W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jarosław Gowin powołany na urząd wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii

06.10.2020

Jarosław Gowin odebrał dziś – z rąk prezydenta Andrzeja Dudy – nominację na urząd wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

Prezydent Andrzej Duda nominuje Jarosława Gowina na urząd wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii

Jako szef MRPiT, Jarosław Gowin odpowiada za politykę gospodarczą państwa – m.in. za przedsiębiorczość, politykę przemysłową, innowacyjność i technologie, transformację cyfrową, zieloną gospodarkę oraz gospodarcze relacje z zagranicą. Do jego zadań należą również kwestie związane z zatrudnieniem i przeciwdziałaniem bezrobociu; stosunkami i warunkami pracy; wynagrodzeniami i świadczeniami pracowniczymi; zbiorowymi stosunkami pracy i sporami zbiorowymi oraz związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Kolejny obszar stanowią budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, mieszkalnictwo oraz turystyka.

Jako minister nadzoruje m.in. Urząd Zamówień Publicznych, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Główny Urząd Miar, Urząd Dozoru Technicznego, Polską Agencję Kosmiczną, Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, Polską Organizację Turystyczną, Krajowy Zasób Nieruchomości, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Odpowiada za Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, w której jest zarejestrowanych ponad 2,5 miliona podmiotów gospodarczych.

Jarosław Gowin urodził się 4 grudnia 1961 r. w Krakowie. W latach 2011-2013 Minister Sprawiedliwości, odpowiedzialny za ustawę deregulacyjną. W latach 2015-2020 Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wprowadził Konstytucję dla Nauki, czyli wielką systemową reformę szkolnictwa wyższego i nauki przeprowadzoną w szerokim dialogu ze środowiskiem akademickim, podwyżki dla nauczycieli akademickich i przełomowe zmiany w kształceniu doktorantów; dwie ustawy o innowacyjności, stanowiące impuls dla działalności B+R, oraz programy skutecznie popularyzujące naukę dla dzieci i seniorów. Powołał Narodową Agencję Wymiany Akademickiej i Sieć Badawczą Łukasiewicz.

W latach 80. należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz „Solidarności”. Stypendysta Uniwersytetu Cambridge.

W 2003 r. założył Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, której rektorem był do 2013 r.

Senator VI kadencji. Członek Komisji Nauki i Edukacji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej.

Od 2007 r. poseł na Sejm RP. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Zjednoczona Prawica w Sejmie VII kadencji. Podczas pracy parlamentarnej pełnił funkcje: przewodniczącego Zespołu ds. Konwencji Bioetycznej, przewodniczącego nadzwyczajnej Komisji do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie Konstytucji RP oraz członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Autor wielu książek, artykułów publicystycznych, recenzji i wspomnień. Wolne chwile spędza w górach i na czytaniu książek. Ulubieni autorzy to Wilhelm Röpke, Friedrich August von Hayek i Adam Smith. Miłośnik muzyki barokowej.

Żonaty, ma trójkę dzieci.

{"register":{"columns":[]}}