W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończyły się konsultacje społeczne projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów

26.05.2018

Zakończyły się konsultacje społeczne projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów prowadzone przez Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze.

Wśród instytucji, które wzięły udział w konsultacjach znalazły się m.in. urzędy marszałkowskie, przedstawiciele 33 miast z listy WHO, organizacje pozarządowe zajmujące się problemem smogu czy też przedsiębiorcy.

Publikujemy wszystkie stanowiska, które wpłynęły w ramach tych konsultacji ogłoszonych przez Pełnomocnika.

Celem projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów jest stworzenie podstaw prawnych do uruchomienia i sfinansowania ze środków publicznych pilotażowego procesu termomodernizacji budynków mieszkalnych należących do najmniej zamożnych rodzin. Uchwalenie tej ustawy umożliwi realizację programu pilotażowego STOP SMOG, zakładającego współpracę rządu z 33 polskimi miastami umieszczonymi przez Światową Organizację Zdrowia w 2016 r. na liście 50 miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Dla powodzenia planu poprawy jakości powietrza w tych miastach konieczne jest zapewnienie harmonijnej i efektywnej współpracy w tym obszarze pomiędzy rządem a jednostkami samorządu terytorialnego – zarówno samorządami województw, jak i samorządami gmin.

""Naszym celem jest pomoc tym miastom w przeprowadzeniu i sfinansowaniu termomodernizacji budynków mieszkalnych należących do najmniej zamożnych gospodarstw domowych." – Podkreślił Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze."

Doświadczenia wyniesione z programu pilotażowego zostaną wykorzystane dla potrzeb opracowania ogólnopolskiego programu termomodernizacji budynków mieszkalnych, którego realizacja przyczyni się do radykalnej poprawy jakości powietrza w Polsce, a jednocześnie pozwoli na uzyskanie znaczących oszczędności w ilości energii zużywanej przez polskie gospodarstwa domowe. Realizacja pilotażu w miastach z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce pozwoli między innymi na opracowanie finalnego, docelowego kształtu regulacji prawnych wspierających poprawę jakości powietrza, jak również na przetestowanie szeregu rozwiązań prawnych, technicznych i organizacyjnych i wypracowanie najlepszych praktyk, które będą mogły zostać następnie użyte przy konstruowaniu rozwiązań mających charakter ogólnopolski. Celem pilotażu jest także zoptymalizowanie wydatkowania wszystkich środków publicznych, które są dostępne w perspektywie budżetowej 2014 – 2020 na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Doświadczenia te wykorzystane zostaną również przy ustalaniu z Komisją Europejską zasad wydatkowania przez Polskę środków unijnych w kolejnej perspektywie budżetowej 2021 – 2027.

Stanowiska, które wpłynęły w ramach konsultacji społecznych projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów prowadzonych przez Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze. (7Z 26 MB)

Materiały

Stanowiska, które wpłynęły w ramach konsultacji społecznych projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów prowadzonych przez Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.05.2018 07:33 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
26.05.2018 07:33 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}