W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w okresie styczeń-czerwiec 2019 roku

22.08.2019

Najnowsze dane GUS dotyczące sytuacji przedsiębiorstw potwierdzają ich dobrą kondycję. Pod wieloma istotnymi względami I poł. 2019 r. wypada lepiej w porównaniu z I połową 2018 r. Zwiększenie przychodów, inwestycji oraz wyhamowanie dynamiki spadku rentowności pozwalają oczekiwać, że przewidywane spowolnienie będzie w Polsce łagodne i nie zagrozi trwałości ścieżki wysokiego wzrostu gospodarczego.

Analizy gospodarcze

Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych netto wyniosły w sumie 65,3 mld zł i były nominalnie wyższe o 4,6% niż przed rokiem. Przychody firm wzrosły o 7,1% przy wzroście kosztów rzędu 7,2%. W roku ubiegłym dysproporcja ta była większa (6,5% vs 7,2%). W konsekwencji, wyhamował również spadek rentowności netto. Osiągnęła ona poziom 4,2%, czyli zaledwie 0,1 pp. niższy niż rok wcześniej. Nastąpiło to pomimo pogorszenia koniunktury za granicą (w tym w Niemczech, będących największym odbiorcą polskiego eksportu), wzrostu cen energii oraz oczekiwań płacowych.

Nakłady inwestycyjne wzrosły nominalnie o 19%. Utrzymało się zatem wysokie tempo zaobserwowane w I kwartale (21,7%). Nakłady ogółem badanych przedsiębiorstw wyniosły 65,0 mld zł. Wyższe niż przed rokiem były zarówno nakłady na budynki i budowle (o 23,6%) jak i na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia (o 12,3%) oraz na środki transportu (o 32,3%).

Nieznacznie pogorszyły się wskaźniki płynności. Wskaźnik płynności finansowej II stopnia, pokazujący możliwość spłaty krótkoterminowych zobowiązań krótkoterminowymi inwestycjami i należnościami, spadł w porównaniu z I połową 2018 roku ze 100,6% do 97,9%.

W przekroju sektorowym wzrost rentowności obrotu netto odnotowano m.in. w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (z 5,0% do 7,9%), zakwaterowaniu i gastronomii (z 3,8% do 5,1%), budownictwie (z 1,6% do 2,9%), informacji i komunikacji (z 5,7% do 6,8%). Wyraźne osłabienie tego wskaźnika widać natomiast w górnictwie i wydobywaniu (z 9,3% do 5,5%) oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (z 9,4% do 8,0%).

Dane podsumowane przez GUS dotyczą 16 914 przedsiębiorstw niefinansowych prowadzących księgi rachunkowe, w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób. Dane nie obejmują rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa (sekcja A według PKD 2007); działalności finansowej i ubezpieczeniowej (sekcja K według PKD 2007); szkół wyższych; samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej; instytucji kultury posiadających osobowość prawną oraz związków zawodowych, organizacji religijnych i politycznych.

{"register":{"columns":[]}}