W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceszef MRPiT Robert Tomanek i Greg Hands, brytyjski minister stanu ds. polityki handlowej, na temat współpracy z Polską po okresie przejściowym

04.02.2021

Z inicjatywy strony brytyjskiej w resorcie rozwoju, pracy i technologii odbyła się wideokonferencja, w której udział wzięli wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek i Greg Hands, minister stanu ds. polityki handlowej ministerstwa handlu międzynarodowego Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Tematem dyskusji było zidentyfikowanie potencjalnych problemów występujących bezpośrednio po okresie przejściowym i współpraca na rzecz pogłębienia handlowych i inwestycyjnych relacji bilateralnych.

MRT_spotkanie_z_Greg Hands

W związku z tym, iż Zjednoczone Królestwo jest bardzo ważnym rynkiem dla Polski (trzeci największy rynek docelowy naszego eksportu i jedenasty importu), strona polska wyraziła nadzieję, iż nawet po zakończeniu brexitu UK pozostanie istotnym partnerem gospodarczym Polski i Unii Europejskiej na mocy Umowy o handlu i współpracy UE-UK (TCA). 

Wiceminister Robert Tomanek poruszył kwestię podwyższonych opłat dla przewoźników tranzytowych (nowe opłaty, m. in. w formie depozytu) za transport towarów przez terytorium Wielkiej Brytanii do Republiki Irlandii - celem opłaty ma być zagwarantowanie dostarczenia towaru na terytorium destynacji, zbyt małej liczby agencji celnych na granicach Zjednoczonego Królestwa, co rodzi trudności w eksporcie z Wielkiej Brytanii do państw UE oraz potrzeby zebrania informacji nt. możliwości delegowania pracowników z UE do UK po zakończeniu okresu przejściowego, np. na dedykowanej stronie internetowej. Przedmiotem rozmów były także perspektywy współpracy Polski i Wielkiej Brytanii w sektorze zielonych technologii oraz kwestie związane ze światowym handlem. Strony zgodziły się co do pilnej potrzeby reformy i wzmocnienia Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W rozmowie poruszony został również temat wspólnych projektów, realizowanych w ramach Planu Działania, przyjętego w czerwcu 2020 r. przez premierów Polski i Zjednoczonego Królestwa, mającego na celu pogłębienie dwustronnych relacji gospodarczych, w tym III Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu, Handlu i Inwestycji, które ma się odbyć 10 marca w formule online. Tegoroczne forum poświęcone będzie tematyce e-usług i produktów zdrowotnych.

Wielka Brytania jest jednym z głównych partnerów gospodarczych Polski (3. odbiorca polskiego eksportu, 8. miejsce wśród inwestorów zagranicznych w Polsce). Najnowsze dane wskazują, że, mimo pandemii koronawirusa, polsko-brytyjska wymiana handlowa zanotowała w 2020 r. stosunkowo niewielki spadek (w okresie od stycznia do listopada 2020 r. polski eksport do UK zmalał o 6% r/r, a import o 12%). 
 

{"register":{"columns":[]}}