W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tarcza dla Turystyki

Tarcza turystyczna to kolejna pomoc dla turystyki dotkniętej skutkami pandemii, współprzygotowana przez Ministerstwo Rozwoju. Ma zabezpieczyć kwestię zwrotów pieniędzy za opłacone i nieodbyte z powodu koronawirusa imprezy turystyczne.

Trzy ikonki w kształcie tarcz. Na nich: autobus, podróżny z walizką i hotel

Tarcza turystyczna – na czym polega

Tarcza polega na:

  • preferencyjnych pożyczkach na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki,
  • powstaniu specjalnego funduszu, w którym będą gromadzone pieniądze na zwroty za odwołane imprezy turystyczne,
  • ustanowieniu dodatkowego postojowego oraz zawieszenia składek ZUS dla  branży turystycznej.

Tarcza turystyczna – co się zmieniło?

Tarcza turystyczna to efekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Uchwalona jeszcze w marcu br. ustawa ustanawiała możliwość oferowania voucherów klientom odwołanych imprez turystycznych lub zwrot pieniędzy po skutecznym rozwiązaniu umowy w ciągu 180 dni. Jednak mimo rządowej pomocy firmy turystyczne nadal przechodzą duże trudności, stąd konieczność wprowadzenia kolejnych rozwiązań. Powstanie:

  • Turystyczny Fundusz Zwrotów zwracający turystom pieniądze za odwołane imprezy turystyczne w związku z COVID-19. Fundusz będzie miał 30 dni na weryfikację złożonych dokumentów, a w przypadku ich pozytywnej oceny wypłaci pieniądze w ciągu 14 dni.
  • Turystyczny Fundusz Pomocowy gromadzący pieniądze na zwroty za imprezy turystyczne, które się nie odbędą w przyszłości z powodu innych sytuacji kryzysowych. 
  • Dodatkowe postojowe i zwolnienia z ZUS dla wskazanych działalności w obszarze turystyki.

Tarcza turystyczna – dla kogo

Aby skorzystać z TFZ, organizator turystyki będzie ponosić następujące opłaty: 7,5%wnioskowanej kwoty, wpłaconej z własnych środków na poczet przyszłego Turystycznego Funduszu Pomocowego oraz 2,5% wniesione jako bezzwrotna opłata.

Organizator turystyki będzie musiał złożyć przez system teleinformatyczny wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wykazać, iż przyjął płatność w formie bezgotówkowej i dostarczyć oświadczenie podróżnego, że z powodu pandemii odstąpił od umowy. Będzie także zobowiązany złożyć oświadczenie, że jako organizator imprezy turystycznej nie wręczył i nie wręczy podróżnemu vouchera.

Turysta otrzyma pieniądze z TFZ pod warunkiem, że złoży do UFG wniosek o wypłatę środków poniesionych na odwołaną imprezę turystyczną.

Dodatkowe postojowe i zwolnienie z płacenia składek ZUS obejmie przewoźników autokarowych, osoby prowadzące działalność kulturalną i artystyczną, gestorów bazy hotelowej a także agentów turystycznych, pilotów i przewoźników turystycznych, którzy wcześniej nie mogli skorzystać ze wsparcia m.in. w związku z sezonowością ich pracy i zawieszeniem działalności. Warunkiem udzielenia pomocy będzie w większości przypadków wykazanie spadku obrotów o co najmniej 75%.

Od kiedy można skorzystać z tarczy

Tarcza turystyczna została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 22 września 2020 r. Jej przepisy zaczęły obowiązywać od 1 października br., z wyjątkiem przepisów dotyczących dodatkowego postojowego i zwolnień ze składek, które weszły w życie 15 października br.

Z kolei przepis regulujący Funkcjonowanie Turystycznego Funduszu Pomocowego zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Materiały

Obejrzyj webinaria o wsparciu dla turystyki