W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo najważniejsze

06.03.2018

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności i ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wynika z konieczności dostosowania polskiego prawa do unijnego.

Państwa członkowskie UE mają obowiązek ustanowić i notyfikować w Komisji Europejskiej – do 21 marca 2018 r., a następnie stosować od 21 kwietnia 2018 r. – przepisy dotyczące sankcji za naruszanie przez podmioty gospodarcze rozporządzeń europejskich w sprawach: urządzeń kolei linowych przeznaczonych do przewozu osób, środków ochrony indywidulanej, urządzeń spalających paliwa gazowe. Projekt przewiduje rozszerzenie katalogu administracyjnych kar pieniężnych o sankcje za takie naruszenia. Zasady ich wymierzania wzorowane są na rozwiązaniach obowiązujących w KPA – przesłanki wymiaru kary i odstąpienia od wymierzenia kary.

Przepisy rozporządzeń UE nakładają na państwa członkowskie obowiązek podjęcia działań w razie wystąpienia tzw. niezgodności formalnych W obowiązujących przepisach ustawy SOZiNR nie zostały wyraźnie wyodrębnione normy dotyczące niezgodności formalnych ani sposobu postępowania w ich sprawie (kontrola występowania, postępowanie nadzorcze). Dlatego nowe przepisy regulują te kwestie.

Wprowadzono także zasadę, że na potrzeby autoryzacji w certyfikacie akredytacji, dla określenia zakresu autoryzacji, wskazywany będzie odpowiedni akt unijnego prawodawstwa harmonizacyjnego Przyczyni się to do szybszego przeprowadzenia postępowania administracyjnego o udzieleniu autoryzacji i notyfikacji jednostki.

Dostosowanie prawa krajowego do regulacji unijnych zapewni polskim przedsiębiorcom prawo do swobodnego obrotu produktami wytworzonymi lub importowanymi. Z kolei stosowanie kar pieniężnych za naruszenia przepisów związanych z wprowadzaniem do obrotu wyrobów wymienionych w rozporządzeniach europejskich, powinno przyczynić się do poprawy warunków uczciwej konkurencji. Sankcje będą stanowiły motywację dla przedsiębiorców do stosowania obowiązujących regulacji, tak aby na rynku znajdowały się wyłącznie wyroby bezpieczne oraz zgodne z wymaganiami, co spowoduje eliminację zagrożeń dla konsumentów.

Nowe regulacje wejdą w życie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.03.2018 16:27 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.03.2018 16:27 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}