W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jarosław Gowin: „Pandemia zmienia świat, musimy ten świat wymyślić na nowo, musimy na nowo wymyślić Polskę, woj. lubelskie”

22.04.2021

Plany na rozwój polskiej gospodarki po pandemii to jeden z głównych tematów Lubelskiego Forum Gospodarczego, w którym uczestniczył dzisiaj wicepremier Jarosław Gowin.

20210422_PJG_Forum_Lubelskie

Pandemia zmienia świat, musimy ten świat wymyślić na nowo, musimy na nowo wymyślić Polskę, woj. lubelskie. Taka inicjatywa jak Lubelskie Forum Gospodarcze jest okazją, aby wybiec myślą w przyszłość  oraz zacząć ją planować

- powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas Lubelskiego Forum Gospodarczego.

Misją Lubelskiego Forum Gospodarczego jest wspieranie procesów rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej, ze szczególnym uwzględnianiem województwa lubelskiego, jego specyfiki oraz szans i możliwości wsparcia procesów rozwojowych.

Rok 2021 z pewnością upłynie pod znakiem przygotowania planów odbudowania polskiej gospodarki przy pomocy funduszy unijnych. Głównym celem Forum jest wypracowanie praktycznych wniosków i rekomendacji.  Mają one na celu wypracowanie i identyfikację aktualnych problemów, a także potencjalnych szans i możliwości rozwoju naszego regionu w następstwie zmian ekonomicznych oraz społecznych wywołanych pandemią

- mówiła Teresa Bogacka, kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

Lubelskie Forum Gospodarcze ma za zadanie wspierać działania  na rzecz rozwoju innowacyjnego, zautomatyzowanego, zrobotyzowanego przemysłu na podstawie ścisłej współpracy z samorządami, pracodawcami, przedsiębiorcami i lubelskimi uczelniami.

Musimy skoncentrować się nad wykuciem fundamentów przyszłego, szybkiego wzrostu gospodarczego Polski. Pod względem gospodarczym Polska na tle innych krajów przechodzi przez pandemię stosunkowo suchą stopą

– mówi wicepremier Jarosław Gowin.

I dodaje:

Kołem napędowym polskiej gospodarki jest przemysł. Zarówno my, Polacy jak i Europejczycy musimy pomyśleć, jak redefiniować przemysł. Polska świetnie radzi sobie z przyciąganiem inwestycji w tym obszarze gospodarki. W resorcie kończymy pracę nad Nową Polityką Przemysłową Polski. Konkretnie rozpisanym w czasie planem rozwoju, tworzonym we współpracy z samorządami. Badamy rozwojowe gałęzie, do których dostarczamy specyficzne dla nich rozwiązania prawno-organizacyjne.

Podczas Forum odbyły się panele dyskusyjne poświęcone najważniejszym sprawom regionu lubelskiego. Tematem dominującym był rynek pracy oraz specyfika przedsiębiorczości w województwie lubelskim.

Wicepremier Jarosław Gowin podczas forum poinformował  o trwających w  Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii  pracach nad reformą instytucji rynku pracy.

Urzędy Pracy staną się nowoczesnymi  Centrami Wspierania Zatrudnienia, które skupią się m.in. na wsparciu osób poszukujących pracy i pracodawców

– powiedział.

Mimo obecnego kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 z jakim zmaga się cały świat, Polska dość dobrze radzi sobie na rynku pracy. Według danych Eurostat Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów UE z najniższą stopą bezrobocia.

W trakcie Forum toczyły się rozmowy m.in. o formach wsparcia osób młodych na rynku pracy, ale także  o potrzebie efektywniejszego wykorzystania osób 50+, roli szkolnictwa zawodowego i kształcenia innowacyjnego. Tematem dyskusji były także zmiany, jakich potrzebuje rynek start-upów, by stworzyć miejsca pracy, a także specyfika rozwoju przedsiębiorczości w makroregionie lubelskim oparta na biznesach rodzinnych.

Lubelskie Forum Gospodarcze jest pierwszą tego typu inicjatywą organizową przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

W Forum uczestniczyli: dr. Krzysztof Żuk -  Prezydent Miasta Lublin, a także liczni eksperci,  dr Ewa Flaszyńska – dyrektor departamentu Rynku Pracy w ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Beata Lubos – dyrektor departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii , Grzegorz Płatek – dyrektor departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

{"register":{"columns":[]}}