W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Co to jest?

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).  W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla samorządów.

Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu trafi do gmin wiejskich i  miejsko‑wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów.

Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.  Wsparcie jest bezzwrotne.

Na co będzie można przeznaczyć dotację?

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  budowę żłobków, przedszkoli czy drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Dla kogo

Fundusz będzie wsparciem dla:

  • samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Fundusz pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje.
  • małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój firmy.
  • Mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia. Jednocześnie pieniądz inwestycyjny będzie krążył w lokalnej gospodarce: firmy kupują materiały w miejscowych hurtowniach i wypłacają wynagrodzenia pracownikom, którzy z kolei robią zakupy w na najbliższym targowisku.

Jak ubiegać się o wsparcie?

Wnioski będą kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Środki za pośrednictwem wojewodów trafią na rachunki samorządów najpóźniej we wrześniu 2020 r.

Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcia dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce.  

Nie wskazujemy ostatecznego terminu na wydatkowanie środków przez samorządy.

Terminy:

Gminy, miasta i powiaty mogą składać wnioski o wsparcie z puli 6 mld zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych od 27 lipca do 10 sierpnia. Dodatkowe 6 mld złotych rozdysponuje Prezes Rady Ministrów na konkretne inwestycje proponowane przez samorządy.

Sprawdź, jaka kwota przysługuje Twojej gminie, miastu, powiatowi. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki. 

Schemat podziału środków - link do mapy

Gdzie uzyskać informację?

Wszelkie niezbędne informacje na temat Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) można uzyskać na ogólnopolskiej infolinii pod numerami telefonów:

732 122 500

22 484 84 84 

Infolinia dostępna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. 

Materiały

Maksymalny poziom wsparcia dla gmin oraz miast na prawach powiatu
RFIL​_Zał​_nr​_1​_Maks​_poziom​_wsparcia​_gminy​_miasta​_na​_prawach​_powiatu.docx 0.28MB
Maksymalny poziom wsparcia dla powiatów bez miast na prawach powiatu
RFIL​_Zał​_nr​_2​_Maks​_poziom​_wsparcia​_​_powiaty​_bez​_miast​_na​_prawach​_powiatu.docx 0.04MB
Wniosek o uzyskanie środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin i powiatów
RFIL​_Zał​_nr​_3​_Wniosek​_dla​_gmin​_i​_powiatow.docx 0.02MB
Wniosek o uzyskanie środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego (jst)
RFIL​_Zał​_nr​_4​_Wniosek​_JST​_v2.docx 0.04MB
Informacja o wykorzystania środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na inwestycyjne zadania dla jednostek samorządu terytorialnego
RFIL​_Zał​_nr​_5​_Informacja​_wykorzystanie​_srodkow​_JST.docx 0.02MB
Jak oznaczać inwestycje, na które otrzymaliście wsparcie
RFIL​_Zał​_nr​_6​_oznaczenia​_logo.docx 0.17MB
Edytowalny wzór tablicy/logo Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
DPR​_Tablica​_RFIL.psd 10.29MB

Wideo