W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maj przyniósł poprawę nastrojów konsumenckich

20.05.2020

W maju 2020 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był o 6,3 pkt proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Na szarym tle napis Dane gospodarcze. Po lewej stronie wykres kołowy.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 10,4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Poprawiły się też oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (o 15,6 pkt proc.) oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (o 11,6 pkt proc.).

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -30,1 i był o 6,3 pkt proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 10,4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -37,3. Dla 93,0% respondentów obecna sytuacja epidemiologiczna miała wpływ na odpowiedzi dotyczące koniunktury konsumenckiej.

Spośród składowych wskaźnika BWUK najbardziej poprawiły się oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (o 15,6 pkt proc.) oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (o 11,6 pkt proc.). Wzrost wystąpił także dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (o 10,9 pkt proc.). Natomiast pogorszyły się oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 5,1 pkt proc. i 1,9 pkt proc.). W odniesieniu do maja 2019 r. obecna wartość BWUK jest niższa o 38,4 pkt proc.

Na wzrost wartości wskaźnika WWUK wpłynęły wszystkie składniki, największy - dla oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (o 15,6 pkt proc.). O 10,9 pkt proc. wzrosła zarówno ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, jak i możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy, dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia wzrost był o 4,5 pkt proc. W maju br. WWUK osiągnął wartość o 42,2 p. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2019 r.

{"register":{"columns":[]}}