W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jarosław Gowin wraz z członkami kierownictwa MRPiT z wizytą w Katowicach

19.07.2021

Rozpoczęcie prekonsultacji dot. polityki eksportowej Polski, współpraca z samorządami oraz podpisanie umowy o współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą – to główne punkty wizyty wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii oraz wiceszefów MRPiT Roberta Tomanka i Anny Korneckiej i pełnomocnik ministra ds. koordynacji wdrażania środków europejskich Anny Budzanowskiej w Katowicach.

Wicepremier Jarosław Gowin stoi przed mównicą i opowiada o Polityce Eksportowej Polski podczas swojej wizyty w Katowicach.

W Polityce Przemysłowej Polski proponujemy szereg instrumentów horyzontalnych oraz zaprogramowanych pod specyficzne potrzeby konkretnej gałęzi przemysłu, które przyspieszą cyfrową i zieloną transformację polskiej gospodarki. Jednym z nich jest skutecznie prowadzona polityka eksportowa – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, rozpoczynając na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach prekonsultacje projektu polityki eksportowej Polski.  

Nadrzędnym celem polityki eksportowej Polski jest wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach światowych, budowa pozytywnego wizerunku i atrakcyjności polskiego biznesu w skali globalnej oraz wspieranie polskich eksporterów – wyjaśnił wicepremier.

Planowany przez nas system zakłada wsparcie kluczowych branż, które odgrywają istotną rolę w eksporcie produktów i usług z naszego kraju oraz tych, które mogą w przyszłości decydować o atrakcyjności  konkurencyjności polskiej gospodarki na świecie. Chcemy, aby te branże były też powiązane z branżami zdefiniowanymi w Polityce Przemysłowej Polski – podkreślił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził również Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Spotkał się tam z prezydentem Katowic Marcinem Krupą, marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim oraz przedstawicielami świata kultury i nauki, w tym z rektorami śląskich uczelni wyższych. Głównymi tematami rozmowy były: rola ośrodków akademickich w transformacji i rozwoju regionu, a także wspólne inwestycje, w tym m.in. wspólny projekt „Zielona Strefa Nauki” w Katowicach, który wpisuje się w założenia Krajowego Planu Sprawiedliwej Transformacji.

Projekt „Zielona Strefa Nauki” wymaga zaangażowania i kooperacji szeregu uczelni. To bardzo dobry przykład współpracy partnerów publicznych, społecznych i biznesowych.  Stanowi też odpowiedź grupy ośrodków akademickich na wyzwania edukacyjne, ekologiczne, ekonomiczne i społeczne, jakie stawia przed nimi, dynamicznie zmieniający się, współczesny świat – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.

Natomiast w siedzibie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii spotkał się z jej przewodniczącym Kazimierzem Karolczakiem oraz przedstawicielami władz samorządowych z konurbacji górnośląskiej.

Nawiązanie współpracy ze śląskim biznesem

Po południu w siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach wicepremier Jarosław Gowin uczestniczył w uroczystości podpisania umowy o współpracy między Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii a RIG, zrzeszającą firmy z województwa śląskiego.

Zawierając porozumienie o współpracy z RIG w Katowicach, chcemy wesprzeć merytorycznie rozwój firm z województwa śląskiego. Zamierzamy też czerpać korzyści z wymiany własnych doświadczeń i informacji, których nadrzędnym celem jest stabilny rozwój polskiej gospodarki – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.

Będziemy współpracować w zakresie wymiany informacji i konsultowania planów działań oraz projektów aktów prawnych wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a także związanych z internacjonalizacją działalności firm, rynkiem pracy, odbudową kraju po pandemii COVID-19 i obszarami wdrażania Funduszy Europejskich w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 w ramach polityki spójności oraz środków z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji – powiedział Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, drugiej co do wielkości izby należącej do Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie Katowickiej SSE wicepremier Jarosław Gowin został również uhonorowany tytułem Ambasadora Marki KSSE S.A.