W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo - kampania „Czad i ogień – obudź czujność”

Jednym z głównych powodów zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych np. z powodu ich nieszczelności, braku konserwacji lub niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi.

Co roku przed sezonem grzewczym Państwowa Straż Pożarna, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypominają, że obowiązujące przepisy ustawy Prawo budowlane nakładają na właścicieli i zarządców nieruchomości obowiązek regularnych (co najmniej raz w roku) kontroli okresowych, polegających na sprawdzeniu stanu technicznego, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) – art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. C ustawy.

W trakcie minionych ośmiu sezonów grzewczych, w całej Polsce odnotowano ponad 33 tysiące zdarzeń związanych z tlenkiem węgla (dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej). W zdarzeniach ponad 18 tysięcy osób zostało poszkodowanych, w tym 609
ze skutkiem śmiertelnym.

Dane, jednoznacznie wskazują na wagę właściwego przestrzegania obowiązujących przepisów ustawy Prawo budowlane. Mając nadzieję na poprawę dotychczasowej sytuacji warto zwrócić uwagę na kampanię prewencyjną Czad i ogień – obudź czujność, prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Szerokie informacje dotyczące kampanii znajdują się m.in. na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Materiały

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Komunikaty Głównego Inspektora Nadzoru Budowalnego