W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezentacja raportu ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2021” z udziałem wiceminister Anny Korneckiej

15.06.2021

– Rosnący popyt na nowoczesne usługi biznesowe to efekt tworzenia gospodarki opartej na wiedzy. Postęp technologiczny i automatyzacja procesów produkcji przyspieszyły rozwój usług – mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka podczas prezentacji raportu przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ASBL).

Wiceminister Anna Kornecka przemawia na tle ekranu podczas konferencji prasowej. Na ekranie widoczne logo wydarzenia.

Sektor usług biznesowych pomimo pandemii jest wciąż jednym z najszybciej rosnących sektorów polskiej gospodarki. W ubiegłym roku zatrudnienie znajdowało w nim 355 000 osób, pracujących w 1602 centrach obsługi procesów biznesowych (BPO), usług wspólnych (SSC/GBS), IT oraz centrach badawczo-rozwojowych (R&D). W skali całego kraju dzięki nowym inwestycjom przybyło w tej branży 4 800 miejsc pracy.

­­Pandemia pokazała, że sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce charakteryzuje wysoki poziom odporności na trudności, duża elastyczność i zdolność adaptacji oraz znaczna szybkość reakcji na zachodzące zmiany

– powiedziała wiceminister Anna Kornecka.

Sektor ten odpowiada za ponad 3,5% polskiego PKB i świadczy usługi na rzecz klientów z całego świata. Szacunkowa wartość eksportu usług biznesowych w 2020 roku wyniosła prawie 23 mld USD.

Z raportu ABSL wynika, że sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce charakteryzuje wysoki poziom innowacyjności. 72,9 proc. przedstawicieli sektora zadeklarowało wprowadzenie innowacji w ciągu ostatnich 3 lat w porównaniu do 26,1 proc. odnotowanych przez GUS w sektorze przedsiębiorstw.

­Ważnym czynnikiem w rozwoju gospodarki jest rosnący i innowacyjny sektor usług, który wraz z nowoczesnym i konkurencyjnym przemysłem tworzą synergię kluczową dla dalszego rozwoju i przyszłości Polski. Motorami rozwoju obu sektorów będą cyfryzacja, skracanie łańcuchów dostaw oraz pula talentów dostępnych na rynku o kompetencjach dopasowanych do potrzeb biznesu

– zaznacza wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

 

 

 

O RAPORCIE

Raport został przygotowany przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) we współpracy z The Adecco Group, Colliers i Mercer. Patronem honorowym publikacji „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2021” jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Partnerem merytorycznym publikacji „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2021” w zakresie opracowania danych o sektorze nauki i szkolnictwa wyższego jest Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

O ABSL

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych - zrzesza ponad 220 największych światowych firm, reprezentujących sektor, w którym zatrudnionych jest obecnie w Polsce ponad 350 000 osób. Ponad 1,5 tys. centrów usług, rozproszonych w ponad 50 miastach, tworzy prężny ekosystem wspierający innowacyjne rozwiązania wdrażane przez międzynarodowe korporacje. Celem jest budowanie atrakcyjnych i zrównoważonych ekosystemów, które dzięki temu pozytywnemu zaangażowaniu stworzą nowe, wartościowe miejsca pracy i w sposób odpowiedzialny będą rozwijać inwestycje i biznes w lokalnych społecznościach.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}