W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa gospodarczo-handlowa UE-Singapur

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Singapuru

21 listopada 2019 r. weszła w życie umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Singapuru (ang. Free Trade Agreement, tzw. Umowa FTA).

Więcej informacji także pod poniższymi linkami:

Materiały

Treść Umowy FTA (EN)
Treść Umowy FTA (PL)
Ministerstwo Finansów
Access2Markets

Tryb związania się Umową FTA przez Polskę

W związku z tym, że zakres Umowy należy do wyłącznych kompetencji UE, jej wejście w życie nie wymaga ratyfikowania przez państwa członkowskie UE. Postanowienia Umowy są wiążące dla państw członkowskich UE, w tym Polski, od dnia wejścia jej w życie.

Cele Umowy FTA

Celem Umowy FTA jest liberalizacja i ułatwienie handlu i inwestycji między UE i Singapurem.

Umowa doprowadzi do powstania silniejszych relacji gospodarczych z państwem, które jest największym partnerem handlowym UE spośród krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i piątym w całej Azji (po Chinach, Japonii, Indiach oraz Korei Południowej). Singapur odpowiada za nieco poniżej jednej trzeciej handlu towarami i usługami między UE a ASEAN oraz za około dwie trzecie inwestycji między obydwoma regionami. Ponad 10 tys. unijnych przedsiębiorstw ma w Singapurze siedzibę i wykorzystuje to miejsce jako centrum obsługi działalności w całym regionie Pacyfiku.

Zakres Umowy FTA w skrócie

Ponad 99% wszystkich produktów importowanych z UE do Singapuru jest wolnych od opłat celnych, jednak zaniechanie pobierania ceł przez Singapur nie wynika z międzynarodowych zobowiązań tego kraju, ale z jednostronnej decyzji. Dzięki Umowie zobowiązanie to będzie trwałe i będzie gwarantowało przedsiębiorstwom długoterminową przewidywalność w zakresie preferencyjnego dostępu do rynku singapurskiego. Dodatkowo Singapur zniesie cła na pozostałe produkty, które obecnie wciąż są obłożone cłem (takie jak napoje alkoholowe).

Natomiast po stronie UE, z dniem wejścia umowy w życie ponad 80% całego przywozu z Singapuru do UE odbywać się będzie bez cła. Do sektorów, które skorzystają z natychmiastowego zniesienia ceł, należą: elektronika, produkty farmaceutyczne, produkty petrochemiczne oraz przetworzone produkty rolne.

W przypadku pozostałych przywozów unijne cła zostaną zniesione w ciągu trzech lub pięciu lat, w zależności od kategorii produktów. Cła na niektóre rodzaje wyrobów włókienniczych i dywanów zostaną wyeliminowane w ciągu trzech lat; w ciągu pięciu lat zniesione zostaną cła na rowery, owoce, zboża i obuwie sportowe.

Umowy FTA stwarza podmiotom gospodarczym z UE warunki do pełnego korzystania z możliwości oferowanych w Singapurze – centrum biznesu i węźle transportowym w Azji Południowo-Wschodniej.

Negocjując Umowę, Komisja starała się osiągnąć dwa podstawowe cele: po pierwsze – zapewnić podmiotom gospodarczym z UE możliwie najlepsze warunki dostępu do singapurskiego rynku, a po drugie – zapewnić cenny punkt odniesienia dla innych negocjacji prowadzonych przez UE w tym regionie.

Oba te cele zostały osiągnięte. Umowa wykracza poza istniejące zobowiązania podjęte w ramach WTO w wielu obszarach, takich jak usługi, zamówienia, bariery pozataryfowe oraz ochrona praw własności intelektualnej, w tym oznaczeń geograficznych. We wszystkich tych obszarach Singapur przyjął także nowe zobowiązania, które wykraczają znacznie poza to, co państwo to dotychczas było gotowe zaakceptować, w tym w swojej umowie o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

Umowa jest zgodna z kryteriami zawartymi w art. XXIV GATT (dotyczącymi zniesienia ceł i innych ograniczających przepisów handlowych w odniesieniu do praktycznie całego handlu towarami między stronami) oraz art. V GATS, który przewiduje to samo kryterium w odniesieniu do usług.

Umowa zapewnia:

  • Kompleksową liberalizację rynków usług i inwestycji, w tym przekrojowe zasady wydawania pozwoleń i wzajemnego uznawania dyplomów oraz sektorowe przepisy mające na celu zapewnienie równych warunków działania dla przedsiębiorstw unijnych.
  • Nowe możliwości przetargowe dla oferentów z UE, zwłaszcza w sektorze rynku infrastruktury publicznej, na którym działa wielu czołowych dostawców z UE.
  • Zniesienie barier handlowych o charakterze technicznym i regulacyjnym mających zastosowanie w handlu towarami, takich jak powielanie testów, w szczególności dzięki propagowaniu korzystania z norm technicznych i regulacyjnych znanych w UE w sektorach pojazdów silnikowych, elektroniki, produktów farmaceutycznych i wyrobów medycznych, a także zielonych technologii.
  • Ułatwiający handel system zatwierdzania europejskiego mięsa na wywóz do Singapuru w oparciu o normy międzynarodowe.
  • Zobowiązanie Singapuru, by nie podnosić ceł na przywóz towarów z UE.
  • Tańszy dostęp europejskich przedsiębiorstw i konsumentów do produktów wytwarzanych w Singapurze.
  • Wysoki poziom ochrony praw własności intelektualnej, w tym w odniesieniu do egzekwowania tych praw, także na granicy.
  • Poziom TRIPS-plus ochrony oznaczeń geograficznych UE po ich rejestracji w Singapurze.
  • Kompleksowy rozdział dotyczący handlu i zrównoważonego rozwoju, który ma na celu zapewnienie, by handel wspierał ochronę środowiska oraz rozwój społeczny, a także by propagował zrównoważone zarządzanie lasami i rybołówstwem. Rozdział ten określa również, w jaki sposób partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie będą zaangażowani we wdrażanie tych celów i monitorowanie ich realizacji.
  • Sprawne mechanizmy rozstrzygania sporów za pośrednictwem panelu arbitrażowego lub z pomocą mediatora.
  • Kompleksowy i innowacyjny rozdział dotyczący propagowania nowych możliwości w sektorze „zielonego wzrostu”, zgodnie ze strategią „Europa 2020”.

Więcej informacji na temat Umowy FTA znajduje się na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Komisji Europejskiej.

Materiały

Link do strony internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Handlu KE

Przydatne informacje na temat Umowy FTA

Przedsiębiorcy planujący eksport produktów do Singapuru na warunkach określonych w Umowie FTA zobowiązani są do zapisania się w systemie zarejestrowanych eksporterów (Registered Exporter system -REX). Szczegółowe wytyczne dotyczące rejestracji znajdują się pod poniższym linkiem do strony Ministerstwa Finansów.

Materiały

System zarejestrowanych eksporterów (REX)
{"register":{"columns":[]}}