W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poznań świętuje trzy dekady wolności gospodarczej w Polsce

24.09.2019

Dziś rano w Poznaniu rozpoczęło się Forum Sukcesu Polskiego Biznesu 1989-2019. „To nasz sposób na uczczenie 30-lecia wolnej gospodarki w Polsce. Nasi przedsiębiorcy są bowiem prawdziwymi autorami sukcesu gospodarczego naszego kraju” – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Min. Jadwiga Emilewicz przy mównicy

Poznań nie jest przypadkową areną dla przedsięwzięcia honorującego sukces i owoce pracy polskich przedsiębiorców. To właśnie w Wielkopolsce powstało w 1989 roku najwięcej firm, które pomyślnie przeszły ścieżkę rozwoju i dalej pracują dla naszej gospodarki.

30-lecie wolności gospodarczej to moment, w którym gospodarka naszego kraju dojrzała i osiągnęła stabilny pułap rozwoju. Właśnie dlatego to właściwy czas na podsumowanie dorobku polskich przedsiębiorców, przyjrzenie się skali korzystnych przemian gospodarczych na przestrzeni minionych trzech dekad.

– Mało państw na świecie może pochwalić się tak znaczącym awansem ekonomicznym. Od 1989 r. Polska dokonała ogromnego skoku gospodarczego. Dzisiaj wartość polskiego eksportu wynosi 246 mld dolarów, podczas gdy w 1990 r. było to niecałe 35 mld dolarów. Nasze PKB per capita w 1990 r. wynosił 1630 dolarów, podczas gdy w 2017 r. osiągnął już 14 470 dolarów. Jest to ponad ośmiokrotny wzrost – zaznaczyła inicjatorka przedsięwzięcia, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Forum Sukcesu Polskiego Biznesu to także inicjatywa ukierunkowana na debatę o przyszłości polskiej gospodarki, przed którą nie brakuje wyzwań i przełomowych szans rozwojowych. W tym kontekście uczestnicy Forum przyjrzą się takim zagadnieniom jak cyfrowa ekspansja eksportu, wyzwania związane z brexitem czy doskonalenie ekosystemu dla startupów.

– Polska od wejścia już blisko 30 lat temu na drogę transformacji gospodarczej z roku na rok umacnia swoją pozycję w globalnym systemie ekonomicznym, coraz szybciej nadrabiając zaległości rozwojowe wobec największych gospodarek świata. Dziś nie zadajemy sobie zatem pytań o to, czy możemy dorównać najlepiej rozwiniętym gospodarkom na świecie, ale sami wyznaczamy sobie nowe ambitne cele – awans Polski do grona najbardziej innowacyjnych gospodarek – powiedziała minister Emilewicz.

Bilans polskich firm, które powstały właśnie w roku rozpoczęcia transformacji, przedstawia raport „Pionierzy Polskiej Przedsiębiorczości 1989” – opracowany przez Fundację Firmy Rodzinne. Podczas Forum raportowi poświęcony będzie specjalny panel. Jego wydźwięk jest bardzo pozytywny. Wynika z niego, że spośród blisko 26 tys. przedsiębiorstw założonych w 1989 r. do dziś działa ponad 15 tys., czyli blisko 60 proc.

To niesamowite, jaka siła i determinacja tkwi w założycielach tych firm. Pamiętam wysiłek i entuzjazm pierwszych przedsiębiorców. Nic nie było problemem i wszelkie przeciwności były do pokonania. Raport pokazuje silne korzenie naszej przedsiębiorczości – podkreśla Katarzyna Gierczak-Grupińska, prezes Fundacji Firmy Rodzinne.

Kolejny temat, o którym będzie mowa podczas Forum, to potencjał naszego eksportu. Raport na ten temat pt. „Cyfrowy eksport – szanse i perspektywy dla polskich przedsiębiorstw” przygotowała – na zlecenie MPiT - firma doradcza PwC we współpracy z Google. Wnioski, które z niego płyną, wskazują na to, że samo zniwelowanie barier utrudniających rozwój e-eksportu mogłoby w długiej perspektywie zwiększyć udział takich firm wśród ogółu przedsiębiorstw do 16%. Tym samym wartość polskiego e-eksportu zwiększyłaby się o 400%, osiągając ok. 110 mld zł. Obecnie jedynie ok. 4% polskich firm prowadzi sprzedaż internetową produktów i usług do innych krajów, przy średniej unijnej na poziomie 7%.
 

– Firmy dostrzegają szanse i potencjał dla rozwoju przedsiębiorstwa, jakie niesie za sobą ekspansja zagraniczna i co ciekawe, wykazują większy optymizm w kwestii perspektyw rozwoju e-eksportu niż eksportu tradycyjnego – zaznacza Agnieszka Gajewska, partner w PwC.


Forum będzie też okazją do zaszczepienia apetytu na przedsiębiorczość wśród młodego pokolenia. Podczas specjalnej lekcji przedsiębiorczości licealiści dowiedzą się, jak założyć firmę i z czym się wiąże prowadzenie własnego biznesu. „Zdajemy sobie sprawę z potrzeby wzmacniania nowych kompetencji na jak najwcześniejszym etapie edukacji. Nie ma lepszej inwestycji niż nasze dzieci. To one będą decydować o rozwoju Polski w następnych dekadach”  - zaznaczyła minister Emilewicz.

Zwieńczeniem Forum będzie uroczysta Gala wręczenia nagród Ministra Przedsiębiorczości i Technologii – „Przedsiębiorca Transformacji” przyznawana w ośmiu kategoriach wskazujących kluczowe dla sukcesu obszary działania polskich firm.

  1. Globalny Gracz,
  2. Lider wzrostu,
  3. Technologiczny rewolucjonista,
  4. Osobowość biznesu,
  5. Biznes z wizją,
  6. Międzynarodowy lodołamacz,
  7. Przyjaciel polskiej gospodarki,
  8. Millenialsi transformacji.

Główni aktorzy transformacji – przedsiębiorcy – będą podczas Forum prezentować publiczności swoje produkty i usługi.
 

– Czuwamy i będziemy czuwać nad korzystną dla polskiej gospodarki legislacją, rozwiązaniami wspierającymi innowacje w przedsiębiorstwach oraz inwestycjami, które są niezbędne w naszej opinii do wytwarzania przewag konkurencyjnych. Zachęcamy do tego, aby jeśli ktoś chce prowadzić przedsiębiorstwo, robił to w bezpiecznych i stabilnych warunkach właśnie w Polsce. Jestem więc przekonana, że podzielą Państwo ze mną pogląd, że to czyny, a nie słowa są najlepszym sposobem na upamiętnienie 30-lecie polskiej wolności gospodarczej – konkluduje szefowa MPiT.

Materiały

Cyfrowy eksport raport 2019
Cyfrowy​_eksport​_-​_raport​_pełny​_2019.pdf 17.72MB
Pionierzy Polskiej Przedsiębiorczości
Pionierzy​_Polskiej​_Przedsiębiorczości.pdf 4.72MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.09.2019 08:39 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
24.09.2019 09:53 Agata Kubel-Grabau
{"register":{"columns":[]}}