W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mieszkanie bez wkładu własnego, czyli rodzinny kredyt mieszkaniowy

Rodzina siedzi razem na kanapie, trzymając nad sobą karton w kształcie dachu.

Podstawowe założenia programu

  • Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania. Łączna wysokość objętej gwarancją części rodzinnego kredytu mieszkaniowego oraz wkładu własnego kredytobiorcy nie może  być wyższa niż 200 tys. zł oraz nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 20% całkowitej kwoty wydatków, w celu pokrycia których udzielany jest ten kredyt (w przypadku kredytu o zmiennej stopie procentowej) lub 30% całkowitej kwoty wydatków (dla kredytów o stałej albo o okresowo stałej stopie procentowej). Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.
  • Spłata rodzinna jest połączona z rodzinnym kredytem mieszkaniowym. Będzie ona przysługiwać, jeśli w czasie spłaty tego kredytu dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego).
  • Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat.
  • Rodzinny kredyt mieszkaniowy będzie mógł być udzielony w walucie polskiej. Dzięki temu nie wystąpią ryzyka kursowe.
  • Ustawa zawiera mechanizmy, które ograniczają ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań, tj. maksymalny limit ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania.
  • Rodzinnych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

Więcej informacji znajdziesz w zakładce Mieszkanie bez wkładu własnego, czyli rodzinny kredyt mieszkaniowy

 

{"register":{"columns":[]}}