W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inflacja w lutym 2019 roku – komentarz MPiT do danych GUS

15.03.2019

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w lutym 2019 roku wzrosły o 0,4 proc. w porównaniu ze styczniem br. W porównaniu z lutym 2018 roku ceny wzrosły o 1,2 proc. Dane są zbliżone do formułowanych przed miesiącem oczekiwań MPiT.

Na szarym tle hasztag analizy MPiT.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w lutym br. GUS dokonał aktualizacji systemu wag w koszyku na 2019 rok – zwiększył udział zarówno żywności (o ponad 0,5 p.p.), jak i dóbr i usług związanych z transportem (o 1,6 p.p.), z restauracjami i hotelami oraz wyposażeniem mieszkania (blisko o 0,5 p.p.). Natomiast znacząco spadł udział dóbr i usług związanych z użytkowaniem mieszkania (o ponad 1 p.p.), zdrowiem (o 0,6 p.p.), a także łącznością (blisko o 0,7 p.p.) oraz rekreacją i kulturą (o około 0,5 p.p.). 
W lutym br., szybciej niż w styczniu, rosły ceny związane z użytkowaniem mieszkania, a także ceny w transporcie. 

W marcu 2019 roku oczekujemy sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia, a także wzrostu cen w transporcie. Tempo wzrostu cen żywności powinno być umiarkowane i niższe od notowanego w lutym. Miesięczny wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych powinien wynieść 0,3 proc., natomiast roczny 1,6 proc. 

Zmiana wag może wpłynąć na zmianę perspektyw inflacji w najbliższych miesiącach, szczególnie wobec wyższego udziału wydatków związanych z transportem i spodziewanym wzrostem cen w tej kategorii wydatków. Wyższy udział zarówno wydatków na żywność, jak i transport, powinien spowodować także wyższą zmienność wskaźnika w najbliższej przyszłości.   

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.03.2019 12:54 Marta Arendt
Pierwsza publikacja:
15.03.2019 12:54 Marta Arendt
{"register":{"columns":[]}}