W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska transformacja gospodarcza wzorem dla Bałkanów Zachodnich

05.07.2019

Z inicjatywy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz doszło dziś do spotkania z ministrem gospodarki i energii Niemiec Peterem Altmaierem oraz ministrem gospodarki i finansów Francji Bruno Le Mairem. Rozmowa dotyczyła nowej polityki przemysłowej UE, sprawiedliwej transformacji klimatycznej, inicjatywy Battery Alliance i wzrostu konkurencyjności Europy. Ministrowie podpisali wspólne stanowisko w sprawie polityki konkurencyjności Unii Europejskiej (w załączeniu). Zachęcają w nim nową Komisję Europejską do wzięcia pod uwagę takich kwestii jak modernizacja zasad koncentracji czy wzmocnienie współpracy w obszarze joint ventures. Ministrowie uczestniczyli też w fireside chat nt. nowej polityki przemysłowej.

Ministrowie ds. gospodarki Polski Niemiec i Francji podpisują porozumienie
Powinniśmy wspierać europejskich czempionów i szukać przewag w obszarach, które do tej pory nie zostały objęte działaniami Komisji Europejskiej. Jeśli gospodarka chce biec szybciej, to musimy upraszczać procedury na wspólnym rynku. Jeśli chcemy skutecznie konkurować z resztą świata, nie możemy działać w pojedynkę. Powinniśmy współpracować ze sobą w gronie państw członkowskich UE. Przykładem takiej kooperacji jest inicjatywa Battery Alliance – komentuje minister Emilewicz.

 

 Z kolei podczas konferencji prasowej z udziałem ministra Altmaiera, wicepremiera Macedonii Północnej Kocho Angjusheva oraz wiceminister gospodarki Bułgarii Lilyi Ivanovej szefowa MPiT poinformowała, że podczas dzisiejszych spotkań i debat podzieliliśmy się z naszymi partnerami z 16 państw doświadczeniami gospodarczymi Polski z ostatnich 30 lat. – Nasze doświadczenia w procesie transformacji i nasz sukces gospodarczy może być inspiracją dla Bałkanów Zachodnich. Jesteśmy otwarci na współpracę  – powiedziała.

 

Jadwiga Emilewicz wzięła także udział w otwarciu Forum Biznesowego Bałkanów Zachodnich, pionierskim wydarzeniu w historii wzajemnych stosunków państw tego regionu z Polską i Unią Europejską. Jego inicjatorem było Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a współorganizatorem Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Przedsiębiorcy mogli nawiązać nowe i podtrzymać już istniejące kontakty biznesowe. Tematami przewodnimi Forum, w którym udział wzięło ponad 300 przedstawicieli firm z takich branż, jak energetyka, sektor cyfrowy oraz przemysł rolno-spożywczy.

 

- Biznes jest sercem Procesu Berlińskiego. Prawdziwa integracja to nie tylko traktaty i umowy, to przede wszystkim kontakty ludzi i biznesu. Udowadniamy to na dzisiejszym Forum – powiedziała Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że administracja publiczna i biznes, Bałkany Zachodnie i Unia Europejska muszą ze sobą współpracować, a przed Bałkanami Zachodnimi stoją podobne wyzwania, jakie mamy za już sobą w Polsce. - Dlatego polski głos jest tak potrzebny w Procesie Berlińskim.

 

- Biznes przynosi pokój i stabilizację. Jest to lekcja, jaka dla całej Europy płynie z historii XX wieku. Żeby dzisiejsza Unia była konkurencyjna, powinna być gotowa na dalsze rozszerzenie. To jest realna perspektywa dla Bałkanów Zachodnich – zaznaczyła. - Proponujemy temu regionowi stworzenie czegoś na kształt CEFTA. Wolny przepływ ludzi, towarów i usług to ogromna wartość. To dzięki takiej strefie wolnego handlu Polska zbudowała dobre relacje handlowe z sąsiadami i swój przyszły sukces – dodała.

Podczas spotkania ministrów ds. gospodarczych Jadwiga Emilewicz dyskutowała z partnerami z zagranicy na temat tworzenia dobrego środowiska dla biznesu w regionie Bałkanów Zachodnich. Uczestniczyła też w prezentacji raportu OECD „Globalna Europa Południowo-Wschodnia: wyzwolenie potencjału rozwoju”. Analitycy OECD zbadali potencjał eksportowy Bałkanów Zachodnich, żeby zidentyfikować najlepiej rokujące branże i produkty, które mogą być motorem napędowym gospodarek tego regionu. Szefowa MPiT spotkała się również z sekretarzem generalnym OECD Angelem Gurrią.

Po południu spotkała się także z 16 młodymi liderami z państw zaangażowanych w Proces Berliński, reprezentującymi środowiska akademickie, biznes, media, start-upy, NGOsy, politykę oraz administrację. Wizyta ma związek z zainicjowanym przez resort przedsiębiorczości i technologii Programem Przyszłych Liderów UE-Bałkany.

Celem Programu jest przedstawienie Polski jako aktywnego członka UE, otwartego na współpracę gospodarczą oraz wymiana dobrych praktyk i networking młodych liderów pochodzących z szeregu krajów europejskich z przedstawicielami polskiej gospodarki i administracji. Odbywająca się w dniach 1-14 lipca wizyta, pozwoli na promocję Polski jako kraju osadzonego w tradycji i zarazem nowoczesnego, otwartego i innowacyjnego. Jest to pierwsza edycja programu, planowane są kolejne.

***

Organizatorami Szczytu Bałkanów Zachodnich są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Proces Berliński to inicjatywa zapoczątkowana przez Niemcy. Łączy 10 państw UE (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska – jako jedyna z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy) i 6 krajów Bałkanów Zachodnich (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo). 

 

Materiały

modernising eu competition policy
Modernising​_EU​_Competition​_Policy​_4072019.pdf 0.26MB

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.07.2019 11:42 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Pierwsza publikacja:
08.07.2019 11:42 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
{"register":{"columns":[]}}