W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkcja budowlano-montażowa 2018 r. - komentarz do danych GUS

16.10.2019

Według ostatecznych danych GUS wartość produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej na terenie kraju w całym 2018 r. wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 14,3% (w cenach stałych). Oznacza to, że w ujęciu nominalnym produkcja branży budowlanej w 2018 r. po raz pierwszy w historii przekroczyła w ujęciu rocznym poziom 200 mld PLN i wyniosła 229,9 mld PLN wobec 197,4 mld PLN w roku 2017. W stosunku do 2015 r. produkcja budowlano-montażowa w 2018 r. zwiększyła się o 23,2%.

Analizy gospodarcze

W strukturze sprzedaży produkcji budowlano-montażowej udział zwiększyły przedsiębiorstwa specjalizujące się w specjalistycznych robotach budowlanych (z 41% do 43%) oraz robotach związanych z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (z 24% do 25%). Spadł natomiast udział podmiotów zajmujących się robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków (z 35% do 32%). Zwiększenie się wagi specjalistycznych robót budowlanych można wiązać z większym zaangażowaniem zasobów pracy fizycznej, która przy rosnących płacach w branży generuje wyższą wartość produkcji sprzedanej.

W ujęciu regionalnym największy udział w ogólnokrajowej wartości robót budowlano-montażowych w 2018 r. odnotowano na terenie województwa mazowieckiego (18,1% sprzedaży robót wykonanych przez przedsiębiorstwa budowlane). Wysokimi udziałami w krajowej produkcji budowlano-montażowej przedsiębiorstw budowlanych charakteryzowały się również województwa: śląskie, małopolskie, wielkopolskie i dolnośląskie (łącznie 40,5%). We wcześniejszych latach okresu 2014-2018 wymienione województwa także cechowały się najwyższymi udziałami, przy niezmiennej dominacji województwa mazowieckiego.

Co istotne, na relatywnie wysokim poziomie utrzymywała się aktywność najmniejszych przedsiębiorstw budowlanych. Mikroprzedsiębiorstwa, tj. jednostki o liczbie pracujących do 9 osób odpowiadały w 2018 r. za 51,7% wartości produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej siłami własnymi przez podmioty budowlane. We wszystkich latach okresu 2014-2018 udział podmiotów zatrudniających do 9 osób w ogólnej wartości produkcji budowlano-montażowej przedsiębiorstw budowlanych pozostawał na poziomie około 50%.

W naszej ocenie bieżące dane z sektora budowlanego, jak i perspektywy dla nadchodzących miesięcy, wskazują na utrzymanie pozytywnych tendencji w zakresie przyrostu wartości produkcji budowlano-montażowej. Aktywności w branży sprzyjać będzie stabilny popyt na nieruchomości - wspierany sprzyjającymi warunkami finansowymi w postaci niskich stóp procentowych oraz popyt inwestycyjny na prace budowlane - zgłaszany zarówno przez podmioty z sektora prywatnego, jak i wynikający z planowanych inwestycji publicznych. Z drugiej strony kluczowym wyzwaniem dla rentowności w branży budowlanej, która już obecnie znajduje się na poziomie niższym niż średnia w całej gospodarce, będzie sytuacja na rynku pracy oraz rosnące koszty gruntów i materiałów budowlanych.

{"register":{"columns":[]}}