W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2020 roku

20.05.2020

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wzrosło o 1,9 proc. (r/r) i wyniosło 5285,01 zł, natomiast przeciętne zatrudnienie spadło w ujęciu rocznym o 2,1 proc. (r/r) osiągając poziom 6 258,8 tys. osób. Dane ankietowe przeprowadzane wśród przedsiębiorców na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego sugerują jednak, że nastroje firm ulegają jednak stopniowej poprawie. Rośnie również odsetek firm chcących utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie.

Grafika przedstawia napis: Analizy MR, wynagrodzenia na niebiesko-fioletowym tle oraz fragment zdjęcia 50- i 100-złotowych banknotów

Spadek zatrudnienia w ujęciu miesięcznym wyniósł 2,4 proc. Oznacza to, że w kwietniu zatrudnienie spadło o 152,9 tys. osób. Jest to drugi miesiąc z rzędu, kiedy mamy do czynienia ze spadkiem tego wskaźnika ( w marcu zatrudnienie spadło o 34,2 tys. osób). Według GUS „na spadek przeciętnego zatrudnienia wpływ miało pobieranie przez pracowników zasiłków opiekuńczych, chorobowych, jak również przebywanie na urlopach bezpłatnych – co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu”.

Znaczenie mogło mieć również zmniejszenie liczby pełnych etatów w celu zachowania miejsc pracy w konsekwencji wykorzystania Tarczy Antykryzysowej. Niemniej dane dotyczące zatrudnienia pokazują, że skutki epidemii w tym pierwszym okresie są widoczne na rynku pracy.

Dane ankietowe przeprowadzane wśród przedsiębiorców na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego sugerują, że nastroje firm ulegają jednak stopniowej poprawie. W porównaniu do deklaracji z końca kwietnia, odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia spadł o 4 pkt proc., zaś w porównaniu do deklaracji z końca marca – o 20 pkt proc. Rośnie również odsetek firm chcących utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie. Ponadto wg badania koniunktury konsumenckiej GUS w maju negatywne oceny przyszłego poziomu bezrobocia zredukowano o 4,5 pkt proc.

Skutki stanu epidemii dostrzegalne są również w zakresie wynagrodzeń. Spadek przeciętnej pensji o 3,7 proc. w stosunku do marca br. jest z jednej strony wynikiem wysokiej bazy związanej z sezonowością (wypłaty premii w marcu), a z drugiej zamrożeniem podwyżek oraz obniżaniu wynagrodzeń przez przedsiębiorców. Na znaczny spadek wynagrodzeń wpływ ma również obniżanie wymiaru czasu pracy, wypłacanie wynagrodzeń postojowych, korzystanie przez pracowników z zasiłku opiekuńczego, czy też pobyt na urlopach bezpłatnych.

Powyższe dane dotyczą firm zatrudniających powyżej 9 pracowników.

{"register":{"columns":[]}}