W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił przystąpienie Polski do Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego

21.10.2020

Według szacunków do przedsiębiorców trafi co najmniej 20 mld złotych w ciągu najbliższych 3 lat na przeciwdziałanie ekonomicznym skutkom COVID-19 – taki będzie efekt przystąpienia Polski do Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego – najnowszej wspólnej tarczy państw członkowskich UE i Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) przeciwko COVID 19. Akces naszego kraju do EFG ogłosił dziś wicepremier Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin podczas telekonferencji poświęconej Europejskiemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

– Do polskich firm trafiło już prawie 150 mld zł z tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej. Dostrzegamy jednak, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu potrzebują pomocy, dlatego oferujemy im kolejne instrumenty wsparcia. Szacujemy, że z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego do polskich firm trafi co najmniej 20 mld złotych – mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji Krajowego Punktu Kontaktowego ds. instrumentów finansowych Unii Europejskiej. 

I podkreślił: – Nowy fundusz nie zawiera tzw. kopert narodowych. Oznacza to, że skorzysta z niego ten kraj, którego instytucje najszybciej złożą aplikację i uzyskają akceptację Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dlatego apeluję do przedstawicieli krajowych instytucji finansowych o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz przygotowania i uruchomienia preferencyjnej akcji finansowej dla polskich przedsiębiorców. 

Cele funduszu 

Głównym celem funduszu jest zapewnienie wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom poprzez zwiększenie im dostępu do finansowania. 

Wysokość wsparcia 

Zgodnie z planami Europejskiego Banku Inwestycyjnego, mnożnik finansowy w nowym funduszu ma wynieść co najmniej 5. To oznacza, że do Polski trafi pięciokrotnie wyższa wartość akcji finansowej (np. kredytowej czy leasingowej) od wartości kapitału „zainwestowanego” w EFG. Przekładając to na krajowy grunt, oczekujemy co najmniej 20 mld zł preferencyjnej akcji finansowej dla polskich przedsiębiorców w ciągu najbliższych 3 lat. 

Jak będzie udzielane wsparcie? 

Wsparcie z EFG udzielane będzie bezpośrednio lub pośrednio przez krajowe instytucje finansowe, w tym: 

  • banki komercyjne; 
  • instytucje finansowe i gwarancyjne, mikrofinansowe oraz rozwojowe; 
  • spółki leasingowe, fundusze kapitałowe (venture capital); 
  • spółki celowe i prywatne fundusze kredytowe itp.

Będą one korzystać z takich instrumentów, jak: pożyczki, inwestycje kapitałowe i quasi-kapitałowe, udziały w ryzyku, zakup papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami oraz gwarancje. 

{"register":{"columns":[]}}