W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa Wyszehradzka chce odbudowywać sektor turystyczny po pandemii

27.04.2021

Powrót do „normalności” branży turystycznej we wszystkich krajach grupy wyszehradzkiej będzie długotrwały, ale jest szansa, że branża z kryzysu wyjdzie wzmocniona – uważają członkowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej odpowiedzialni za turystykę.

grafika z napisem: Polska Prezydencja Gr. V4

We wtorek 27 kwietnia, w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej 2020/2021, odbyło się spotkanie sekretarzy stanu ds. turystyki państw tej  Grupy.  Polskę w trakcie spotkania reprezentował sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy.

W czasie spotkania przewodniczący narodowych delegacji omówili stan bieżącej współpracy pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej, zwłaszcza w kontekście skutków pandemii COVID-19, a także wymienili  informacje na temat stanu zagranicznej turystyki przyjazdowej i krajowej.

Rozmawiali również o najważniejszych priorytetach administracji turystycznej państw V-4 w zakresie tworzenia polityki turystycznej i prawa.  Dyskutowano także o możliwych źródłach wsparcia finansowego dla bardziej dynamicznego rozwoju sektora turystyki.

Jestem przekonany, że sytuacja branży turystycznej zarówno w Polsce, jak i w innych krajach grupy wyszehradzkiej, będzie się poprawiać. Z nadzieją patrzymy na akcje szczepień. Dzięki ciężkiej pracy branży, a także  wsparciu udzielanemu przez poszczególne rządy, nie tylko odbudujemy potencjał branży, ale  wypracujemy rozwiązania  gwarantujące jej rozwój. 

– podkreślał w trakcie spotkania Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Jak dodawał wsparcie rządu jest kluczowe wobec zauważalnie dużych spadków ruch turystycznego w ciągu ostatnich miesięcy

Uczestnicy spotkania, są zgodni co do tego, że branża turystyczna wymaga szerokiego wsparcia. W Polsce proces ten realizowany jest już od pierwszych dni pandemii.

Wsparcie dla branży turystycznej

Minister Andrzej Gut-Mostowy mówił zarówno o Tarczy Finansowej, Turystycznym Funduszu Zwrotów, czy Turystycznym Funduszu Pomocowym.  Omówiono również kwestie Polskiego Bonu Turystycznego, dzięki któremu wsparcie dociera do rodzin z dziećmi i do polskiej branży turystycznej.

Polski rząd na tym jednak nie poprzestaje.  Głównymi filarami nowego podejścia do rozwoju turystyki będą:

  • Zasady zrównoważonego rozwoju uwzględniające wymiary: społeczny, ekonomiczny i ekologiczny;
  • Podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, stanowiących podstawę funkcjonowania sektora turystyki;
  • Wykorzystanie turystyki jako narzędzia aktywizacji społecznej i zawodowej, ograniczającego marginalizację;
  • Wzmacnianie współpracy na rzecz promocji priorytetowych obszarów polskich produktów i regionów turystycznych, a także rozbudowa i zastosowanie nowoczesnych narzędzi cyfrowych w turystyce.

Jestem pewien, że wdrożenie naszych pomysłów pomoże branży i będzie potrzebnym jej impulsem rozwojowym

– podsumował wiceminister Andrzej Gut –Mostowy.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: ministrowie David Koppitz z Republiki Czeskiej, Krisztina Varju z Węgier, oraz Katarína Bruncková ze Słowacji, a także dyrektor wykonawcza  Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - Edit Szilágyi Bátorfi.

Spotkanie zakończyło się przyjęciem Protokołu, w którym przedstawiono m.in. kwestie promocji w zakresie turystyki przyjazdowej do państw Grupy Wyszehradzkiej z krajów trzecich w 2021 roku.  Będzie ona realizowana wspólnie przez Narodowe Organizacje Turystyczne czterech państw członkowskich, w ramach planu promocji marketingowej na br.

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej V4 umożliwia Czechom, Słowacji, Węgrom i Polsce identyfikowanie problemów istniejących w sektorze turystyki oraz szukanie wspólnych rozwiązań, w szczególności w dziedzinie jej promocji.