W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa Polityka Przemysłowa Polski

Przed Polską stoją długoterminowe wyzwania społeczne, środowiskowe i gospodarcze. Sprostanie im nie będzie możliwe bez odpowiednio zaprojektowanej ambitnej, strategicznie zorientowanej, elastycznej i szytej na miarę Polityki przemysłowej. Powinna ona zapewnić odporność na wstrząsy gospodarcze i wesprzeć budowę pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw.

Podstawowa zasada brzmi 3 x P – a nawet 3 x PL: polski przemysł, polskie technologie i polskie produkty - wskazał wicepremier, minister rozwoju, pracy i gospodarki Jarosław Gowin. - Polski przemysł oznacza firmy działające w naszym kraju. Polskie technologie – to technologie wypracowane w polskich firmach i na polskich uczelniach. Bo w dzisiejszym świecie siła przemysłu sprowadza się do pytania, czy posiadamy naszą własność intelektualną – własne rozwiązania wdrożone do produkcji.  Polskie produkty – to konkurencyjne produkty wysokiej jakości, wyprodukowane w Polsce.

Politykę przemysłową ma tworzyć pięć osi rozwojowych:

  1. cyfryzacja, 
  2. bezpieczeństwo, 
  3. lokalizacja, 
  4. Zielony ład i 
  5. nowoczesne społeczeństwo.

Zależy nam, aby o wyzwaniach, z którymi trzeba się zmierzyć, opowiedzieli nam sami zainteresowani: przedsiębiorcy, organizacje skupiające przedstawicieli przemysłu,  branżowe jednostki naukowe oraz organizacje pozarządowe.

Zapraszamy do wypełnienia formularza. Na Państwa zgłoszenia czekamy do 31 stycznia 2021 r.

Wskazane przez Państwa bariery i pomysły posłużą do stworzenia Białej Księgi Rozwoju Przemysłu.

- Finalne wnioski i rekomendacje przyjęte w ostatecznej wersji Księgi posłużą do opracowania ostatecznych zapisów Polityki Przemysłowej Polski -  wskazuje wicepremier Jarosław Gowin. - Staną się podstawą do niezbędnych zmian legislacyjnych, a także posłużą do zbudowania najpełniejszego katalogu instrumentów wsparcia poszczególnych branż.

Zobacz więcej informacji o Planie dla Pracy i Rozwoju

Q&A - zobacz wideo:

Co to jest Polityka Przemysłowa? Dlaczego jest kluczowa dla przemysłu w gospodarce post-covidowej?

Do kogo jest skierowany jest program? Jaki jest harmonogram prac nad programem?

Jak będziemy realizować Nową Politykę Przemysłową Polski?