W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz MRPiT do danych GUS dot. zatrudnienia i wynagrodzeń w przedsiębiorstwach

17.12.2020

Na zdjęciu grupa ludzi różnej płci. Stoją w luźnej grupie, zwróceni do obiektywu, uśmiechają się. Ubrani w stylu oficjalnym, w garnitury, marynarki, koszule z kołnierzykiem.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach w listopadzie 2020 r. wyniosło 5484,07 zł, tj.  było wyższe o 0,5% wobec wynagrodzenia z października (za kolejny niewielki wzrost wynagrodzeń wg GUS odpowiedzialna jest dalsza wypłata premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych) oraz jednocześnie było również wyższe o 4,9% niż w listopadzie 2019 r.

W ciągu ostatnich 11 miesięcy obecnego roku przeciętne wynagrodzenie wzrosło wobec analogicznych jedenastu miesięcy roku poprzedniego o 4,2%. Wzrost miał miejsce praktycznie w każdej sekcji PKD (oprócz Rolnictwa), w tym był największy w sekcji Administrowanie i działalność wspierająca (o 8,1%). Wzrastające wynagrodzenia w 2020 są dużym zaskoczeniem ze względu na sytuację związaną z pandemią, gdyż należałoby raczej oczekiwać bardziej ich obniżenia (być może pracodawcy, pomimo pandemii, obawiali się utraty doświadczonych pracowników, a koszt pozyskania i przyuczenia nowych pracowników przewyższałby koszt wzrostu wynagrodzeń obecnych pracowników). 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw o liczbie pracujących powyżej 9 osób  w listopadzie br. wyniosło 6 318,9 tys., zatem w bardzo ograniczonym stopniu wzrosła liczba etatów w stosunku do października (o 0,5 tys.). Zatrudnienie było jednocześnie niższe o 1,2% w stosunku do sytuacji sprzed roku. Brak istotnych zmian w zakresie przeciętnego zatrudnienia, w sytuacji wprowadzanych obostrzeń w zakresie prowadzenia wybranych działalności gospodarczych w listopadzie, można uznać za pozytywny sygnał dla rynku pracy.

{"register":{"columns":[]}}