W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Studium przypadku

Grafika z tekstem: Pan Marek chce pomóc dzieciom w budowie domów. Postanowił podzielić swoją ziemię i przepisać na nie po kawałku, tak aby mogły wybudować domy do 70 m kw. w uproszczonej procedurze.

Zastanawiasz się jaka jest wymagana wielkość działki, na której można wybudować #DomBezFormalności? Pan Marek poznał odpowiedź na to pytanie!

Pan Marek to ojciec dwójki dzieci. Chce pomóc córce w usamodzielnieniu się i synowi w spełnieniu marzenia. Z myślą o ich przyszłości planuje podzielić posiadaną ziemię (1500 m kw.) na dwie odrębne działki.

Jego córka, która w tym roku wyszła za mąż, planuje wybudowanie domu do 70 m kw. na podarowanym przez ojca gruncie.

Syn pana Marka chciałby wybudować na działce dom rekreacyjny. Marzy mu się miejsce, w którym będzie mógł spędzać czas wolny wspólnie ze znajomymi.

Pan Marek wiedział, że chcąc skorzystać z ułatwień proponowanych w programie, musi spełnić określone warunki. Wszedł na stronę www.dombezformalności.gov.pl i znalazł tam interesujące go informacje. Od razu podzielił się dobrymi wiadomościami z dziećmi.

Po podziale ziemi dzieci pana Marka dostaną działki o powierzchni 700 m kw. To oznacza, że oboje skorzystają z programu #DomBezFormalności. Dlaczego?

  • Przy budowie domu mieszkalnego nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wymaganą wielkość działki. Ania musi tylko zapewnić, że obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany, a budowa domu jest prowadzona w celu zaspokojenia jej potrzeb mieszkaniowych.
  • Inaczej jest z budynkami rekreacyjnymi. Na każde 500 m kw. działki możesz wybudować jeden taki budynek. Syn pana Marka dostanie od niego działkę o powierzchni 700 m kw., więc bez problemu postawi na niej dom rekreacyjny.

Dom bez formalności - dom rekreacyjny.

Pan Marek i jego żona Basia zbliżają się do sześćdziesiątki. Coraz częściej myślą o nadchodzącej emeryturze. Chcieliby odpocząć od zgiełku miasta i wyprowadzić się na wieś.

Zainteresował ich program #DomBezFormalności – obliczyli, że dzięki sprzedaży swojego mieszkania w mieście będą mogli kupić ziemię i wybudować dom do 70 m kw., który odpowie na ich potrzeby.

W internecie jest wiele informacji na temat programu, jednak szybko zweryfikowali je na stronie www.dombezformalności.gov.pl

Znaleźli tam wszystkie potrzebne wiadomości. Jakie? Na przykład informacje o tym, że w programie możesz wybudować dom z podpiwniczeniem – coś na czym bardzo zależało panu Markowi.

Pan Marek przekazał żonie, że w programie można wybudować dowolny dom mieszkalny, który ma nie więcej niż dwie kondygnacje. Taki dom może mieć podpiwniczenie, trzeba jednak pamiętać, że piwnica liczy się jako jedna kondygnacja.

Kasia i Adam - młode małżeństwo - mają działkę. Planują w tym roku rozpocząć budowę domu do 70 m kw. Znajomi nie wierzą, że uda im się to tak szybko.

Kasia i Adam to młode małżeństwo, które planuje już w tym roku rozpocząć na swojej działce budowę domu  do 70 m kw. Ich  znajomi są przekonani, że formalności potrwają przynajmniej kilka miesięcy!

Sceptyczne podejście przyjaciół nie zniechęciło Kasi i Adama do szukania informacji o programie #DomBezFormalności. Młode małżeństwo – za radą pracownika urzędu gminy – weszło na stronę www.dombezformalności.gov.pl i skorzystało ze wskazówek, które krok po kroku wyjaśniały im jak na zgłoszenie zbudować własne cztery kąty. Budowa ich wymarzonego domu rozpocznie się już niedługo.

Też chciałbyś zgłosić, wybudować i urządzić swój dom? Kasia i Adam postępowali zgodnie z tymi trzema krokami:

  1. skompletowali potrzebną dokumentację;
  2. dokumenty do starosty złożyli on-line;
  3. zgłosili on-line powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego, kiedy chcą rozpocząć budowę.

Tego samego dnia rozpoczęli budowę!

Zosia jest mikroprzedsiębiorcą – prowadzi w swoim rodzinnym miasteczku salon fryzjerski. Jej biznes przynosi coraz większe dochody, więc chce się wyprowadzić od rodziców i zbudować dom do 70 m kw.

Zosia jest mikroprzedsiębiorcą – prowadzi w swoim rodzinnym miasteczku salon fryzjerski. Jej biznes przynosi coraz większe dochody, więc chce się wyprowadzić od rodziców i zbudować dom do 70 m kw.

Zosia od kilku lat prowadzi w rodzinnym mieście salon fryzjerski. Jest utalentowaną fryzjerką, przez co szybko zdobyła wiele oddanych klientek i klientów. Jej firma rozrasta się – ostatnio zatrudniła dwie nowe fryzjerki.

Dzięki coraz większym dochodom ma oszczędności i zamierza je zainwestować we własne cztery kąty. Marzy o domu niedaleko rodziców i swojego miejsca pracy.

Nie potrzebuje dużego, piętrowego domu. Ze względów praktycznych postanowiła wybudować dom do 70 m kw.

Jednak jako młoda osoba ma wiele wątpliwości co do swojej przyszłości, chciałaby też kiedyś wybrać się w podróż dookoła świata. Martwi się, bo słyszała że korzystając z programu #DomBezFormalności będzie musiała zajmować nieruchomość dożywotnio.

Szukając informacji w internecie, weszła na stronę www.dombezformalności.gov.pl i tam znalazła odpowiedź na nurtujące ją pytania.

Okazało się, że wybudowanego domu do 70 m kw. nie musi zajmować do końca życia. Może przenieść własność takiego domu np. na rodziców lub inne osoby, co pozwoli spełnić jej wymagania ustawy o własnych potrzebach mieszkaniowych.

Grafika z podpisem: Tomek i Basia mieszkają w dużym mieście. Chcą wybudować mały dom rekreacyjny, w którym będą wypoczywać.

Tomek i Basia są parą, która wspólnie żyje w mieszkaniu kupionym przez nich 10 lat temu. Nie chcą rezygnować z wygody jaką gwarantuje im życie w dużym mieście, ale czasami brakuje im miejsca do spotkań z najbliższymi i realizacji hobby.

Dlatego postanowili zbudować mały dom rekreacyjny. Planują tam spędzać wolne chwile z rodziną i znajomymi. Basia będzie też mogła w końcu zająć się uprawą warzyw, na co nie ma już miejsca na balkonie, a Tomek czytaniem książek na werandzie.

Chcieliby skorzystać z programu #DomBezFormalności, który odpowiada też na potrzeby osób myślących o budowie domu rekreacyjnego do 35 m kw. Słyszeli jednak, że skoro posiadają już nieruchomość, nie mogą skorzystać z programu i tym samym przyspieszyć procedur związanych z budową domu rekreacyjnego.

To nieprawda! Tomek i Basia mogą skorzystać z programu niezależnie od tego, czy posiadają inne nieruchomości.

Nie wierz w pojawiające się fake newsy. Informacje o budowie domów do 70 m kw. weryfikuj na stronie www.dombezformalności.gov.pl lub w urzędzie gminy.

 

{"register":{"columns":[]}}