W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzut oka na fabrykę przyszłości – w Krakowie powstaje miejsce, gdzie zobaczysz rozwiązania przemysłu 4.0. w praktyce

30.06.2020

Roboty podłączone do sieci, okulary AR, mobilne roboty autonomiczne, analiza danych i symulacje – to tylko niektóre z nowych technologii, które zmieniają świat. Już wkrótce będzie można zobaczyć je zobaczyć w krakowskim showroomie fabryki przyszłości. To element krakowskiego Hubu Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hub DIH), który powstaje przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju jako jedno z pięciu konsorcjów naukowo-biznesowych powołanych do transformacji polskich firm na drodze transformacji w kierunku przemysłu 4.0. Dziś to miejsce odwiedził Krzysztof Mazur, wiceszef resortu rozwoju.

Minister Krzysztof Mazur podczas przemówienia; gestykuluje rękami; za jego plecami ekran z kolorową grafiką i napisem Hub4Industry.

Robotyzacja i automatyzacja produkcji to dla polskiej gospodarki konieczność. Podczas spotkania w krakowskim showroomie fabryki przyszłości (hub4industry) mogliśmy usłyszeć, że dobrze przemyślane wdrażanie rozwiązań przemysłu 4.0 będzie stanowić dla polskich firm przemysłowych nową dźwignię rozwoju. Z myślą o wsparciu polskich firm w procesie transformacji cyfrowej i robotyzacji produkcji powstał projekt krakowskiego Digital Innovation Hub. Przedsiębiorcy, głównie z województw małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, będą mogli uzyskać tam wielopoziomową pomoc we wchodzeniu w przestrzeń rozwiązań przemysłu 4.0.

Za inicjatywą tą stoi założenie, że robotyzacja, automatyzacja  i cyfryzacja nie tylko wspomagają konkurencyjność firm, podnosząc produktywność, ale także pozwalają zwiększać ich dochody. Z kolei firma, która powiększa swoje dochody, ma także większą pulę pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników, a lepiej wynagradzani pracownicy budują lepsze organizacje.  

Istnieje wiele powodów dla których automatyzacja jest korzystna dla gospodarki. Im bardziej automatyzacja polskiego przemysłu będzie zaawansowana, tym większe pojawi się zapotrzebowanie na pracę w innych dziedzinach, najczęściej lepiej płatnych niż w obsłudze tradycyjnych linii produkcyjnych – zauważa wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

I dodaje: Dlatego chcemy wykorzystać pewien przełom mentalny wokół stosowania technologii, który pojawił się w związku z epidemią COVID-19, i przekierować polski przemysł na tory szybszej automatyzacji. Z tą myślą projektujemy, wraz z Ministerstwem Finansów, ulgę na robotyzację.

Chcemy, aby ulga na robotyzację dała też bardzo mocny impuls inwestycyjny dla gospodarki i w dość krótkim czasie znacząco poprawiła zdolność polskiego przemysłu do konkurowania na światowych rynkach – podkreśla wiceminister Mazur.

I wskazuje: Działalność przedsiębiorców wspiera ulga podatkowa przyznawana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. W Małopolsce decyzje o wsparciu wydaje Krakowski Park Technologiczny. Szczególnie promowana jest innowacyjność projektów inwestycyjnych.

 

Współpraca dla rozwoju przemysłu

Nasze przedsiębiorstwa potrzebują specjalistycznego wsparcia – wiedzy, doświadczenia i doradztwa w zakresie planowania inwestycji. Dlatego kluczowa na drodze do przemysłu 4.0 jest współpraca i otwartość firm oraz instytucji otoczenia biznesu. Po to, aby łączyć wiedzę, kompetencje i doświadczenia, umożliwiać dostęp do infrastruktury technicznej i wspólnie wspierać firmy w ewolucji do fabryki przyszłości.

Showroom fabryki przyszłości w Krakowie to dobry przykład tego typu współpracy. Powstaje on w ramach hub4industry Digital Innovation Hub, dzięki połączeniu sił doświadczonej, polskiej firmy ASTOR, międzynarodowego telekomu T-Mobile (inkubatora technologicznego hub:raum) oraz Krakowskiego Parku Technologicznego.

Wiemy, że poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw jest wciąż niski. Odpowiedzią na to jest utworzenie Digital Innovation Hubów. Są one z założenia instytucjami, które działają elastycznie. Nie sztywnymi, dużymi organizacjami, które ex cathedra przekazują wiedzę teoretyczną i pozostawiają firmy z realnymi wyzwaniami. W DIHach chodzi o to, żeby każda firma mogła przyjść i w prosty sposób uzyskać dokładnie takie wsparcie, jakiego potrzebuje - podkreśla Wojciech Przybylski, prezes zarządu KPT.

Obecnie hub buduje infrastrukturę i potencjał szkoleniowo-doradczy. Już wkrótce będzie można też osobiście odwiedzić showroom hub4industry w Krakowie, by zobaczyć i w praktyce sprawdzić technologie przemysłu 4.0 przed decyzją o inwestycji. Otwarcie jest planowane na jesień tego roku.

O przemyśle 4.0 zaczęło się mówić jakieś 6 lat temu na targach w Hannoverze, a w Polsce 5 lat temu. Wtedy zaczęła się pierwsza, bardzo ważna faza edukacji. Obecnie przechodzimy do fazy praktycznej – podkreśla Jarosław Gracel, członek zarządu i dyrektor ds. przemysłu 4.0 ASTOR. - Zaczynamy pokazywać firmom jak przejść przez przemysł 3.0, 3.5, a dzięki wiedzy i praktyce dojść do przemysłu 4.0. W DIHu firmy mogą tego doświadczać np. poprzez wizyty w showroomie fabryki przyszłości, mogą również testowo wdrożyć technologię przed ostateczną inwestycją.

W naszym showroomie uczymy, jak robotyzować pewne procesy przemysłowe np. spawania, pakowania, jak automatyzować produkcję czy optymalizować zużycie materiałów – dodaje Andrzej Garbacki, członek zarządu ASTOR.

Potencjał współpracy firm na rzecz nowoczesnych rozwiązań jest już od dawna budowany, także dzięki takim programom jak KPT ScaleUp.

Od kilku lat tworzymy przestrzeń dla dużych technologicznych firm i startupów. Celem tych działań jest komercjalizacja i wdrożenie innowacyjnych, opracowanych przez startupy produktów lub usług dla przemysłu – komentuje Wojciech Przybylski, prezes KPT. - hub4industry jest kolejnym narzędziem w portfolio KPT, który wspiera firmy w rozwoju.

***

hub4industry Digital Innovation Hub to hub Krakowskiego Parku Technologicznego oraz firm: ASTOR, T-Mobile, uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej, a także ekspertów z BIM Klaster i Instytutu Kościuszki.

hub4industry tworzy kompleksowy punkt wsparcia dla firm przemysłowych, które chcą wprowadzić do swoich fabryk rozwiązania Przemysłu 4.0. Pomaga przedsiębiorstwom w poprawie ich konkurencyjności na rynku, w głównej mierze poprzez pracę nad procesami produkcyjnymi. Dzięki współpracy zarówno z podmiotami rynkowymi, jak i uczelniami i instytucjami naukowo-badawczymi, łączy kluczowe technologie i rozwiązania fabryki przyszłości: łączność w sieci 5G, automatyzację i robotyzację, IIoT, sztuczną inteligencję (AI), rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość (AR i VR), cloud computing, technologię BIM, druk 3D.

hub4industry został powołany w ramach konkursu Ministerstwa Rozwoju (dawniej Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii). Jest jednym z pięciu powołanych hubów i wiodącym w Polsce południowej .

Więcej na stronie: www.hub4industry.pl

Krakowski Park Technologiczny od 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Od 10 lat prowadzi Inkubator Technologiczny przeznaczony dla początkujących firm z branży IT. Wspiera i inspiruje społeczność startupową organizując szereg wydarzeń, które pomagają weryfikować biznesowe pomysły: warsztaty, hackatony i konferencje. Realizuje program akceleracyjny KPT ScaleUp. Firmy mogą liczyć na wsparcie funduszy zalążkowych, zwolnienia podatkowe w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjne warunki wynajmu powierzchni biurowych. Szczególne miejsce w KPT zajmują Przemysł 4.0 i branża gier. KPT współpracuje także z międzynarodową EIT Digital, której celem jest napędzanie cyfrowej transformacji w Europie. W 2019 roku został liderem konsorcjum hub4industry.

{"register":{"columns":[]}}