W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Gowin wziął udział w prezentacji raportu z XVI edycji przeglądu gospodarczego Polski na forum OECD

04.12.2020

Polska będzie w stanie szybciej podnieść się z kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19 niż większość krajów OECD, czy kraje strefy euro – wynika za zaprezentowanego dziś przeglądu gospodarczego Polski OECD. W konferencji prasowej na ten temat wzięli udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz sekretarz generalny OECD Ángel Gurría.

KonferencjaOECD

Według zaprezentowanej w miniony wtorek prognozy OECD, w perspektywie następnych lat nasza gospodarka pozostanie jednym z liderów wzrostu. Ekonomiści OECD dość konserwatywnie zakładają, że nasz PKB w 2021 r. zwiększy się o 2,9 proc., po spadku o 3,5 proc. w tym roku, a w 2022 r. przyniesie wyraźniejsze odbicie – o 3,8 proc. Aktywność gospodarcza w naszym kraju zwiększyć ma się o 3,1% do 2022 r. To więcej niż w prognozach dla większości krajów rozwiniętych OECD (np. w USA – o 2,8%, a aktywność w strefie euro ma być niższa niż w 2019 r.). Co istotne OECD mocno – aż o 6 pkt. proc. – skorygowało na plus swoją czerwcową prognozę dot. Polski – wskazuje wicepremier Jarosław Gowin.

I podkreśla: – To pokazuje, że nasze działania – w postaci szeroko pojętej tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej PFR – przynoszą efekty. Rząd podjął bezprecedensowe kroki w celu uratowania jak największej liczby miejsc pracy. Do tej pory z tarczy antykryzysowej polskie firmy otrzymały blisko 163 mld zł. Ochrona miejsc pracy i polskich przedsiębiorstw pozostaje naszym głównym celem. Służyć temu będzie Plan dla Pracy i Rozwoju, który oznacza ok. 40 mld zł wsparcia dla polskiej gospodarki i rynku pracy.

–  Wbrew pesymistycznym prognozom OECD i kryzysowi wokół pandemii COVID-19 polski rynek pracy znajduje się w dobrej kondycji. Odnotowaliśmy tylko nieznaczny wzrost bezrobocia, przede wszystkim rejestrowanego. W przypadku bezrobocia wg metodologii Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) Polska pozostaje liderem w UE, wyprzedzają nas tylko Czechy – zauważa szef MRPiT.

– Cieszymy się, że w raporcie podkreślono, iż obecny kształt polityki pieniężnej w naszym kraju jest właściwy oraz, że sektor bankowy ma wystarczające bufory kapitałowe i płynnościowe, aby poradzić sobie z negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii – dodaje premier Gowin.

– Ekspertyzy OECD zawsze były cennym źródłem wiedzy w zakresie kształtowania polskiej polityki gospodarczej. Polska akceptuje ocenę Sekretariatu i uznaje stawiane przez OECD wyzwania. Kryzys COVID-19 mocno uderzył w światową i polską gospodarkę. Powoduje to wiele niepewności, ale cieszymy się z tego, że zauważono, iż udało nam się szybko zareagować na kryzys. Zdecydowana reakcja rządu – tarcza antykryzysowa, w tym tarcza finansowa PFR i przedstawiony w tym tygodniu Plan dla Pracy i Rozwoju – skutkują pozytywnymi wynikami gospodarczymi za II i III kwartał tego roku oraz optymistycznymi prognozami na przyszłość – podsumowuje wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin.

Zaznacza również: – W przyszłym roku planowane są wybory nowego Sekretarza Generalnego OECD. Polska zgłosiła swojego kandydata – ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę. Wierzę, że doświadczenie biznesowe i naukowe, oraz rozległe krajowe i międzynarodowe doświadczenie w kształtowaniu polityki transformacji energetycznej i klimatycznej predestynują Ministra Kurtykę do objęcia tego stanowiska.

Co to jest przegląd gospodarczy OECD?

Polska, tak jak pozostałe państwa należące do OECD, raz na dwa lata poddawana jest przeglądowi gospodarczemu. Tegoroczny przegląd gospodarczy Polski na forum OECD odbył się 17 września. Egzaminowały nas Niderlandy i Turcja.

Prezentowany dziś raport nt. stanu polskiej gospodarki stanowi podsumowanie przeglądu. Ocenie poddano takie dziedziny życia społeczno-gospodarczego Polski jak: polityka fiskalna, polityka monetarna, stan sektora finansowego, rynek pracy, polityka klimatyczna. W tym roku raport obejmuje też rozdział tematyczny dot. internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw.

Jakie są główne tezy raportu OECD?

Aktywność gospodarcza w Polsce zwiększyć ma się o 3,1% do 2022 r. To więcej niż prognozy dla większości krajów rozwiniętych OECD.

Wysoko oceniono też pakiet finansowego wsparcia gospodarki o wartości ok. 5,2% PKB.

W odniesieniu do systemu finansowego raport podkreśla dobrą bieżącą sytuację polskiego systemu finansowego oraz wysokie zakumulowane nadwyżki kapitałowe i płynnościowe zapewniające odporność na szoki.

Jeśli chodzi o politykę pieniężną, wskazano, że reakcja Narodowego Banku Polskiego na pandemię Covid-19, w tym obniżki stóp procentowych, uruchomienie skupu aktywów i obniżenie poziomu rezerwy obowiązkowej była szybka i zdecydowana.

Zwrócono również uwagę na to, że mimo globalnego negatywnego wpływu sytuacji pandemicznej, polski sektor MŚP odnotował istotne sukcesy we współpracy międzynarodowej, a eksport pozostał jednym z motorów wzrostu w 2020 roku. Włączenie się polskich przedsiębiorców w międzynarodowe łańcuchy dostaw, czy świadczenie usług na rynkach globalnych (m.in. w sektorze IT) jest dowodem na skuteczność obranej polityki. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspiera sektor MŚP poprzez różnorodne instrumenty wsparcia szkoleniowego m.in. przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej promującej Krajową Bazę Danych Usług Rozwojowych.

Polska w OECD

Polska jest członkiem OECD od 22 listopada 1996 r. Była to pierwsza tak ważna organizacja ekonomiczna, do której nasz kraj został zaproszony i przyjęty po 1989 roku. Aktywnie uczestniczymy w kreowaniu działań OECD, np. przeznaczając dobrowolną składkę na konkretne programy dot. krajów Partnerstwa Wschodniego, Euroazji, Afryki czy Azji Południowo-Wschodniej. Te działania chcemy kontynuować. Za koordynację współpracy między Polską a OECD odpowiada Minister Rozwoju, Pracy i Technologii (w porozumieniu z MSZ).

W przyszłym roku będziemy obchodzić 25-lecie polskiej obecności w OECD. A także świętować 60-lecie powołania Organizacji.

OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Handlu

OECD jest międzynarodową organizacją o profilu ekonomicznych utworzoną na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podpisanej w Paryżu 14 grudnia 1960 roku. Zrzesza obecnie 37 najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów świata. Celem OECD jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i jak najwyższego poziomu dobrobytu obywateli.

 

Materiały

Przegląd gospodarczy Polski OECD
POL​_SURVEY​_2020​_Launch​_version.pdf 8.66MB
{"register":{"columns":[]}}