W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz MPiT do piątkowej decyzji Agencji Fitch w sprawie ratingu Polski

20.03.2019

Agencja Fitch pozostawiła bez zmian rating dla Polski (A-) oraz stabilną perspektywę. Agencja wskazuje na dobrą sytuację społeczno-gospodarczą kraju oraz silny sektor bankowy. 

Na szarym tle napis Dane gospodarcze. Po lewej stronie wykres kołowy.

W swojej ocenie Agencja odnosi się także do kwestii równowagi finansów publicznych i kluczowych wskaźników fiskalnych. Oceniła, że w przypadku braku rozwiązań kompensujących wzrost wydatków budżetowych, w wyniku zapowiedzianego w lutym pakietu wydatkowego, którego wartość oceniana jest na 60 mld zł (w latach 2019-2020), w 2020 r. deficyt sektora finansów publicznych w Polsce może zbliżyć się w okolice 3 proc. PKB (2,8%). 

Agencja oczekuje rocznego wzrostu realnego PKB, który obecnie jest wyższy niż w innych krajach. Agencja Fitch 20 marca podniosła prognozy PKB dla Polski do 4% w 2019 i 3,5% w 2020 r. z odpowiednio 3,8% i 3% oczekiwanych w grudniu ub.r.

Relatywnie dobra sytuacja gospodarcza w Polsce oraz ograniczone ryzyko istotnego pogorszenia wskaźników fiskalnych było wystarczające do utrzymania ratingu. Polska pozostaje gospodarką o solidnych fundamentach, odporną na niekorzystne czynniki zewnętrzne, co plasuje ją w gronie liderów UE.

W komunikacie wskazano, że czynnikami ryzyka mogącymi wywołać negatywną rewizję ratingową są: 

  • przestrzeganie pułapu deficytu UE wynoszącego 3% PKB, lub brak stabilizacji stosunku długu do PKB w średnim okresie;
  • ramy polityki makroekonomicznej, potencjalnie skutkujące niższym wzrostem PKB;
  • standardy zarządzania lub klimatu biznesowego prowadzące do niekorzystnego wpływu na gospodarkę. 

Agencja Fitch była pierwszą w tym roku, która dokonała oceny ratingu Polski. Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg S&P jest o 1 poziom niższy i wynosi "A-". Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.04.2019 11:14 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Pierwsza publikacja:
15.04.2019 11:14 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
{"register":{"columns":[]}}