksportu, który stanowi ok. połowy naszego PKB, na kryzys wywołany pandemią. Są nimi dywersyfikacja podażowa (polski eksport nie jest oparty na jednej gałęzi przemysłu), dywersyfikacja popytowa (eksportujemy na różnorodne rynki) oraz przewagi komparatywne (położenie Polski, wysoko wykwalifikowana siła robocza, poprawa jakości infrastruktury).

Siła naszego eksportu jest niezagrożona. W dalszym ciągu możemy liczyć na to, że będzie to koło zamachowe polskiej gospodarki

– podkreślił dr hab. Robert Tomanek.

Europejski Kongres Gospodarczy organizowany jest od 2009 roku przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. Spotykają się tam osobistości ze świata biznesu, polityki, nauki i mediów, aby dyskutować o gospodarczej i społecznej przyszłości Europy. EEC Trends stanowi prolog tego wydarzenia.

Panelu „Gospodarka po pandemii – nowe otwarcie. Europa w odbudowie – nowe wyzwania” z udziałem wicepremiera Gowina i wiceministra Tomanka można odsłuchać po rejestracji na stronie ECC Trends: https://www.trends.eecpoland.eu/2021/pl/panel/4280.html#retransmisja

 

Materiały

EEC Trends, panel „Gospodarka po pandemii – nowe otwarcie. Europa w odbudowie – nowe wyzwania”