W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz do danych GUS – produkcja sprzedana przemysłu, ceny w przemyśle i budownictwie we wrześniu 2020 r.

20.10.2020

Wg wstępnych danych GUS produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2020 była o 5,9% wyższa, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 r. W tym samym okresie ubiegłego roku notowano wzrost o 5,6%. Wrzesień to czwarty miesiąc z rzędu, w którym rośnie produkcja przemysłowa, co wskazuje na szybsze od oczekiwań odrabianie strat w przemyśle, spowodowanych pandemią COVID-19.

Laser wycinający kółko z metalu.

W porównaniu z sierpniem br. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 15,5%.

Wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 23 działach przemysłu. Największy w produkcji urządzeń elektrycznych (o 26,6%) i komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 22,8%). Niższe wzrosty dotyczyły produkcji mebli (o 15,8%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 14,1%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 10,7%), papieru i wyrobów z papieru (o 7,9%), wyrobów z metali (o 7,8%) oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 7,4%).

Największe spadki w ujęciu rok do roku dotyczyły produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 25,6%) oraz wydobywania węgla kamiennego i brunatnego (o 17,8%).

Według wstępnych danych ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły we wrześniu o 1,6% w ujęciu rok do roku, a w porównaniu z sierpniem br. wzrosły o 0,1%. Ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły natomiast odpowiednio o 2,5% r/r i o 0,3% w relacji do sierpnia br.

W ocenie MRPiT w październiku można oczekiwać spowolnienia wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu do ok. 2% w ujęciu rocznym, głównie za sprawą niższych od oczekiwań wyników produkcji dóbr związanych z energią oraz efektów kalendarzowych. Utrzyma się także kompozycja sektorów notujących wzrosty i spadki produkcji, przy czym można oczekiwać płytszych wzrostów i głębszych spadków.

{"register":{"columns":[]}}