W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uruchomiono Europejski Fundusz Obronny fazy wieloletniej 2021 2027

05.07.2021

30 czerwca br. weszła w życie decyzja Komisji Europejskiej w sprawie finansowania Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Jednocześnie ogłoszony został program prac EDF na rok 2021. Program obejmuje zaproszenia do składania wniosków przez konsorcja projektowe w różnych kategoriach tematycznych fazy badawczej i rozwojowej. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii zachęca polskie podmioty do udziału we wszystkich fazach realizacji Europejskiego Funduszu Obronnego.

Powiewająca flaga Unii Europejskiej.

Budżet EDF

Fundusz to inicjatywa Komisji mająca na celu wsparcie realizacji wspólnych projektów w przemysłowym sektorze obrony oraz budowę innowacyjnej i konkurencyjnej bazy technologiczno-przemysłowej. Fundusz promuje współpracę między przedsiębiorstwami i podmiotami badawczymi różnej wielkości i pochodzeniu geograficznym w UE. Fundusz wspiera konkurencyjne i oparte na współpracy przemysłowej projekty w całym cyklu badań i rozwoju, aby wywrzeć większy wpływ na europejskie zdolności obronne oraz potencjał produkcyjny europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej. EDF zachęca małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) do udziału we wspólnych projektach i promuje przełomowe innowacyjne rozwiązania.

Po raz pierwszy Komisja Europejska i państwa członkowskie uznały, że przełomowość technologii oraz możliwość angażowania podmiotów z wielu sektorów na rzecz projektów obronnych EDF ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości oferty produkcyjnej przemysłu (nie tylko obronnego) i jednocześnie służy korygowaniu niedoskonałości rynku lub niedostatecznego poziomu inwestycji.

Komisja Europejska przeznaczy prawie 8 miliardów euro w latach 2021-2027 na finansowanie współpracy projektowej. Środki w wysokości 2,7 miliarda euro posłużą sfinansowaniu wspólnych badań w dziedzinie obronności, a 5,3 miliarda euro Komisja przekaże na wspólne projekty rozwoju zdolności – uzupełnione o współfinansowanie narodowe.

Zaproszenia do składania wniosków przez konsorcja

EDF 2021-2027 jest wdrażany za pomocą rocznych programów prac zorganizowanych w 17 kategoriach tematycznych. Zaproszenia do składania wniosków będą ogłaszane corocznie po przyjęciu rocznego programu prac. Pierwsze 23 zaproszenia do składania wniosków w ramach EDF 2021 zostały opublikowane 30 czerwca 2021 r. na unijnym portalu calls for proposals.

Termin składania wniosków przez konsorcja europejskie rozpocznie się na początku września 2021 r.

Finansowanie

Projekty badawcze mogą otrzymać do 100% dofinansowania z UE tzw. kosztów kwalifikowalnych, głównie w formie dotacji, podczas gdy działania rozwojowe są finansowane przez Komisję częściowo. W wymiarze rozwoju, Fundusz uzupełni inwestycje państw członkowskich poprzez współfinansowanie do 20% kosztów opracowania prototypu oraz do 80% innych działań certyfikacyjnych, czy testowych.

System zwiększający finansowanie

Aby osiągnąć cele EDF i promować współpracę w dziedzinie obronności, w rozporządzeniu o EDF wprowadzono specjalne zachęty dla części rozwojowej. EDF sprzyja angażowaniu MŚP i przedsiębiorstw o średniej kapitalizacji oraz zachęca do transgranicznego udziału MŚP poprzez zapewnianie wyższych stawek finansowania i faworyzowanie projektów realizowanych przez konsorcja z udziałem MŚP. Fundusz promuje również komplementarność z projektami PESCO, co łącznie zapewnia wyższy wskaźnik dofinansowania z UE (do max. 35%).

Implementacja i zarządzanie

Program jest realizowany bezpośrednio przez Komisję. W szczególnych przypadkach i gdy jest to zgodne z rozporządzeniem w sprawie EDF, projekty mogą być zarządzane pośrednio. Program prac EDF jest określany w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi.

Kwalifikowalność

Z wyjątkiem finansowania projektów dotyczących technologii przełomowych, finansowanie mogą otrzymać wyłącznie projekty realizowane w ramach współpracy obejmującej co najmniej trzy kwalifikujące się podmioty z co najmniej trzech państw członkowskich lub krajów stowarzyszonych. Dla przykładu, Norwegia jest krajem stowarzyszonym, a podmioty norweskie będą traktowane jak podmioty z państw członkowskich UE. Udział podmiotów z innych państw podlega warunkom określonym w rozporządzeniu o EDF w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony interesów UE i jej państw członkowskich. Podmioty z państw trzecich (kontrolowane) z siedzibą na terytorium UE mogą starać się o udział w konsorcjum jako beneficjenci w ramach tzw. derogacji. Podmioty te muszą posiadać tzw. gwarancje bezpieczeństwa wydane przez dane państwo. Natomiast podmioty mające siedzibę poza UE mogą również współpracować w realizacji projektów, ale muszą spełniać podobne warunki bezpieczeństwa. Podmioty tego rodzaju nie otrzymają jednak finansowania z EDF.

Zaproszenie dotyczące technologii przełomowych

Niektóre z osiągnięć technologicznych mogą potencjalnie prowadzić do radykalnych zmian w rozwiązaniach ważnych dla obronności i bezpieczeństwa. Klasyczne przykłady obejmują kryptografię, radary i systemy pozycjonowania w przestrzeni kosmicznej. W przyszłości technologie kwantowe i inne wschodzące innowacje mogą mieć znaczący wpływ na obronność i bezpieczeństwo. Ważne jest, aby wcześniej identyfikować takie przełomowe technologie i wspierać ich rozwój, wykorzystywać ich zalety operacyjne. Zmiany te mogą przynieść znaczące korzyści przemysłowe i gospodarcze. W związku z tym ustalono, że do 8% całego budżetu EDF przeznaczy się na wspieranie przełomowych, innowacyjnych projektów obronnych wysokiego ryzyka.

Zaproszenia dla MŚP

W celu poprawy integracji MŚP na poziomie UE, otwarcia rynku wewnętrznego i promowania zdolności innowacyjnych, Fundusz przewiduje także zaproszenia otwarte dla MŚP. Zaproszenia te umożliwiają składania wniosków tylko przez konsorcja z udziałem MŚP - organizowane są dla projektów badawczych i rozwojowych.

Użyteczne strony Komisji Europejskiej oraz dokumenty dot EDF

Strona Komisji Europejskiej poświęcona EDF, która zawiera ww. informacje.

Portal unijny z ogłoszeniami: Funding & Tenders

Materiały

Rozporządzenie o EDF​_2021-2027
Rozporządzenie​_o​_EDF​_2021-2027.pdf 0.73MB
Decyzja finansowa​_EDF​_program prac​_cz I
Decyzja​_finansowa​_EDF​_program​_prac​_cz​_I.pdf 0.97MB
Decyzja finansowa​_EDF​_program prac​_cz II
Decyzja​_finansowa​_EDF​_program​_prac​_cz​_II.pdf 0.47MB
Informacja​_KE​_o​_EDF
Informacja​_KE​_o​_EDF.pdf 0.75MB
Informacja KE o kategoriach projektów EDF
Informacja​_KE​_o​_kategoriach​_projektów​_EDF.pdf 0.09MB
{"register":{"columns":[]}}