W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kierownictwo MPiT na EKG

13.05.2019

Reforma Unii Europejskiej i polski lobbing w tej instytucji; brexit; cyfryzacja i automatyzacja gospodarki; nowe technologie; przemysł w Europie; rządowe działania dla biznesu, w tym dla startupów; inwestycje polskich i zagranicznych firm – to tylko niektóre tematy paneli Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w których uczestniczą przedstawiciele MPiT. W debacie inaugurującej wydarzenie, udział wzięła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Przemawia minister Jadwiga Emilewicz
– Unia Europejska wymaga reformy, bo nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Wciąż zajmuje drugie miejsce wśród trzydziestu największych gospodarek świata, ale coraz rzadziej jest postrzegana jako ta wiodąca – mówiła szefowa MPiT podczas panelu "Nowa Unia – młoda Unia", który zainaugurował XI edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dodała, że chodzi nie tylko o wzmocnienie europejskiej gospodarki i konkurencyjności, ale też o odnowę norm i wartości, na których była budowana wspólnota europejska. Wskazała, że UE musi zacząć wykorzystywać swój potencjał w oparciu m.in. o swobodny przepływ towarów i usług oraz szanse, jakie daje dziejąca się na naszych oczach rewolucja cyfrowa.

– Polska jest promotorem wspólnych działań w tym zakresie. Albo zawalczymy razem o konkurencyjność gospodarki cyfrowej UE, albo osuniemy się do roli konsumentów pozaunijnych technologii.

Kolejny panel, w którym uczestniczyła minister Emilewicz, poświęcony był robotyzacji.

– Automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja wyeliminują już niedługo część zawodów. Nie oznacza to, że roboty wyślą ludzi na masowe i przymusowe bezrobocie. W miejsce starych zawodów, pojawią się nowe. Zmieni się charakter pracy człowieka z wytwórczej na nadzorczą. Kontrolowanie bardziej wyspecjalizowanych maszyn wymagać będzie od pracowników innych kwalifikacji niż te, które dzisiaj dominują na rynku. Przewaga ludzi nad sztuczną inteligencją wynika z inteligencji emocjonalnej, umiejętności myślenia poza schematami i kreatywności – podkreśliła Emilewicz.

Pierwszego dnia Kongresu, odbyła się też dyskusja na temat przyszłości stosunków UE i Wielkiej Brytanii. Obecny na panelu wiceminister Marcin Ociepa zaznaczył, że Polsce zależy na bliskich i stabilnych relacjach z Wielką Brytanią, mimo brexitu.

– Wierzymy, że bez względu na ostateczną jego formę, uda się wynegocjować z naszym partnerem umowę, która utrzyma obecne warunki w handlu dwustronnym, a wszelkie zakłócenia zostaną zredukowane do minimum. Jak powiedział jeden z przedstawicieli brytyjskiego rządu, „Zjednoczone Królestwo opuszcza Unię, ale nie wychodzi z Europy” i tak też podchodzimy do całej sytuacji – zapewnił.

Przedstawił działania mające na celu zminimalizowanie skutków brexit dla polskich przedsiębiorców.

– Jeszcze na jesieni znaczna część firm nie była dobrze przygotowana do brexit . Teraz, poprzez szereg inicjatyw, konferencji, warsztatów, ta sytuacja wygląda znacznie lepiej.

Z kolei na panelu o polskim lobbingu w Unii Europejskiej, wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii podkreślał, że dziś aktywność polskiego biznesu mierzona rankingami aktywności lobbingowej w Brukseli plasuje nas między 13. a 18. miejscem wśród państw członkowskich Unii. Poinformował, że 16 maja w Brukseli zostanie otwarty Business & Science Poland, który jest inicjatywą stricte biznesową, pochodzącą od samych przedstawicieli biznesu, po to, aby wspierać ich w reprezentacji swoich ich interesów.

Na XI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest też wiceminister Marek Niedużak. Pierwszego dnia uczestniczył w rozmowach o sukcesji w polskich firmach. Zwrócił uwagę, że w Europie rośnie liczba dobrze prosperujących biznesów, których nikt nie chce przejąć. Przypomniał, że od 25 listopada 2018 r. w Polsce obowiązuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, a z nowych rozwiązań można skorzystać niezależnie od tego czy przedsiębiorca przed śmiercią planował lub rozpoczął proces sukcesji. Według stanu na koniec kwietnia 2019 r., do CEIDG zostało wpisanych 4 850 zarządców sukcesyjnych.

– W ramach prac nad Pakietem Przyjazne Prawo, rozpoczęliśmy drugi etap zmian legislacyjnych, których celem jest ułatwienie sukcesji przedsiębiorstw. Skoncentrowaliśmy się na trzech nowych obszarach: wykonywanie praw w spółkach handlowych przez spadkobierców przed uregulowaniem spraw spadkowych; korzystanie z majątku zmarłego małżonka przedsiębiorcy do prowadzenia działalności gospodarczej oraz rozliczenia zachowku, gdy spadek obejmuje przedsiębiorstwo; przenoszenie decyzji administracyjnych na następcę prawnego przedsiębiorcy – osoby fizycznej w przypadku sukcesji dokonywanej za życia – powiedział wiceminister.

Wiceminister Niedużak reprezentował też MPiT podczas drugiego dnia Kongresu.

- Dzisiaj wskazanie technologii, która będzie tą rewolucyjną i przemodeluje świat jest praktycznie niemożliwe. Jedni wskazują na sztuczną inteligencję, inni na elektromobilność, jeszcze inni na bezzałogowe środki transportu. Znacznie łatwiej wskazać, kto może takie technologie stworzyć – mówił podczas sesji otwierającej European Startup Days.

Z kolei podczas debaty „Przemysł w Europie” podkreślał, że polityka klimatyczna powinna być osadzona w kontekście konkurencyjności i innowacyjności przemysłu.

Resort widzi silną potrzebę, by wspierać przemysł energochłonny, także w sprawie wzrostu cen energii – poinformował.

Dodał, że dobrym przykładem poszukiwania nowych szans dla europejskiej bazy przemysłowej w warunkach ambitnej polityki klimatycznej, są starania UE na rzecz rozwoju europejskiego przemysłu baterii. Zaznaczył, że dla polskiego rządu priorytetem jest transformacja w kierunku przemysłu 4.0 i że w tym celu powołano Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, która wzmocni produktywność i konkurencyjność naszych firm.

Marek Niedużak wziął też udział w panelu dotyczącym polskich portów morskich.

– Nasz Pakiet Przyjazne Prawo ma wzmocnić pozycję polskich portów w konkurencji z zagranicznymi, wprowadzając rozliczanie VAT na zasadach ogólnych. Projekt jest już po uzgodnieniach – zwrócił uwagę.

Na EKG był też obecny pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. Mówił o działaniach rządowych na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

– Do 2018 roku nie było regulacji, które mówiły w czym palić i czym palić. Realizując program tworzyliśmy zarówno regulacje dot. standardów dla kotłów, jakości paliw stałych jak i programy wsparcia – mówił.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.05.2019 17:48 Aleksandra Serkowska
Pierwsza publikacja:
14.05.2019 17:48 Aleksandra Serkowska