W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2020 r. - komentarz do danych GUS

23.06.2020

Według wstępnych danych GUS produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) w okresie styczeń-maj 2020 r. nadal wykazywała wzrost (o 3,9%). Do użytkowania w tym okresie oddano 79,8 tys. mieszkań. Mimo panującej od drugiej dekady marca pandemii było to tylko o 0,3% mniej niż przed rokiem. Szacuje się, że jednocześnie na koniec maja w budowie pozostawało 826,9 tys. mieszkań, tj. o 1,8% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

grafika przedstawia napisy analizy MR, produkcja na złoto-beżowym tle oraz fragment zdjęcia procesu produkcji; widoczne są metal i iskry

W maju br. produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 0,8% w stosunku do kwietnia 2020 roku (wzrost o 2,3%, r/r). W porównaniu z analogicznym okresem ub. roku była zaś niższa o 5,1% (przed rokiem wzrost o 9,5%). Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym, spadek wyniósł 1,4%.

W stosunku do maja ub. roku spadek produkcji budowlano-montażowej zaobserwowano w jednostkach zajmujących się budową budynków (o 5,3%). Spadki wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano również wśród jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 5,1%) oraz realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 4,9%).

Oczekujemy, że w czerwcu odnotujemy nieznaczny wzrost produkcji budowlano-montażowej, przy czym będzie on obserwowany we wszystkich działach budownictwa.