W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koronawirus: Najczesciej zadawane pytania i odpowiedzi

Funkcjonowanie poradni POZ

Mam problem z dodzwonieniem się do swojej placówki lekarza rodzinnego. Co mogę zrobić?

Pacjenci muszą mieć zapewnioną realną możliwość zapisania się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskania od niego porady. Dlatego osoby kierujące daną placówką medyczną powinny zorganizować jej pracę w taki sposób by sprostać zwiększonym potrzebom pacjentów w tym zakresie w czasie epidemii.

W przypadku trudności w dodzwonieniu się do przychodni możesz skorzystać z innych form kontaktu – sprawdź, czy przychodnia umożliwia rejestrację przez formularz kontaktowy na stronie internetowej. Możesz także napisać do swojej przychodni maila – jest to również pełnoprawny sposób rejestracji do lekarza - napisz, że nie możesz się dodzwonić i prosisz o wyznaczenie terminu wizyty.

Jeżeli żaden sposób nie okaże się skuteczny lub gdy nie masz możliwości skontaktowania się z placówką medyczną w inny sposób niż telefonicznie, koniecznie zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta. Zadzwoń na nr Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 i wybierz prefiks nr 2.

Pamiętaj również, że możesz umówić się na e-wizytę do innego lekarza POZ za pomocą portalu https://pacjent.gov.pl. W tym celu wypełnij zamieszczony tam formularz: https://pacjent.gov.pl/ewizyta i poczekaj na wiadomość. Dowiesz się z niej, jak połączyć się z lekarzem za pomocą komputera, laptopa lub przez telefon. 

Po godzinie 18.00 aż do 8.00 rano dnia następnego (całodobowo oraz w dni ustawowo wolne od pracy) możesz skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Takie świadczenia są bezpłatne i udzielane bez skierowania w dowolnym punkcie udzielającym świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Listę placówek znajdziesz na stronie NFZ https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PomocNocna

W przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia możesz skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych czyli SOR-ach.

Przychodnia lekarza rodzinnego, do której jestem zapisany, przyjmuje na osobiste wizyty tylko 2 pacjentów dziennie.Czy jest to prawidłowe?

Przychodnia powinna przyjmować osobiście wszystkich pacjentów, którzy takiej wizyty wymagają. O tym czy w przypadku konkretnego pacjenta wystarczy teleporada czy też konieczna jest wizyta w przychodni decyduje lekarz. Jeśli podczas teleporady lekarz uzna, że niezbędne jest zbadanie osobiste pacjenta wyznacza termin wizyty w przychodni. Liczba przyjmowanych pacjentów w ciągu dnia w przychodni powinna wynikać z rzeczywistych potrzeb. Jeśli więc udzielono Ci informacji, że lekarz osobiście przyjmuje dziennie tylko dwóch pacjentów pamiętaj, że taka organizacja udzielania pomocy pacjentom jest niezgodna z przepisami prawa. Jeśli spotkała Cię taka sytuacja zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta. Zadzwoń pod nr 800 190 590 i dowiedz się jak możesz to zrobić. Zastrzeżenia w tym temacie możesz zgłosić także do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Co mam zrobić, gdy moja przychodnia lekarza rodzinnego (POZ) jest zamknięta?

O pomoc możesz się zwrócić do innej placówki medycyny rodzinnej (POZ), która ma podpisaną umowę z NFZ. Nie ma w takim przypadku ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania pacjenta. W celu uzyskania pomocy skontaktuj się telefonicznie z wybraną przychodnią i opisz swoją sytuację. Jeśli masz problem z ustaleniem właściwej placówki zadzwoń na Telefoniczną Informację Pacjenta pod nr tel. 800  190 590.

Stoję pod drzwiami przychodni, czy personel może odmówić mi wejścia?

Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego należy maksymalnie ograniczyć wizyty osobiste chorych pacjentów w placówkach medycznych. Kontakt z lekarzem ma odbywać się przede wszystkim telefonicznie w formie teleporady. Jeśli nie musisz, nie idź do przychodni. Bardzo wiele rzeczy można załatwić za pośrednictwem telefonu. Nie oznacza to jednak, że placówka medyczna może być kompletnie zamknięta dla pacjentów. Jeśli lekarz stwierdzi potrzebę osobistego zbadania pacjent powinien móc przyjść do przychodni. W razie nieuzasadnionej odmowy udzielenia wizyty na miejscy w przychodni zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta – zadzwoń pod nr 800 190 590.

Co mam zrobić, gdy placówka lekarza rodzinnego (POZ) odmówiła mi teleporady?

Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego należy maksymalnie ograniczyć wizyty osobiste chorych pacjentów w placówkach medycznych, do przypadków uzasadnionych medycznie. Kontakt z lekarzem ma odbywać się przede wszystkim telefonicznie w formie teleporady. Przychodnie są w związku z tym obowiązane do zapewnienia kontaktu z lekarzem w tej formie. Wpierw jednak skontaktuj się z rejestracją placówki medycznej, która poinstruuje Cię, w jaki sposób możesz skorzystać z porady lekarza. W razie nieuzasadnionej odmowy teleporady możesz taką sprawę zgłosić do Rzecznika Praw Pacjenta: 800 190 590.

W jakich godzinach mogę skontaktować się z przychodnią lekarza rodzinnego?

Godzinny pracy placówek medycyny rodzinnej (podstawowej opieki zdrowotnej) są takie same jak przed epidemią - od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 8.00 a 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. W tym czasie placówka powinna być dostępna dla pacjentów i zapewnić telefoniczny kontakt z rejestracją, teleporadę lekarską, a także – w razie potrzeby – osobistą wizytę w przychodni. Jeżeli nastąpiło czasowe zamknięcie placówki przez służby sanitarno-epidemiologiczne (np. z powodu kwarantanny) –  skontaktuj się z inną przychodnią, mającą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pamiętaj, że poza wyżej wskazanymi godzinami i w dni wolne także masz prawo do opieki medycznej – działają w tym czasie przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – znajdź placówkę pod adresem https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/na-ratunek/ Jeśli masz problem zadzwoń pod numer 800 190 590.

Nie jestem usatysfakcjonowana tym, jak w czasie epidemii funkcjonuje przychodnia mojego lekarza rodzinnego. Chcę zapisać się do innej placówki, ale nowa przychodnia odmawia przyjęcia mojej deklaracji. Co mogę zrobić?

Zgodnie z przepisami prawa to pacjent wybiera przychodnię i swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Musi w tym celu złożyć odpowiednią deklarację. Należy także zaznaczyć, że pacjent może wybrać dowolną placówkę, gdyż nie ma rejonizacji. Odmowa przyjęcia deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej może nastąpić tylko w przypadku przekroczenia przez przychodnię maksymalnej liczby pacjentów (obecnie 2500 osób na jednego lekarza POZ i jedną pielęgniarkę POZ). Jeśli odmówiono Ci przyjęcia ww. deklaracji i masz wątpliwości, czy nastąpiło to zgodnie z prawem zadzwoń na Telefoniczną Informację Pacjenta pod nr 800 190 590. Pamiętaj, że deklarację możesz złożyć bez osobistej wizyty w przychodni:

- możesz złożyć e-deklarację, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta. Jak zalogował się do Internetowego Konta Pacjenta dowiesz się na stronie:

- możesz również przesłać skan wypełnionej i podpisanej deklaracji wyboru drogą elektroniczną,

­- podpisaną deklarację możesz wysłać także pocztą.

 Niestety nie jest możliwe złożenie deklaracji telefonicznie.

Pamiętaj, że zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania placówki medycznej możesz zgłosić także do Rzecznika Praw Pacjenta. Zadzwoń pod nr 800 190 590 i dowiedz się jak możesz to zrobić.

Nie mogę się dodzwonić do swojego lekarza rodzinnego. Usłyszałam od kogoś, aby udać się na szpitalny oddział ratunkowy i tam otrzymam pomoc. Czy to dobre rozwiązanie?

Szpitalne oddziały ratunkowe są jednostkami systemu ratownictwa medycznego. Ich celem jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Jeśli nagle pojawiły się u Ciebie problemy ze zdrowiem,  lecz jednocześnie nie jest to stan, który zagraża Twojemu zdrowiu lub życiu,   nie zgłaszaj się na szpitalny oddział ratunkowy. Personel tych oddziałów musi być w stałej gotowości do przyjęcia pacjentów w stanie ciężkim. W przypadku problemów w kontakcie z placówką podstawowej opieki zdrowotnej skontaktuj się Rzecznikiem Praw Pacjenta, dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta pod bezpłatny nr 800 190 590 lub korzystając z czatu (https://www.gov.pl/web/rpp/kontakt).

Pamiętaj także, że dwa razy w roku możesz bezpłatnie zmienić swojego lekarza rodzinnego (POZ). Natomiast po godzinie 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy możesz skorzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Wykaz placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do których możesz się zapisać, a także  przychodni realizujących świadczenia z zakresu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej znajdziesz pod adresem:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/gdzie-sie-leczyc-w-czasie-epidemii-koronawirusa,401.html

Jestem daleko od placówki mojego lekarza rodzinnego (POZ). Źle się czuję. Co mogę zrobić?

Jeśli jesteś ubezpieczony i przebywasz poza miejscem zamieszkania w stanie nagłym możesz skorzystać ze świadczeń zdrowotnych (także teleporad) w innej placówce medycyny rodzinnej, która ma zawartą umowę z NFZ. NFZ finansuje świadczenia dla osób spoza listy świadczeniobiorców. Jeśli natomiast planujesz dłuższy pobyt w tym miejscu możesz zmienić lekarza POZ (zmiana dwa razy w roku jest bezpłatna, kolejna kosztuje 80 zł). Będziesz wtedy mógł korzystać z pomocy lekarza na miejscu nie tylko w stanach nagłych.

Czy lekarz i pielęgniarka POZ przyjadą na wizyty domowe?

NFZ zaleca ograniczanie kontaktów z pacjentami przebywającymi w swoich domach i rekomenduje udzielanie teleporad, o ile oczywiście czasowe zaniechanie wizyt domowych nie spowoduje pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Telefonicznie skontaktuj się z lekarzem, który oceni, czy wizyta domowa jest potrzebna. Jeśli lekarz stwierdzi taką potrzebę wizyta domowa odbędzie się, a jeśli nie - zaproponuje inne rozwiązanie.

Jestem niepełnosprawny, mam trudności z poruszeniem się. Czy lekarz przyjedzie do mnie na wizytę domową jak zachoruję?

Zaleca się możliwie jak najbardziej ograniczyć osobiste kontakty lekarza z pacjentami.
W pierwszej kolejności należy maksymalnie wykorzystać możliwości udzielenia porady lekarskiej na odległość – teleporada, wideorozmowa. Zadzwoń do placówki medycznej, w której się leczysz. Otrzymasz informację o możliwych rozwiązaniach. Jeśli nie uda Ci się w ten sposób pomóc, po rozpatrzeniu Twojego indywidualnej przypadku, w szczególności, czy sytuacja kliniczna grozi pogorszeniem Twojego stanu zdrowia, lekarz wykona wizytę domową.

Przychodnia, do której ja i moje dzieci jesteśmy zapisani, poinformowała, że wstrzymuje realizację wszelkich szczepień. Czy to zgodne z prawem?

Nie ma przeciwwskazań do tego, aby w czasie epidemii wykonywać szczepienia ochronne. Przychodnie powinny szczepić swoich pacjentów. W szczególności rekomendowana jest bieżąca realizacja wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. Szczepienia powinny być wykonywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego.

Jeżeli Tobie lub Twojemu dziecku odmówiono szczepienia poinformuj o tym Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Zbliża się termin szczepienia mojego dziecka. Czy lekarz może odmówić szczepienia, wskazując, że obecnie porady są udzielane w formie zdalnej, przez telefon?

Teleporady są istotnym elementem opieki medycznej w czasie epidemii. Za ich pośrednictwem nie można jednak wykonać każdej procedury medycznej. Z oczywistych względów do takich zaliczymy także zaszczepienie dziecka. Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zalecają bieżącą realizację wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia. Placówka ma obowiązek przyjąć dziecko i wykonać szczepienie. Szczegółowe informacje można uzyskać poniżej:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-sprawie-wykonywania-szczepien-ochronnych-w-czasie-pandemii-covid-19

Czy lekarz rodzinny może odmówić przepisania leku przyjmowanego na stałe, a zleconego przez specjalistę?

Jeśli informacja o przyjmowanym leku jest w dokumentacji medycznej lekarza rodzinnego lub mamy zaświadczenie od lekarza specjalisty, że lek jest przyjmowany stale , to nie ma przeszkód, aby lekarz wystawił receptę na taki lek.

Czy lekarz rodzinny może odmówić wymiany cewnika osobie leżącej i polecić, aby zgłosić się z tym problemem na nr 112?

Lekarz rodzinny (POZ) jest uprawniony do wymiany cewnika, a w razie trudności wynikających ze znacznych nieprawidłowości urologicznych może skierować pacjenta do poradni urologicznej. W przypadku osoby leżącej zarówno lekarz rodzinny jak i specjalista mogą udzielać świadczeń w domu pacjenta. Jest to możliwe także w czasie epidemii, przy zachowaniu odpowiednich środków ochrony. Pod nr 112 należy z kolei dzwonić wyłącznie w sytuacjach pilnych (nagłego zagrożenia zdrowotnego). Jeżeli uważasz, że niezasadnie odmówiono Ci wizyty domowej zadzwoń pilnie na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Teleporady

Moja przychodnia lekarza rodzinnego zaproponowała mi poradę przez telefon. Czy to zgodne z prawem i bezpieczne? Czy mój stan zdrowia zostanie właściwie oceniony?

Od początku epidemii koronawirusa teleporada odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu pacjentów. Jest ona w pełni zgodna z prawem; za jej pośrednictwem uzyskasz niezbędną pomoc lekarską, a w razie potrzeby lekarz może wystawić Ci zwolnienie lekarskie lub receptę na potrzebne leki. Pamiętaj jednak, że teleporada nie jest rozwiązaniem w przypadku wszystkich problemów zdrowotnych. Lekarz musi mieć na względzie, że w wielu przypadkach możesz jednak potrzebować osobistej wizyty w przychodni i placówka musi taką wizytę zapewnić. Wyraźnie mówią o tym standardy organizacyjne odnoszące się do teleporad, ustanowione przez Ministra Zdrowia, a także wytyczne Konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej. Bardzo ważne jest, aby pacjent miał zapewnioną możliwość szybkiego kontaktu z placówką medyczną, przede wszystkim telefonicznie. W razie jakichkolwiek problemów czy dodatkowych pytań skontaktuj się Rzecznikiem Praw Pacjenta, dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta pod bezpłatnym nr 800 190 590 lub korzystając z czatu (https://www.gov.pl/web/rpp/kontakt).

Moje kilkuletnie dziecko źle się czuje. Czy ono także może uzyskać teleporadę? Czy to dla dziecka bezpieczne?

Tak, dzieci także mogą skorzystać z teleporady. Skontaktuj się z poradnią, do której zapisane jest Twoje dziecko i powiedz co Cię niepokoi. Lekarz, udzielając teleporady dziecku, musi zachować większą czujność i ostrożność. Przebieg chorób u dzieci czasami może być gwałtowny. Nawet z pozoru niegroźna infekcja może szybko zmienić się w poważną chorobę. Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej pisze o tym wprost w swoich wytycznych. Dlatego tak ważne jest, aby przekazać lekarzowi wszelkie informacje, które mogą pomóc w ocenie stanu zdrowia dziecka. Niczego nie ukrywaj, mów o wszystkim co budzi Twój niepokój. Dodatkowo lekarz ma bezwzględny obowiązek przyjęcia w gabinecie lekarskim dzieci do ukończenia 2. roku życia. Tak małe dzieci nie mogą korzystać z teleporady. Wynika to z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 października 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 1749).

Czy pielęgniarka i położna POZ może udzielać teleporady?

Tak. Pielęgniarka i położna podstawowej opieki zdrowotnej mogą udzielać teleporad. Obecnie zaleca się właśnie tę formę kontaktu. Jeśli chcesz skorzystać z teleporady pielęgniarki lub położnej, czyli świadczenia udzielanego na odległość za pośrednictwem telefonu, skontaktuj się z przychodnią, w której świadczeń udziela Twoja pielęgniarka lub położna. Rejestracja przychodni poinformuje Cię jak możesz uzyskać pomoc.

Ostatnio odbyłam wizytę u mojego lekarza rodzinnego w ramach teleporady. Trwała ona tylko 5 min. Czy to wystarczający czas?

Nie ma odgórnych wytycznych ile czasu lekarz powinien poświęcić pacjentowi w ramach teleporady. Nieraz będzie to 10 minut, w innym przypadku 20 minut. Konsultacja powinna trwać tyle czasu, ile wymaga tego przypadek konkretnego pacjenta. Lekarz musi zapoznać się z problemem pacjenta, ocenić jego stan zdrowia, ustalić postępowanie medyczne, być może także wystawić receptę lub zwolnienie. W ramach porady lekarz musi także uwzględnić przekazanie pacjentowi stosownych informacji, w tym o zaleceniach co do postępowania terapeutycznego (nie można tego zastąpić i skrócić wizyty odsyłając pacjenta do treści ulotki dołączonej do opakowania leku). Każdy jednak przypadek jest inny. Jeżeli masz wątpliwości co do przebiegu wizyty zgłoś je swojemu lekarzowi.

Chciałbym, żeby mój lekarz rodzinny zbadał mnie osobiście. Czy poradnia może mi odmówić i zapisać tylko na teleporadę? Czy nie mam prawa do osobistej wizyty?

Pacjent ma prawo do skorzystania z osobistej wizyty u lekarza rodzinnego jeśli jego stan zdrowia tego wymaga. To lekarz podejmie ostateczną decyzję w tym zakresie. Stąd bardzo ważne jest, abyś poinformował lekarza o wszystkich swoich dolegliwościach. Lekarz na postawie tych informacji podejmie decyzję, czy konieczna jest wizyta osobista w poradni czy wystarczy teleporada. Jeśli lekarz stwierdzi że wizyta osobista nie jest konieczna, a masz wątpliwości co do tej decyzji, mailowo skontaktuj się z kierownikiem przychodni i poproś o jej weryfikację.

! Wyjątkiem są małe dzieci, które nie ukończyły 2 roku życia. Nie powinny być one diagnozowane z pomocą teleporady. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa lekarz ma bezwzględny obowiązek przyjęcia w gabinecie lekarskim dzieci do ukończenia 2. roku życia.

Mam skierowanie do specjalisty, czy mogę uzyskać na jego podstawie teleporadę?

Z wizyty na odległość (teleporady) mogą skorzystać pacjenci kontynuujący opiekę w konkretnej poradni specjalistycznej, zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym. Z takiej porady nie może skorzystać pacjent, który zgłasza się do danej poradni po raz pierwszy lub jego stan zdrowia wymaga osobistej wizyty w poradni. O tym, czy dany pacjent może skorzystać z teleporady decyduje lekarz. Może on uznać, że chce osobiście zbadać pacjenta, np. ze względu na konieczność przeprowadzenia badania fizykalnego, od którego zależeć będą dalsze decyzje diagnostyczno-terapeutyczne. Jeśli więc będziesz korzystać z danej opieki specjalistycznej po raz pierwszy, skontaktuj się telefonicznie z wybraną poradnią i opisz  swoją sytuację.

Szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej

Czy szczególne uprawnienia Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi do korzystania z opieki medycznej poza kolejnością w czasie epidemii nadal obowiązują?

Tak. Również w czasie epidemii Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej. Podmioty lecznicze powinny przyjmować tych pacjentów poza kolejnością przyjęć wynikającą z listy oczekujących. Wizyta u specjalisty (osobista lub teleporada) powinna odbyć się w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia, a lekarze rodzinni powinni przyjmować takich pacjentów w pierwszej kolejności.

Jak uzyskać receptę, L4, zlecenie na wyrób medyczny?

Potrzebuję recepty lub zwolnienia lekarskiego. Jak mogę je uzyskać?

Obecnie leczenie odbywa się przede wszystkim na odległość – zdalnie, w formie teleporady. Placówki podstawowej opieki zdrowotnej powinny zapewnić kontakt telefoniczny z rejestracją oraz lekarzem poz (rodzinnym). W ramach teleporady możliwe jest uzyskanie zarówno recepty, jak i zwolnienia lekarskiego. Jeśli lekarz, podczas rozmowy telefonicznej, uzna, że musi Cię zbadać osobiście, wyznaczy godzinę wizyty w przychodni. W sytuacjach nagłych możesz także skorzystać z możliwości uzyskania recepty farmaceutycznej w aptece.

Pilnie potrzebuję leku na receptę, ale nie mogę się skontaktować z lekarzem. Co mogę zrobić?

W takiej sytuacji możesz udać się do apteki, w której to farmaceuta może wystawić Ci e-receptę (tzw. recept farmaceutyczna). Pamiętaj, że taką receptę wystawić może jedynie farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu farmaceuty, a nie każda osoba pracująca w aptece. Receptę farmaceutyczną można wystawić na maksymalnie 180 dni kuracji. Na takiej recepcie nie mogą być przepisane leki zawierające środki odurzające i substancje psychotropowe. Podczas wystawiania e-recepty w aptece, farmaceuta może z tobą przeprowadzić wywiad medyczny, a następnie możesz zostać poproszony o podpisanie oświadczenia o aktualnie zażywanych lekach lub twoim stanie zdrowia. Recepta farmaceutyczna dla pacjentów jest realizowana z odpłatnością 100%.

Potrzebuję pieluchomajtek/sprzętu stomijnego/ortezy/. Jak mam uzyskać zlecenie na te wyroby medyczne?

Możliwe jest wystawienie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne w ramach teleporady. Po pozytywnej weryfikacji zlecenia otrzymasz od lekarza informację o wygenerowanym przez system e-ZWM numerze zlecenia (telefonicznie, email, SMS). Jeśli masz papierowe zlecenie możesz je przekazać do dowolnie wybranego oddziału wojewódzkiego NFZ drogą elektroniczną (np. skan/email/fax). Po pozytywnym zweryfikowaniu zlecenia otrzymasz informację o wygenerowanym przez system e-ZWM numerze zlecenia (np. telefonicznie lub poprzez e-mail). Zlecenie możesz zrealizować w sklepie medycznym lub aptece (z podpisaną umową z NFZ), po podaniu numeru zlecenia i numeru PESEL. Podpisujesz jedynie dokument potwierdzenia odbioru wyrobu medycznego.

Świadczenia zdrowotne, hospicja i uzdrowiska w czasie epidemii

Gdzie mam zdjąć szwy po operacji? Szpital odmawia mi tego świadczenia z powodu pandemii koronawirusa.

Szwy założone podczas pobytu w szpitalu, np. w oddziale chirurgicznym, powinny być usunięte w poradni przyszpitalnej, w ramach wizyty kontrolnej. Jednak w przypadku przekształcenia szpitala w szpital zakaźny (jednoimienny) lub kwarantanny może to nie być możliwe. W takiej sytuacji szwy mogą być usunięte przez lekarza rodzinnego (POZ). W tym celu skontaktuj się telefonicznie ze swoją poradnią, opisz sytuację i przedstaw zalecenia z karty informacyjnej z leczenia szpitalnego, ze wskazaniem terminu zdjęcia szwów. Szwy mogą być też zdjęte w poradni chirurgicznej.

Poprosiłem lekarza rodzinnego o zlecenie mi badań laboratoryjnych, ale odmówił z powodu epidemii. Czy to właściwe?

Epidemia nie może być powodem odmowy zlecenia badań diagnostycznych. Należy jednak pamiętać, że to lekarz POZ zleca badania jeśli widzi konieczność ich wykonania. Nie musi on kierować się prośbą pacjenta. Jeśli w danym momencie badania te nie są konieczne i wykonanie ich w późniejszym terminie nie wpłynie na stan zdrowia pacjenta, lekarz może uznać, że bezpieczniej będzie je przełożyć. Jeśli natomiast badania są potrzebne, powinny zostać zlecone i wykonane.

Zbliża się termin mojej operacji. Słyszałem, że zabiegi planowe są odwoływane z powodu epidemii. Czy to prawda?

Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Dotyczy to przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu:

 1. przeprowadzenia diagnostyki,
 2. zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności:
  • endoprotezoplastyki dużych stawów
  • dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa
  • zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej
  • pomostowania naczyń wieńcowych
  • zabiegi wewnątrzczaszkowe
  • dużych zabiegów torakochirurgicznych
  • nefrektomii
  • histerektomii.

Zgodnie z prawem termin wykonania zabiegu może zostać przesunięty tylko w sytuacjach wyjątkowych, których nie można było przewidzieć w chwili ustalania tego terminu. Epidemia, a w szczególności jest rozwój, może być uzasadnieniem dla przesunięcia terminu. Pamiętać jednak należy, że mówimy wyłącznie o przesunięciu terminu udzielenia świadczenia a nie o jego odwołaniu w ogóle. Szpital nie może tego zrobić. Powinien zaś pacjenta poinformować o przyczynie zmiany terminu i kiedy może spodziewać się udzielenia świadczenia.

Przesunięcie terminu nie może odbywać się automatycznie. Każdy przypadek trzeba ocenić indywidualnie, także pod kątem ewentualnych skutków przesunięcia zabiegu dla zdrowia pacjenta. Jeśli pacjent nie może czekać, termin nie powinien być przesuwany. Tak samo zabiegi pilne powinny być wykonywane. Dodatkowo, jeśli pacjent uważa, że jego stan zdrowia wymaga przyspieszenia terminu wykonania zabiegu może w tej sprawie zwrócić się do dyrektora szpitala. Jest to ustawowe prawo pacjenta.

Jeżeli do tej pory nie otrzymałeś informacji ze szpitala na temat swojego zabiegu możesz samodzielnie zadzwonić lub napisać (np. mailowo) do szpitala, czy są planowane przesunięcia terminów zaplanowanych zabiegów.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twój zabieg został odwołany zgodnie z prawem zadzwoń na Telefoniczną Informację Pacjenta pod nr 800 190 590.

Mój bliski leczy się onkologicznie. Czy obecnie w związku z epidemią to leczenie może być wstrzymane?

W leczeniu chorób onkologicznych bardzo ważny jest czas działania. Nierzadko decyduje on o skuteczności leczenia. Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że leczenie i diagnostyka onkologiczna nie mogą być wstrzymane na czas trwania epidemii. Dlatego w marcu br. we współpracy z organizacjami pozarządowymi zrzeszonymi w Radzie Organizacji Pacjentów Rzecznik Praw Pacjenta dedykował pacjentom onkologicznym oddzielną linię połączenia dla za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta. Jeśli spotkała Cię sytuacja, gdzie wstrzymywana jest diagnostyka lub leczenie zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta – Telefoniczna Informacja Pacjenta, nr telefonu 800 190 590.

Czy program lekowy, z którego korzystam może być w obecnej sytuacji zawieszony?

Program lekowy będzie kontynuowany. Minister Zdrowia wydał stosowne rekomendacje w tym zakresie. Gdy podawanie leku, który przyjmujesz, nie wymaga bezpośredniej obecności lekarza możesz otrzymać taką ilość leku, która zabezpieczy twoją terapię na maksymalnie długi okres, bez konieczności niezbędnej wizyty (do 6 miesięcy). Jeśli twój stan zdrowia jest stabilny, w celu kontynuacji terapii, lek może być dostarczony przez szpital bezpośrednio do twojego domu lub wydany z apteki szpitalnej. Jeśli zaś placówka, w której byłeś leczony, przekształci się w szpital chorób zakaźnych, rekomenduje się doraźne przejęcie pacjentów przez inną placówkę realizującą dany program lekowy, szczególnie jeśli jest konieczne niezwłoczne podanie leku. W celu ustalenia sposobu kontynuowania programu lekowego skontaktuj się telefonicznie ze swoim lekarzem. Konsultacja lekarska może odbyć się za pośrednictwem narzędzi teleinformatycznych (teleporady).

Więcej informacji: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/komunikat-ministra-zdrowia,7640.html

W związku z epidemią nie stawiłem się na pierwszą wizytę u lekarza specjalisty. Czy zostałem wykreślony z listy oczekujących, czy mój termin przepadł?

W czasie epidemii pacjent, który nie zgłosił się na ustalony termin udzielenia świadczenia i został z tego powodu skreślony z listy oczekujących podlega przywróceniu na tę listę bez konieczności uprawdopodobnienia, że niezgłoszenie się nastąpiło z powodu siły wyższej. Pamiętaj jednak, że nie dzieje się to automatycznie. Wniosek o przywrócenie na listę oczekujących należy złożyć nie później niż w terminie 14 dni od dnia odwołania stanu epidemii.

Uzdrowiska i sanatoria nie działają. Czy mam dokonać zwrotu skierowania na leczenie uzdrowiskowe, czy czekać na informację od NFZ?

W czasie epidemii uzdrowiska zawiesiły swoją działalność, więc niemożliwy jest obecnie wyjazd na leczenie. Oryginał skierowania odeślij pocztą do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Napisz jednocześnie, że chcesz wyznaczenia nowego terminu. Pamiętaj, że nie tracisz miejsca w kolejce oczekujących i na podstawie wystawionego skierowania będziesz mógł skorzystać z leczenia w terminie późniejszym, już po ustaniu sytuacji związanej z koronawirusem. Po epidemii otrzymasz od NFZ informację o nowym terminie.

Czy hospicjum domowe nadal będzie funkcjonować? Czy pielęgniarka przyjdzie do mojego ciężko chorego taty?

NFZ zaleca ograniczanie kontaktów osobistych z pacjentami i realizację porad lekarza, psychologa, a także pielęgniarki w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności (teleporada). Jest to możliwe, o ile czasowe zaniechanie świadczeń wykonywanych osobiście w domu pacjenta nie zagraża pogorszeniem stanu jego zdrowia. Zatem jeśli lekarz lub pielęgniarka podczas rozmowy telefonicznej uzna, że osobista wizyta u pacjenta jest konieczna, przyjdzie do jego domu, z zastosowaniem odpowiednich środków ochrony.

Ciąża i poród

Jestem w ciąży, niedługo mam termin porodu. Zastanawiam się do jakiego szpitala powinnam udać się będąc na izolacji (czyli z potwierdzonym zakażeniem COVID-19).

Jeśli masz potwierdzone zakażenie koronawirusem i jesteś objęta izolacją a poczujesz, że zbliża się poród, udaj się do jednego z wyznaczonych przez wojewodę szpitali zakaźnych. Lista szpitali zakaźnych: https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali Na miejscu poinformuj o dodatnim wyniku testu. Natomiast w przypadku gdy poród już się rozpocznie i wezwana zostanie karetka, już na wstępie rozmowy poinformuj dyspozytora o dodatnim wyniku testu. Wówczas zespół ratownictwa medycznego będzie wiedział o konieczności zachowania szczególnych środków ostrożności i zawiezie Cię do właściwego szpitala.

Jestem w domu po porodzie. Czy w czasie epidemii mogę oczekiwać wizyt patronażowych położnej?

Tak. Twoja położna powinna Cię odwiedzić w domu nie później niż w ciągu 48 godzin od otrzymania przez nią zgłoszenia urodzenia dziecka. Z powodu epidemii, każda następna wizyta patronażowa zawsze powinna być poprzedzona rozmową telefoniczną. Jeśli po zdalnym wywiadzie zachodzi konieczność bezpośredniej opieki nad matką i dzieckiem w domu, to kolejna wizyta położnej również powinna być zrealizowana. Położna opiekuje się noworodkiem do ukończenia 2 miesiąca życia. W tym czasie powinna zrealizować od 4 do 6 wizyt patronażowych.

Miałam zaplanowaną wizytę kontrolną w ciąży (USG). Stawiłam się w poradni, jednak okazało się, że jest zamknięta. Nie zostałam o niczym poinformowana. Czy to właściwe postępowanie?

Takie postepowanie jest nieprawidłowe. Zamknięcie poradni jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, których nie można było wcześniej przewidzieć np. w przypadku kwarantanny personelu pracującego w danej poradni. Jednak nawet w takiej sytuacji, przychodnia powinna Cię powiadomić o zmianie terminu wizyty.

Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 (wybierz prefiks nr 2).

Bardzo zależy mi, aby mój partner był obecny podczas porodu naszego dziecka. Czy poród rodzinny jest obecnie w ogóle możliwy.

Obecność osoby bliskiej podczas porodu jest dużym wsparciem dla rodzącej kobiety. Jest to także ważne wydarzenie dla przyszłego taty. Konsultanci krajowi w dziedzinach położnictwa i ginekologii oraz perinatologii opracowali zalecenia w sprawie możliwości odbywania porodów rodzinnych w warunkach stanu epidemii COVID-19.  Zgodnie z nimi wymagania wobec rodzących i towarzyszących im osób powinny uwzględniać następujące kwestie:

 • wypełnienie przez osobę towarzyszącą, w trakcie porodu, ankiety epidemiologicznej;
 • osoba towarzysząca przez cały czas pobytu w szpitalu musi nosić maskę i rękawiczki;
 • rodząca wraz z osobą towarzyszącą przebywa w pojedynczej, indywidualnej sali, porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny;
 • osoba towarzysząca rodzącej może zostać wpuszczona w momencie rozpoczęcia porodu i powinna opuścić oddział w ciągu 2 godzin po porodzie;
 • osoby pozostające na kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.

Nie ma natomiast obowiązku, aby osoba, która będzie towarzyszyć pacjentce przy porodzie musiała posiadać aktualny wynik badania na koronawirusa.

Niedługo mam termin porodu. Już wiem, że względu na mój stan zdrowia rozwiązanie nastąpi w drodze cesarskiego cięcia. Nie mam wyniku badania na koronawirusa, choć nie mam także żadnych objawów, ani z nikim zakażonym nie miałam kontaktu. Czy mam obawiać się, że po porodzie dziecko zostanie mi odebrane do czasu otrzymania negatywnego wyniku badania na koronawirusa?

Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że oddzielanie (separowanie) matek od ich nowonarodzonych dzieci, urodzonych drogą cesarskiego cięcia, do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność u matki koronawirusa jest nieprawidłowe i narusza prawa pacjenta. Tylko przesłanki medyczne, w tym podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia, mogą uzasadniać oddzielenie matki od dziecka. W pozostałych sytuacjach takie postępowanie będzie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, a także standardami organizacyjnymi opieki okołoporodowej określonymi przez Ministra Zdrowia. Pierwsze kontakty po porodzie są niezwykle ważne, zarówno dla matki, jak i dziecka. Ograniczenia w tym zakresie mogą występować jedynie w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach.

Co mam zrobić, jeśli mam wskazania do podania immunoglobuliny anty-D, ale odmówiono mi jej podania?

Podanie immunoglobuliny anty-D następuje na zlecenie lekarza. W dobie istniejącego ryzyka, jeżeli lekarz uzna to za konieczne, powinien wydać kobiecie pisemne zlecenie dla położnej na podanie immunoglobuliny, która powinna to wykonać. Jeśli spotkasz się z odmową pielęgniarki poinformuj o tym kierownika przychodni i poproś o wyjaśnienie sprawy i wskazanie innej osoby, która udzieli ci tego świadczenia.  

Jestem w ciąży i pozostaję pod opieką poradni ginekologicznej. Mój lekarz zalecił badania, ale nie wydał na nie skierowań – polecił wykonać je prywatnie. Czy jest to prawidłowe postępowanie?

Nie. W przypadku gdy pacjentka pozostaje pod opieką poradni ginekologicznej w ramach NFZ i wymaga wykonania badań diagnostycznych, pozostających w związku z prowadzoną ciążą, skierowania na te badania wystawia i pokrywa koszty ich wykonania lekarz (przychodnia) udzielający świadczeń zdrowotnych.

Ponadto w przypadku kobiety w ciąży lekarz powinien wziąć pod uwagę zakres świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, wykonywanych u kobiet w okresie ciąży, wraz z okresami ich przeprowadzania, który został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.

 

Funkcjonowanie szpitali psychiatrycznych

Czy mogę obecnie liczyć na pomoc Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego?

Tak. Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego nadal wykonują swoje obowiązki, choć obecnie w sytemie mieszanym. W szpitalach, gdzie pojawiają się ogniska koronawirusa Rzecznicy czasowo pełnią zadania zdalnie, zawsze są jednak dostępni pod telefonem, e-mailem. 

W celu uzyskania pomocy w ochronie swoich praw lub praw osoby bliskiej przebywającej w szpitalu psychiatrycznym, możesz skontaktować się z nimi drogą telefoniczną, mailową, a także zgłosić ten fakt za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, obsługiwanej przez pracowników Biura Rzecznika Praw Pacjenta, pod nr tel. 800 190 590. Jeśli w podmiocie, w którym przebywasz, stacjonuje Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, to jego dane kontaktowe powinieneś znaleźć również na tablicy informacyjnej danego oddziału psychiatrycznego. Ponadto, lista szpitali psychiatrycznych, w których stacjonują Rzecznicy, wraz z ich numerami do kontaktu znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/rpp/rzecznicy-praw-pacjenta-szpitala-psychiatrycznego.  W razie wątpliwości skontaktuj się z nami za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta. Udzielimy Ci stosownych informacji oraz w razie potrzeby pomożemy Ci uzyskać wsparcie ze strony Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, właściwego dla szpitala psychiatrycznego, w którym przebywasz.

Co się stanie, gdy okaże się że w szpitalu psychiatrycznym jest osoba zakażona koronawirusem, tak jak to miało miejsce w Gdańsku czy w Kołobrzegu?

W przypadku ujawnienia w szpitalu psychiatrycznym osoby zakażonej, co potwierdzone zostanie dodatnim wynikiem testu na COVID-19, szpital ma obowiązek niezwłocznie podjąć czynności zmierzające do odizolowania tej osoby od pozostałych pacjentów/personelu. W przypadku zakażonego pacjenta, powinien on zostać przeniesiony do najbliższej dedykowanej placówki szpitalnej z oddziałami zakaźnymi. Pacjent ten pozostaje w oddziale zakaźnym tak długo, ile jest to niezbędne do całkowitego wyleczenia i uzyskania ujemnego testu na COVID-19. Po tym czasie może wrócić na docelowy oddział psychiatryczny, w celu kontynuacji hospitalizacji. W sytuacji gdy ujawnione zostanie zakażenie u personelu szpitalnego, kierujący placówką powinni niezwłocznie odsunąć te osoby od pełnienia obowiązków służbowych i zawiadomić właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną. Osoba zakażona ma obowiązek przebywać w domowej kwarantannie pod nadzorem SANEPIDU, a w przypadku pogorszenia się jej stanu zdrowia, bądź zagrożenia życia, powinna niezwłocznie wezwać Pogotowie Ratunkowe.

Informacje, gdzie można zgłosić się po pomoc w przypadku pogorszenia zdrowia: https://www.gov.pl/web/koronawirus/gdzie-znajdziesz-pomoc-w-przypadku-pogorszenia-stanu-psychicznego

Poniżej znajduje się również lista placówek, zapewniających opiekę pacjentom psychiatrycznym zakażonych COVID-19 (tabela w trakcie aktualizacji):

WOJEWÓDZTWO

PSYCHIATRIA DOROSŁYCH

PSYCHIATRIA DZIECI I MŁODZIEŻY

Dolnośląskie

Szpital w Bolesławcu

Uniwersytecki Szpital Kliniczny (T.Chałubińskiego)

Kujawsko-pomorskie

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. W. Biegańskiego w Grudziądzu

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. W. Biegańskiego w Grudziądzu

Lubelskie

Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. M. Kaczyńskiego SP ZOZ w Lublinie

Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. M. Kaczyńskiego SP ZOZ w Lublinie

Lubuskie

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

 

Łódzkie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu

Małopolskie

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Mazowieckie

SP ZOZ w Siedlcach

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Opolskie

Na podstawie porozumienia z UW Łódzkim: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu

SP ZOZ w Kędzierzynie- Koźlu

Podkarpackie

ZOZ w Dębicy

Centrum Medyczne w Łańcucie

Podlaskie

Szpital Wojewódzki im. kard. Wyszyńskiego w Łomży

Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku

Pomorskie

7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku z przychodnią SP ZOZ

7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku z przychodnią SP ZOZ

Śląskie

Szpital Specjalistyczny w Chorzowie

 

Świętokrzyskie

Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Starachowicach

Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Starachowicach

Warmińsko-mazurskie

Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Wielkopolskie

CENTRUM MEDYCZNE HCP

Szpital im. św. Jana Pawła II, Centrum Zdrowia Psychicznego

CENTRUM MEDYCZNE HCP

Szpital im. św. Jana Pawła II, Centrum Zdrowia Psychicznego

Zachodniopomorskie

SPSK nr 1 im. prof. T. Sokołowskiego PUM w Szczecinie

SPSZOZ Zdroje w Szczecinie

Czy w stanie epidemii szpitale psychiatryczne przyjmują pacjentów?

Przyjęcia planowe do szpitali co do zasady są wstrzymane, jednak w przypadkach pilnych możliwe jest zgłoszenie się na izbę przyjęć. Wiele szpitali wprowadza dodatkowo wywiad epidemiologiczny, mierzenie temperatury, itd., jednak osoby pilnie potrzebujące pomocy zawsze ją otrzymają. Niektóre podmioty lecznicze znalazły rozwiązanie umożliwiające przyjęcia w ograniczonym stopniu, np. poprzez wprowadzenie przyjęć poprzedzonych 14-dniową kwarantanną na oddziale obserwacyjnym. Jeżeli masz wątpliwości, czy Twój przypadek jest pilny i czy przyjęcie na oddział będzie możliwe, możesz w pierwszej kolejności skonsultować się telefonicznie z lekarzem.

Czy w związku z kwarantanną oddziału z powodu COVID-19, szpital może zatrzymać pacjenta żądającego wypisu zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia psychicznego?

W przypadku stwierdzenia, iż na oddziale psychiatrycznym przebywa, bądź przebywała w ostatnim czasie osoba ze stwierdzonym dodatnim testem na COVID-19, placówka może na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zatrzymać pacjenta żądającego wypisu, którego stan zdrowia, zdaniem lekarzy pozwala na zakończenie hospitalizacji. Tego rodzaju działanie ma na celu nie tylko zabezpieczenie samego wnioskującego, ale także zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa poza placówką szpitalną. Pobyt takiego pacjenta ma charakter kwarantanny i w tym czasie nie podejmuje się leczenia pacjenta, a jedynie zabezpiecza go do czasu zweryfikowania, czy jest on osobą zakażoną.

Czy w związku z panującą pandemią dzienne oddziały psychiatryczne całkowicie zaprzestały swojej działalności?

Niektóre oddziały dzienne psychiatryczne funkcjonują nadal. Personel tych oddziałów pracuje głównie w trybie teleopieki. Oznacza to, że pacjenci oddziałów kontynuujący opiekę w konkretnym oddziale dziennym, zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym mogą korzystać ze świadczeń za pośrednictwem telefonu, internetu, skype’a, a personel będzie udzielał świadczeń w godzinach pracy tych komórek organizacyjnych. Na czas udzielania świadczeń w formie teleporad pacjenci oddziałów dziennych otrzymają odpowiednio leki, e-recepty oraz e-zwolnienia. Warto skontaktować się ze swoim oddziałem i zapytać o sposób jego funkcjonowania. Zachęcam do zapoznania się z Komunikatem NFZ dostępnym na stronie: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/teleporady-w-opiece-psychiatrycznej-leczeniu-uzaleznien-i-programie-pilotazowym-w-centrach-zdrowia-psychicznego,7654.html. NFZ, ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne, rekomenduje przerwę w udzielaniu świadczeń grupowych i w oddziałach dziennych ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń dedykowanych dzieciom i młodzieży oraz seniorom.

Czy przyjęcia pacjentów bez zgody podlegają kontroli sądowej? Jak odbywa się wysłuchanie?

Procedura przyjęcia pacjentów do szpitala psychiatrycznego bez zgody, nie uległa zmianie. Pacjenci są przyjmowani w trybie nagłym na dotychczasowych warunkach, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zmieniła się natomiast forma wysłuchiwania pacjentów przez sędziego. Sędzia kontaktuje się z hospitalizowanym za pośrednictwem telefonu, bądź innego elektronicznego środka przekazu, co ma na celu ochronę jego praw i możliwość zajęcia stanowiska w postępowaniu przed sądem opiekuńczym z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa. Są też sądy, które funkcjonują bez zmian, sędziowie odwiedzają pacjentów w szpitalach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Jeśli ograniczone są odwiedziny, to jak mogę otrzymywać paczki z rzeczami osobistymi?

Szpitale, nie chcąc ograniczać całkowicie możliwości przekazywania paczek, wprowadzają różne rozwiązania w tym zakresie, m.in. poprzez pozostawianie przekazywanych rzeczy w osobnym pomieszczeniu na kwarantannę, przekazywanie paczek przez wyznaczonego pracownika szpitala czy wyznaczanie jednego dnia w tygodniu, w którym paczki mogą być przekazywane. Inną formą wsparcia pacjentów może być zorganizowanie sklepu obwoźnego czy wyznaczenie jednej osoby z personelu do robienia drobnych zakupów lub zorganizowanie dla pacjentów dodatkowego posiłku w godzinach wieczornych. Wiele szpitali otworzyło specjalne konta bankowe, na które rodzina może przelewać środki dla pacjenta. Pamiętaj, że ostateczna decyzja o możliwości i sposobie przyjmowania paczek należy do kierownika podmiotu leczniczego, który ma na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów.

Pobyt w szpitalu może trwać długo, nie będę otrzymywać paczek. Co więc należy zabrać ze sobą? Jakie rzeczy mogą być przydatne?

W szpitalu, szczególnie przy dłuższym pobycie, zabierz ze sobą:

 • skierowanie do szpitala
 • dowód tożsamości
 • NIP pracodawcy lub NIP własny (w przypadku prowadzenia własnej działalności    gospodarczej), aby otrzymać zwolnienie
 • telefon komórkowy, aby kontaktować się z bliskimi
 • pieniądze (przyda się niewielka suma w przypadku chęci skorzystania z zakupów w szpitalnym sklepiku, jeśli w danym podmiocie jest taka możliwość)
 • kapcie lub klapki
 • piżamę lub koszulę nocną (min.2, najlepiej bawełniane)
 • szlafrok
 • przybory toaletowe
 • ręczniki (min. 2)
 • przyjmowane leki
 • laptop, tablet, książki
Czy lekarz może odmówić udzielenia przepustki albo wyjścia na spacer?

Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów i zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa lekarz może wstrzymać przepustki albo wyjścia na spacer. Niektóre placówki umożliwiają spacery pacjentów wewnątrz kompleksu szpitalnego, jeśli istnieje taka możliwość organizacyjna danego szpitala.

Mój bliski z powodu zaburzeń psychicznych został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym w trybie pilnym, bez jego zgody. Pobyt ten musi zatwierdzić sąd. Słyszałam, że sądy obecnie nie pracują, nie rozpatrują spraw. Czy sprawa mojego bliskiego zostanie jednak rozpatrzona?

Przyjęte przez specustawę rozwiązania rzeczywiście wstrzymują rozpoznawanie spraw przez sądy – zawieszony jest bieg terminów procesowych, nie można przeprowadzać rozpraw. Są jednak wyjątki, tzw. „sprawy pilne”. Zostały do nich zaliczone sprawy określone w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego dotyczące miedzy innymi właśnie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego (lub domu pomocy społecznej). Jeżeli masz wątpliwości w tym zakresie lub potrzebujesz szczegółowych informacji zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Dostęp do dokumentacji medycznej

Kończą mi się leki, które przyjmuję na stałe. Nie mogę spotkać się ze swoim psychiatrą. Okazuje się, że potrzebna jest dokumentacja medyczna. Boję się iść po nią do rejestracji i przekazać ją w drugim ośrodku. Co mogę zrobić?

Obecnie leczenie odbywa się przede wszystkim zdalnie – w formie teleporady. Jeśli nie istnieje możliwość skontaktowania się z lekarzem specjalistą, proponujemy telefon do lekarza rodzinnego POZ, któremu przedstawisz swoją sytuację. Obecnie placówki medyczne starają się przekazywać sobie dokumentację w formie elektronicznej. Nie naraża to pacjenta na obowiązek osobistego dostarczenia dokumentacji. Wystarczy złożyć wniosek do poradni, a podmioty lecznicze – najczęściej drogą korespondencyjną lub elektroniczną – przekażą sobie Twoją dokumentację.

Potrzebuję z przychodni mojej dokumentacji medycznej. Ile czasu będę musiał czekać na jej udostępnienie?

Z powodu zagrożenia epidemicznego prawa pacjenta mogą być ograniczone, ale nie zupełnie wyłączone. Może być więc wydłużony czas realizacji wniosków o udostępnienie dokumentacji, ale uzyskanie jej powinno być możliwe. Informacja o zasadach udostępniania dokumentacji w czasie epidemii powinna być umieszczona na stronie internetowej podmiotu i w formie ogłoszenia w miejscu ogólnodostępnym. Jeśli dokumentacja medyczna jest Ci pilnie potrzebna w celu kontynuacji leczenia, zasygnalizuj to w złożonym wniosku.

Nie mogę osobiście przyjść do przychodni. Jak mam złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej? Jak ją odebrać?

Przepisy prawa nie wymagają od wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej szczególnej formy – może mieć dowolną formę i być wniesiony dowolną drogą, w tym ustną i być złożony osobiście w przychodni. Po odbiór dokumentacji medycznej pacjent także może zgłosić się osobiście lub upoważnić do tego inną osobę. Dokumentacja może być przesłana także pocztą lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (np. mailem). W obecnej sytuacji uzasadnione jest ograniczenie osobistych wizyt w placówkach medycznych – placówka może na ten czas wyłączyć możliwość składania wniosków osobiście oraz odbioru udostępnionej dokumentacji w tenże sposób. Należy jednak zapewnić pacjentom inne formy realizacji przedmiotowego prawa pacjenta – składanie wniosków pocztą, elektronicznie, a także ustnie, za pośrednictwem telefonu. Udostępnienie dokumentacji medycznej w takiej sytuacji powinno uwzględniać wysyłkę pocztą lub przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Jeśli masz problem ze złożeniem wniosku lub odmówiono Ci dostępu do Twojej dokumentacji medycznej skontaktuj się z Rzecznikiem Praw Pacjenta pod nr tel. 800 190 590.

Czy w czasie epidemii prawo do bezpłatnej pierwszej kopii dokumentacji medycznej może być ograniczone?

Za pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej w czasie epidemii nie można od pacjenta pobrać opłaty. Ograniczenie praw pacjenta jest możliwe, jednak tylko w sytuacji, kiedy zagrożenie epidemiczne uniemożliwia ich pełną realizację. W przypadku prawa do bezpłatnego udostępnienia dokumentacji medycznej po raz pierwszy takie zagrożenie nie występuje. Nie można pacjenta obciążyć opłatą, która nie ma podstawy w przepisach prawa.  Jeżeli masz wątpliwości zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

W związku z epidemią ograniczam wychodzenie z domu. Wystąpiłem do przychodni o przesłanie mi kopii mojej dokumentacji medycznej pocztą. Placówka medyczna uczyniła to, niemniej chce abym pokrył koszty przesyłki. Czy jest to zgodne z prawem? Czy pierwsza kopia dokumentacji nie miała być za darmo?

Nieodpłatne jest sporządzenie kopii dokumentacji, wykonanie jej odpisu. Jeżeli pacjent samodzielnie odebrałby dokumentację medyczną nie poniósłby żadnych kosztów. Za przesłanie dokumentacji medycznej pocztą placówka medyczna może pobrać opłatę. Opłata musi jednak być ustalona indywidualnie i uwzględniać cennik operatora pocztowego, nie może być wyższa. Placówka medyczna nie może zarabiać na wysyłce dokumentacji medycznej pacjentom.  

Czy podczas teleporady mogę upoważnić mojego bliskiego do wglądu w moją dokumentację medyczną?

Przepisy prawa nie zabraniają udzielenia upoważnienia do dostępu do dokumentacji medycznej podczas rozmowy telefonicznej. Kluczowe jest ustalenie, czy upoważnienie jest składane przez pacjenta, aby odpowiednio chronić jego dane zawarte w dokumentacji. Jeśli zostałeś zarejestrowany do lekarza w ramach teleporady oznacza to, że Twoja tożsamość została przez placówkę medyczną potwierdzona. W takiej sytuacji możesz również poprosić o odnotowanie, kto ma mieć dostęp do Twojej dokumentacji medycznej.

W czasie epidemii przychodnia mojego lekarza rodzinnego zakończyła działalność. Gdzie jest moja dokumentacja medyczna? Potrzebuję jej do dalszego leczenia.

Zaprzestająca działalność leczniczą placówka musi odpowiednio zabezpieczyć dokumentację medyczną swoich pacjentów. W przypadku kontynuacji leczenia pacjentów przez inną placówkę, ona też przejmie dokumentację medyczną. Skontaktuj się z nią i przedstaw swoją sprawę. W przypadku braku takiej placówki dokumentację powinien zabezpieczyć podmiot, który utworzył zlikwidowaną przychodnię. Dotyczy to placówek publicznych, które mogą być utworzone np. przez jednostki samorządu terytorialnego – zadzwoń lub napisz do urzędu gminy (miasta), starostwa powiatowego lub urzędu marszałkowskiego. W przypadku likwidacji prywatnej placówki jej właściciel jest odpowiedzialny za to, aby dokumentacja była w określonym miejscu dostępna dla pacjentów (zawiera stosowną umowę z podmiotem, który będzie ją przechowywał). Zakończenie działalności przez placówkę może też mieć charakter nagły w wyniku śmierci medyka, który prowadził swoją praktykę. W takiej sytuacji za zabezpieczenie dokumentacji medycznej jest odpowiedzialny samorząd danego zawodu medycznego (właściwa okręgowa izba lekarska albo okręgowa izba pielęgniarek i położnych albo Krajowa Izba Fizjoterapeutów). W każdym przypadku jeśli nie jest możliwe ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za przechowywanie dokumentacji, odpowiada za to wojewoda. Informacje o miejscu przechowywania dokumentacji medycznej możesz sprawdzić w ogólnodostępnym Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą dostępnym pod adresem: https://rpwdl.csioz.gov.pl/  Jeżeli masz problem z ustaleniem miejsca przechowywania Twojej dokumentacji medycznej zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Mój lekarz rodzinny prowadzi dokumentację medyczną w formie papierowej. Czy mogę poprosić go o zrobienie skanu i przesłanie go mailem? W związku z epidemią nie chcę wychodzić z domu, ani odbierać przesyłek pocztowych.

Jest możliwe, aby placówka medyczna zrobiła skan Twojej dokumentacji medycznej i przesłano Ci go na adres poczty elektronicznej. Nie jest to obowiązkowa forma udostępniania dokumentacji medycznej. Placówka medyczna sama decyduje, czy będzie udostępniać dokumentację w ten sposób. Skontaktuj się ze swoją przychodnią i zapytaj o taką możliwość. Rzecznik Praw Pacjenta jest jak najbardziej za taką formą udostępniania dokumentacji medycznej, w szczególności w czasie epidemii. Każda placówka medyczna, która ma możliwości organizacyjne powinna zapewnić swoim pacjentom taką usługę.

W związku z epidemią obawiam się zamknięcia przychodni. Czy mogę dla bezpieczeństwa i na wszelki wypadek zabrać z przychodni oryginał mojej dokumentacji medycznej?

Pacjent nie może zabrać z placówki medycznej oryginału swojej dokumentacji medycznej. Jest to możliwe tylko w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Jeśli chcesz się zabezpieczyć i mieć przy sobie dokumentację medyczną skorzystaj z innych możliwości – np. zawnioskuj w placówce o sporządzenie kopii dokumentacji medycznej. Pamiętaj, że pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej jest nieodpłatne.

W związku z epidemią chciałem telefonicznie zawnioskować o udostępnienie i przesłanie mi dokumentacji medycznej. Placówka medyczna przyjęła wniosek złożony w tej formie, niemniej zostałem poproszony o podanie celu, dla którego potrzebna mi jest dokumentacja medyczna. Czy muszę odpowiadać na takie pytanie?

Placówka medyczna nie może pytać o to, w jakim celu dokumentacja medyczna jest pacjentowi potrzebna i uzależniać udostępnienia tej dokumentacji od odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z ogólnych zasad dostępu do dokumentacji medycznej, w czasie epidemii nic się w tym zakresie nie zmieniło. Jeżeli spotkałeś się z taką sytuacją i odmówiono Ci dostępu do dokumentacji zadzwoń  na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Leczę się u specjalisty. Obecnie wizyty odbywają się w formie teleporad. Okazało się, że jest potrzebna dokumentacja medyczna z mojego leczenia w innej placówce. Nie chcę ryzykować i wychodzić z domu, aby samodzielnie odebrać i przekazać dokumentację. Czy można to rozwiązać inaczej?

Nie musisz tego robić samodzielnie. Jest możliwe, aby to placówka, w której się leczysz, samodzielnie wystąpiła i uzyskała Twoją dokumentację medyczną z innej przychodni, kiedy jest to niezbędne dla kontynuacji Twojego leczenia. Wynika to z przepisu art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Poinformuj lekarza, gdzie się leczyłeś i u jakiego lekarza. Jeżeli masz wątpliwości zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590. 

Mój bliski zmarł w szpitalu w czasie epidemii. Czy mogę zapoznać się z jego dokumentacją medyczną? Trafił do szpitala nieprzytomny, nie zdążył podpisać żadnego upoważnienia.

Możesz zapoznać się z dokumentacją medyczną zmarłego pacjenta, jeśli byłeś dla niego osobą bliską (np. przedstawicielem ustawowym, małżonkiem, dzieckiem, rodzicem, osobą pozostającą we wspólnym pożyciu). Uprawnienie takie wynika wprost z przepisów prawa, nie potrzeba odrębnego upoważnienia. Złóż w placówce medycznej wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej – w obecnej sytuacji dobrze jest to zrobić na odległość: ustnie podczas rozmowy telefonicznej, wysyłając wniosek pocztą lub mailem. Warto wcześniej skontaktować się z placówką, gdyż o upoważnienie od pacjenta nie zostaniesz poproszony, możesz być za to zapytany o inne informacje, aby potwierdzić, że jesteś osobą bliską. Jeżeli masz wątpliwości zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Sprawy administracyjne i sądowe w czasie pandemii

Złożyłem wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego do jednej z wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Został wyznaczony termin posiedzenia w mojej sprawie. Czy to bezpieczne, aby w czasie epidemii sprawy były rozpatrywane? Jestem dalej w trakcie leczenia i obawiam się zakażenia koronawirusem.

Rzecznik Praw Pacjenta wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym opracował wytyczne dla wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Dotyczą one funkcjonowania tych komisji w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Wytyczne zawierają zasady postępowania profilaktycznego w zakresie przeciwdziałania zakażeniu tym wirusem. Stosowanie wytycznych zapewni bezpieczeństwo członkom komisji, uczestnikom postępowania, a także pracownikom właściwych urzędów wojewódzkich.

Treść wytycznych

Uważam, że moje prawa pacjenta zostały naruszone. Chcę wystąpić na drogę sądową i starać się o zadośćuczynienie. Wiem, że jest jakiś termin, kiedy mogę to zrobić. Czy w obecnym stanie epidemii ten termin jest wstrzymany? Czy muszę się spieszyć?

Na czas epidemii, od dnia 31 marca 2020 r., wprowadzono zawieszenie biegu różnego rodzaju terminów wynikających z przepisów prawa. Nie dotyczy to jednak biegu terminów przewidzianych przepisami prawa cywilnego – w czasie epidemii jest zatem możliwe przedawnienie poszczególnych roszczeń cywilnych. Jednym z nich jest roszczenie o zapłatę zadośćuczynienia z tytułu naruszenia praw pacjenta. Jeżeli uważasz, że Twoje prawa pacjenta zostały naruszone i chciałbyś z tą sprawą iść do sądu pamiętaj, że co do zasady masz na to 3 lata od dnia, w którym dowiedziałeś się albo przy zachowaniu należytej staranności mogłeś się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia (termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę). W czasie epidemii termin ten biegnie i może upłynąć. Rozważ zatem podjęcie czynności przerywających bieg ww. terminu (przedawnienia)  – przykładowo możesz wnieść sprawę do sądu lub zawezwanie do próby ugodowej bądź zgłosić roszczenie ubezpieczycielowi (co przerwie bieg terminu tylko wobec zakładu ubezpieczeń). W sądzie rozpatrzenie sprawy nastąpi natomiast po odwołaniu stanu epidemii i wznowieniu biegu terminów procesowych.  Rzecznik Praw Pacjenta wspiera pacjentów przed sądami w sprawach związanych z naruszeniem praw pacjenta. Przedstaw nam swoją sprawę – Rzecznik Praw Pacjenta może wytaczać na rzecz pacjentów powództwa oraz dołączać się do już trwających postępowań cywilnych. Także teraz jest możliwość zgłaszania tego rodzaju spraw do Rzecznika Praw Pacjenta, są one rozpatrywane na bieżąco.

Złożyłem (planuję złożyć) do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego. Czy w czasie epidemii komisje te funkcjonują? Czy moja sprawa zostanie rozpatrzona?

Od dnia 31 marca 2020 r. na czas epidemii bieg terminów procesowych w różnego rodzaju postępowaniach został zawieszony – sprawy są wstrzymane. Nie można także organizować posiedzeń. Dotyczy to także postępowań prowadzonych przez wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych – spraw w toku oraz nowych wniosków. W związku z powyższym w czasie epidemii działalność orzecznicza ww. komisji jest zawieszona, a załatwienie sprawy w ciągu ustawowego 4-miesięcznego terminu od dnia złożenia wniosku niemożliwe (termin ten jest zawieszony). Pamiętać przy tym należy, że do komisji można wnieść sprawę, jeśli od dnia uzyskania wiedzy o zdarzeniu, z którym wiążemy nieprawidłowości po stronie placówki medycznej, nie upłynęło więcej niż 1 rok (termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie). Jeżeli spóźnisz się z wnioskiem – Twoja sprawa nie zostanie rozpatrzona. Jest to ważne, gdyż termin ten nie jest zawieszony. Okres trwania epidemii nie wydłuża czasu na wniesienie sprawy do komisji. Jeżeli termin kończy się w czasie trwania epidemii złóż wniosek do właściwej komisji. Nie jest ważne, kiedy komisja rozpatrzy sprawę, składając wniosek dochowasz terminu.  Wnioski mogą być składane cały czas, niemniej ich merytoryczne rozpatrzenie nastąpi po odwołaniu stanu epidemii.

Czy w czasie epidemii Biuro Rzecznika Praw Pacjenta działa normalnie? Czy mogę zgłosić sprawę i otrzymam pomoc?

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta pracuje zdalnie – zgodnie z zaleceniami organizacji pracy w czasie epidemii. Nie przeszkadza to jednak w pomocy pacjentom. Jeśli masz pytania związane z prawami pacjenta zadzwoń na Telefoniczną Informację Pacjenta pod nr 800 190 590. Możesz także napisać listownie, chociaż ze względów bezpieczeństwa zachęcamy do kontaktu elektronicznego. Napisz maila pod adres: kancelaria@rpp.gov.pl Przedstaw nam swoją sprawę – pomożemy.

Pogorszenie stanu zdrowia – gdzie po pomoc?

Mój najbliższy szpital został zmieniony na szpital zakaźny. Gdzie mam się udać po pomoc w sytuacji nagłej?

W sytuacjach nagłych należy zwrócić się na szpitalny oddział ratunkowy. Oddziały te nie podlegają rejonizacji. Możesz udać się do każdego szpitala, który w swojej strukturze ma oddział ratunkowy. Pamiętaj jednak, że szpitalne oddziały ratunkowe zapewniają pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego. W przypadku nagłego pogorszenia zdrowia, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie dotrzeć do szpitala, możesz zadzwonić na numer alarmowy 112.

Gdzie mogę się udać po pomoc lekarską w czasie epidemii w godzinach wieczornych lub w weekend? Mój przypadek nie jest nagły.

Od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy możesz skorzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Placówki, które udzielają takiej pomocy znajdziesz na stronie internetowej:

W czasie epidemii placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej udzielają świadczeń w formie teleporady, a jeśli będzie to potrzebne ze względów medycznych zostaniesz zaproszony na wizytę do lekarza. Jeśli będzie to uzasadnione lekarz przyjedzie do Ciebie do miejsca zamieszkania.

Znajdź placówkę w Twojej okolicy, zadzwoń do niej i przedstaw swój problem zdrowotny.

Pamiętaj także, że możesz udać się po pomoc do dowolnego punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (nie obowiązuje rejonizacja).

Informacje dla seniorów

Mam powyżej 75 lat, czy w czasie epidemii mam prawo do bezpłatnych leków dla seniorów?

W czasie epidemii nic się w tym zakresie nie zmieniło. Pacjentom powyżej 75 roku życia, przysługują bezpłatne leki, których wykaz zawiera obwieszczenie Ministra Zdrowia. Zapytaj swojego lekarza czy przy Twoim schorzeniu przysługują Ci bezpłatne leki. Pamiętaj, że obecnie receptę na leki bezpłatne dla seniorów (powyżej 75 r.ż.) może wystawić tylko lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli lekarz specjalista zaleca przyjmowanie określonych leków powinien on o tym poinformować w odpowiednim zaświadczeniu lekarza rodzinnego, którym następnie będzie mógł wystawić receptę na bezpłatny lek.

Mam 80 lat. W związku z sezonem zachorowań, dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa w czasie epidemii, chcę zaszczepić się na grypę. Czy muszę zapłacić za szczepionkę?

Szczepienie na grypę nie jest obowiązkowe. Jednak każda osoba, która chce się zaszczepić może to zrobić. W ramach Rządowego Projektu „Leki 75+” każdemu pacjentowi, który ukończył 75 rok życia przysługuje bezpłatnie określona szczepionka na grypę. Zapytaj o nią swojego lekarza rodzinnego.

Jestem wolontariuszem i pomagam starszym osobom w mojej okolicy. Czy mogę im pomóc w realizacji recepty albo umówić do lekarza?

Pomoc seniorom w obecnej sytuacji jest bardzo pożądana. Dotyczy to wszystkich obszarów życia, także zdrowia. Możesz za taką osobę zadzwonić do placówki medycznej i zarejestrować ją do lekarza. Wyjaśnij pracownikowi przychodni dlaczego wyręczasz seniora. Możliwe jest także odebranie leku z apteki za taką osobę. Obecnie recepty są wydawane w postaci elektronicznej. Do ich realizacji w aptece niezbędny jest 4-cyfrowy kod. Zapytaj podczas rozmowy, jak pacjent może go uzyskać. W aptece oprócz kodu należy podać numer PESEL pacjenta. Oczywiście na ww. czynności musisz mieć zgodę pacjenta.

Jestem na emeryturze. Słyszałam, że godziny seniora wróciły. W jakich godzinach one obowiązują i czy dotyczą także aptek?

Tak, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 apteki powinny obsługiwać wyłącznie seniorów. Należy przy tym zaznaczyć, że obecnie prawo korzystania z usług aptek w ww. godzinach dotyczy osób powyżej 60. roku życia (dawniej był to 65. rok życia). Tak więc jeszcze więcej osób może skorzystać ze wskazanego uprawnienia i dokonać zakupu leków w bezpiecznych warunkach.

 

Prawo do informacji o stanie zdrowia

Chciałabym porozmawiać z lekarzem o moim stanie zdrowia, możliwym leczeniu, rokowaniach co do mojej choroby. Czy obecnie, w stanie epidemii, jest to możliwe?

Masz prawo do informacji o swoim stanie zdrowia. Także teraz. Nie ma przeszkód, aby prawo to zrealizować podczas teleporady. Pacjent ma prawo do informacji o rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do sposobu leczenia, nie zrozumiałeś wszystkiego co powiedział Ci lekarz, możesz o to zapytać podczas teleporady. 

Czy mogę uzyskać informacje o stanie zdrowia mojego bliskiego przez telefon?

Tak. Pacjent może upoważnić dowolną osobę do informacji o jego stanie zdrowia. Tego typu oświadczenie składa się zazwyczaj przy przyjęciu do szpitala. Do formularza wpisuje się imię i nazwisko oraz numer telefonu takiej osoby. Przepisy prawa nie zabraniają przekazywania informacji przez telefon. Lekarz musi jednak zweryfikować tożsamość osoby dzwoniącej (sposób tej weryfikacji wybiera szpital) i jej upoważnienie. W sytuacji nagłej, kiedy pacjent trafił do szpitala nieprzytomny i nikogo nie upoważnił, lekarz może przekazać informacje o stanie zdrowia pacjenta osobie bliskiej (np. przedstawicielowi ustawowemu, małżonkowi, dzieciom, rodzicom, osobie pozostającej we wspólnym pożyciu). W takim przypadku osoba dzwoniąca powinna przekazać lekarzowi wiadomości niezbędne do tego, aby wykazać, że jest osobą bliską i może uzyskać informacje o pacjencie. Nie wolno z góry odmawiać prawa do uzyskania informacji w tej formie!

Funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych

Co mam zrobić, jeśli boli mnie ząb, a mój dentysta zamknął gabinet i nie przyjmuje pacjentów?

NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo lub zgodnie z przyjętym planem postępowania leczniczego. Dotyczy to między innymi leczenia stomatologicznego. Przypadki pilne powinny być jednak konsultowane z lekarzem dentystą. Zaliczymy do nich w szczególności:

 1. zmiany nowotworowe, potencjalnie nowotworowe, martwicze zapalenie dziąseł, trepanację komory zęba, nacięcie ropnia okołowierzchołkowego lub przyzębnego, ekstrakcję zęba z bólem lub będącego przyczyną ropnia, zaopatrzenie pacjentów pourazowych;
 2. usunięcie torbieli,
 3. zaopatrzenie w doraźną pomoc z zakresu stomatologii zachowawczej (utracone wypełnienie z ostrymi brzegami korony zęba, utracony opatrunek), endodoncji (utracony opatrunek i zakończenie leczenia) protetyki (uszkodzenia protez stałych i ruchomych) oraz ortodoncji (utrata zamka ortodontycznego, uszkodzenie ligatury, uszkodzenie łuku lub utrata retencji).

Listę otwartych gabinetów stomatologicznych możesz znaleźć na stronie internetowej oddziału NFZ w swoim województwie lub uzyskać adres i telefon czynnego gabinetu dzwoniąc pod nr 800 190 590 na Telefoniczną Informację Pacjenta.

Dla osób z COVID-19 opieka stomatologiczna w nagłych przypadkach, np. ból zęba, będzie wykonywana w dentobusach. Mobilne gabinety dentystyczne mają stacjonować przy szpitalach zakaźnych, ale w razie potrzeby będą mogły dojechać bezpośrednio do pacjentów.

Z kolei dla pacjentów podejrzewanych o zakażenie koronawirusem pomoc doraźną zapewnią wybrane, odpowiednio do tego przygotowane, gabinety stomatologiczne.

Więcej informacji:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/opieka-stomatologiczna-w-czasie-epidemii-covid-19,397.html

Gdzie mogę uzyskać informacje o działających w czasie epidemii gabinetach stomatologicznych?

Listę otwartych gabinetów stomatologicznych możesz znaleźć na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ lub uzyskać adres i telefon czynnego gabinetu dzwoniąc pod nr 800 190 590 na Telefoniczną Informację Pacjenta. Poniżej link do strony NFZ z wykazem placówek, w których uzyskasz pomoc w Twoim regionie:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/gdzie-sie-leczyc-w-czasie-epidemii-koronawirusa,401.html

Leczę się u dentysty w ramach NFZ. Czy gabinet stomatologiczny może żądać od pacjenta dodatkowej opłaty za środki ochrony osobistej i dezynfekcji bądź wpłacenia opłaty epidemiologicznej przed podjęciem zabiegu – ekstrakcji?

Pobieranie przez gabinet stomatologiczny tzw. opłaty epidemiologicznej lub dodatkowej opłaty za dezynfekcję gabinetu czy środki ochrony używane przez personel podczas leczenia nie ma żadnych podstaw prawnych. Obowiązek zachowania bezpieczeństwa sanitarnego spoczywa na placówce medycznej. Jeśli spotkała Cię taka sytuacja lub masz związane z tą tematyką wątpliwości zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Rehabilitacja

Czy konieczne jest uzyskanie nowego skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne po wznowieniu działalności przez poradnie rehabilitacyjne?

W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta przychodnie rehabilitacyjne nie powinny żądać aktualizacji skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne, jeżeli zostały one zawieszone w związku z epidemią i mają być przeprowadzone po 4 maja br., po wznowieniu działalności.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej w przypadku uzasadnionych wątpliwości odnoszących się do zleconych zabiegów fizjoterapeutycznych fizjoterapeuta może dokonać zmiany w tym zakresie po konsultacji z lekarzem i odnotowaniu tego faktu w dokumentacji medyczne.

Chcę rozpocząć rehabilitację. Kiedy placówki medyczne wznowią działalność w tym zakresie?

Od dnia 4 maja 2020 r. działalność placówek rehabilitacyjnych może być prowadzona w pełnym zakresie. Zadzwoń do swojej placówki i dowiedz się kiedy możesz podjąć leczenie. Jeśli masz problem zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta: 800 190 590.

Skierowania

Słyszałem, że przyjęcia do szpitali na zabiegi planowe są ograniczane lub wstrzymywane. Czy to oznacza, że lekarz specjalista nie wyda mi skierowania, jeśli będę potrzebował leczenia w szpitalu?

O ograniczeniu lub wstrzymaniu wykonywania planowanych zabiegów czy też innych świadczeń decyduje dany szpital. Nie ma żadnych podstaw do tego, aby lekarz odmówił pacjentowi wydania skierowania na zabieg szpitalny. Z takim skierowaniem pacjent może udać się do dowolnego szpitala, który ma podpisaną umowę na udzielanie danych świadczeń zdrowotnych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jeśli spotkałeś się z odmową wystawienia skierowania z ww. powodu koniecznie zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta na nr Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 (wybierz prefiks nr 2).

Mam skierowanie do lekarza specjalisty. Nie chcę jednak niepotrzebnie ryzykować i wychodzić z domu w celu zapisania się na wizytę. Czy mogę to zrobić telefonicznie lub mailowo? Czy muszę dostarczyć oryginał skierowania do placówki medycznej?

Do lekarza specjalisty możesz zarejestrować się telefonicznie, a także elektronicznie. Zadzwoń do placówki, aby dowiedzieć się szczegółów lub odwiedź jej stronę internetową. W każdej przychodni może to wyglądać trochę inaczej. W razie problemów lub wątpliwości możesz skorzystać z infolinii Rzecznika Praw Pacjenta pod numerem 800 190 590. Pamiętaj, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania pacjent nie ma obowiązku dostarczenia oryginału skierowania, w związku z umieszczeniem na liście oczekujących. Pacjent powinien jednak dostarczyć oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia stanu epidemii. Jeśli wizyta odbędzie się wcześniej zabierz skierowanie ze sobą.

Czy przychodnia może nie respektować e-skierowania. Twierdzi, że nie ma jeszcze platformy.

Obowiązek realizacji e-skierowań wejdzie w życie 8 stycznia 2021 r. Od tego dnia wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej i wszystkie placówki medyczne będą musiały je respektować. Do tego czasu wydruk informacyjny e-skierowania jest równoważny z papierowym skierowaniem. Na jego podstawie pacjent może zapisać się do specjalisty zarówno w placówce obsługującej e-skierowania jak i w każdej placówce innej,  która jeszcze nie obsługuje  e-skierowań. Obecnie (z powodu epidemii) nie musisz dostarczać do przychodni oryginału skierowania w ciągu 14 dni od zapisu. Możesz je przekazać w dniu wizyty u lekarza.

Testy na COVID-19

Czy mój bliski przed wypisem ze szpitala zostanie zbadany na COVID-19?

Badanie na obecność koronawirusa wykonywane jest na zlecenie lekarza, jeśli stwierdzi on podstawę do wykonania takiego badania. Sam fakt wypisu pacjenta ze szpitala nie jest przesłanką do wykonania testu na COVID-19.

Jeśli jednak pacjent nadal odczuwa niepokojące objawy dotyczące jego stanu zdrowia, powinien jak najszybciej zgłosić to lekarzowi.

Czy mogę wymagać od lekarza rodzinnego testu na obecność koronawirusa? Czy test zostanie wykonany na moje życzenie?

Nie. Test na obecność koronawirusa nie jest zlecany przez lekarza POZ na życzenie pacjenta. To lekarz decyduje o zleceniu Ci testu, jeśli po przeprowadzeniu z Tobą telefonicznego wywiadu lub zbadaniu Cię osobiście, uzna, że jest to wskazane. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi o wszystkich niepokojących Cię objawach dotyczących Twojego stanu zdrowia.

Wiem, że są punkty, w których na zlecenie lekarza rodzinnego można wykonać badanie na obecność koronawirusa. Z powodu niepełnosprawności nie mogę się jednak samodzielnie przemieszczać. Jak u mnie zostanie wykonane badanie?

W przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie się przemieszczać lekarz zleci pobranie materiału do wykonania testu przez zespół karetki wymazowej. Koniecznie powiedz lekarzowi o tym, że nie możesz się samodzielnie przemieszczać.

Tak samo po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu i stwierdzeniu przez lekarza konieczności leczenia w szpitalu zleci on transport pacjenta do odpowiedniego szpitala.

Czy mam prawo odmówić wykonania testu na obecność koronawirusa? Jakie grożą mi ewentualnie konsekwencje?

Nie możesz odmówić wykonania zleconego przez lekarza testu na koronawirusa. Poddanie się badaniu epidemiologicznemu jest obowiązkiem, który został wskazany w ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

! Musicie wiedzieć, że już następnego dnia po skierowaniu na test, pacjent automatycznie jest poddany obowiązkowej kwarantannie, za której złamanie grozi mandat do 500 zł lub kara administracyjna do 30 000 zł.

Mam zlecenie na test na obecność koronawirusa. W punkcie, do którego mam najbliżej jest duża kolejka. Czy mogę udać się do innego, czy obowiązuje rejonizacja?

Nie ma rejonizacji do pobierania wymazów. Pacjent może się udać do tego punktu, który sam wybierze. Na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran#mapa znajduje się wykaz mobilnych punktów pobrań oraz specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć. Wykaz aktualizowany jest codziennie, ponieważ aby zmniejszyć kolejki, tworzone są nowe punkty.

Czy mój lekarz rodzinny może zlecić mi lub mojemu bliskiemu badanie na obecność koronawirusa?

Tak, lekarz rodzinny (podstawowej opieki zdrowotnej) może zlecić pacjentowi wykonanie badania w celu stwierdzenia zakażenia koronawirusem. Jeśli Twój stan zdrowia Cię niepokoi skontaktuj się z placówką swojego lekarza rodzinnego. Zlecenie na badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2 może zostać wystawione po osobistej wizycie pacjenta w przychodni lub po udzielonej teleporadzie. Pamiętaj jednak o istotnym wyjątku – dzieci do ukończenia 2. roku życia bezwzględnie muszą być przyjęte przez lekarza w gabinecie lekarskim. W przypadku małych dzieci nie można stosować teleporad. Jeśli pacjent może  przemieszczać się samodzielnie lekarz rodzinny poinformuje, gdzie należy się udać, aby wykonać badanie. Pamiętaj, aby w takim przypadku unikać korzystania z komunikacji miejskiej. W przypadku osób, które nie mogą przemieszczać się samodzielnie (albo, gdy stan zdrowia pacjenta z innych względów medycznych to uzasadnia) lekarz zleci pobranie materiału do wykonania testu przez zespół karetki wymazowej.

Gdzie jeszcze poza Internetowym Kontem Pacjenta mogę sprawdzić wynik testu na obecność koronawirusa.

Informację o wyniku wykonanego badania na obecność koronawirusa poza pacjentem otrzyma także placówka medyczna, której lekarz zlecił wykonanie tego badania. Placówka sama powinna poinformować pacjenta o wyniku badania, a przekazanie takiej informacji może odbyć się przez telefon. Jeśli przychodnia nie kontaktuje się z Tobą spróbuj zadzwonić samodzielnie. W przypadku problemów w tym zakresie zadzwoń do Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Czy mogę odmówić wykonania testu na obecność koronawirusa?

Zasadą jest, że diagnozowanie i leczenie następuje za świadomą zgodą pacjenta. Są jednak od tego wyjątki, podyktowane ważnym interesem społecznym i ochroną zdrowia publicznego.  Jednym z nich jest obowiązek poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym (w tym również postępowaniu mającemu na celu pobranie lub dostarczenie materiału do tych badań), w sytuacji podejrzenia zakażenia. Nie można odmówić wykonania badania (testu) na obecność koronawirusa. Pacjent powinien współpracować ze służbami sanitarnymi. Ma on jednak prawo do informacji o swoim stanie zdrowia oraz podejmowanych czynnościach medycznych.   

 

Kwarantanna i izolacja

Ile obecnie trwa kwarantanna a ile izolacja?

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie. Kwarantanna trwa 10 dni. Pacjent odbywa kwarantannę:

 1. kiedy tak postanowi inspekcja sanitarna, np. gdy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną. W uzasadnionych przypadkach inspekcja sanitarna może zdecydować o skróceniu czasu kwarantanny (np. jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono Ci test na koronawirusa, a wynik jest negatywny). Samo otrzymanie negatywnego wyniku testu nie powoduje automatycznie zakończenia kwarantanny. O konieczności odbycia kwarantanny, w tym o czasie jej trwania oraz warunkach zakończenia, zostaniesz poinformowany telefonicznie przez inspekcję sanitarną. Obecnie nie przeprowadza się testów u osób bezobjawowych w kwarantannie. Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli podczas kwarantanny pojawią się u Ciebie objawy wskazujące na COVID-19, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Oceni on stan Twojego zdrowia i zleci wykonanie testu;
 2. bez decyzji inspekcji sanitarnej, jeśli lekarz rodzinny, ze względu na stan zdrowia pacjenta, stwierdzi zasadność wykonania u pacjenta testu na obecność koronawirusa. W takiej sytuacji od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jesteśmy obowiązani poddać się kwarantannie, która zakończy się wraz z uzyskaniem negatywnego wyniku testu (albo po upływie 10 dni od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2). Informację  o konieczności odbycia kwarantanny otrzymasz do swojego lekarza.

Izolacja to z kolei odosobnienie osób z dodatnim wynikiem testu. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu (dotyczy pacjenta bezobjawowego). Jeśli wystąpiły objawy infekcji, izolacja powinna zakończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

Zachęcamy do korzystania z Internetowego Konta Pacjenta. Znajdziesz tam informację, czy skierowano Cię na kwarantannę lub izolację domową. Jeśli skierowano Cię na badanie na obecność koronawirus w Internetowym Koncie Pacjenta odnajdziesz wynik tego badania. 

Czy w sytuacji skierowania mnie na izolację w związku z zakażeniem koronawirusem mogę gdzieś uzyskać zaświadczenie, które to potwierdzi?

Tak, informacja o izolacji lub kwarantannie jest dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta. Możesz z tej informacji utworzyć dokument elektroniczny (z podpisem elektronicznym), który przekażesz przykładowo swojemu pracodawcy. Szczegóły w tym zakresie znajdziesz pod poniższym adresem, wraz z informacją jak możesz zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta:

Czym jest izolatorium? Czy skierowany tam poniosę jakieś koszty?

Do objęcia opieką w izolatorium kwalifikują się osoby skierowane na piśmie do tego izolatorium przez lekarza szpitala albo lekarza zakładu leczniczego, w którym są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne, albo przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, albo przez państwowego inspektora sanitarnego.

Do izolatorium kierowane są osoby:

 1. z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, do czasu spełnienia kryteriów wypisu lub do podjęcia przez personel medyczny - zapewniający opiekę w izolatorium - decyzji o przeniesieniu do szpitala zakaźnego lub szpitala z oddziałem zakaźnym z powodu pogorszenia stanu zdrowia;
 2. hospitalizowane z powodu COVID-19, niewymagające dalszego leczenia w warunkach szpitalnych.

 

W izolatoria mogą czasowo zamienić się hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ramach opieki w izolatorium pacjentowi musi być zapewniona opieka medyczna, w tym łączność telefoniczna z personelem medycznym lub personelem izolatorium. Jeśli poczujesz się gorzej poinformuj o tym personel. Możesz także zapytać o stan swojego zdrowia. Masz do tego pełne prawo. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości przedstaw je pielęgniarce, podczas jej wizyty.  

Jestem na kwarantannie, w jaki sposób mogę wykupić leki?

Będąc na kwarantanną nie możesz wychodzić z domu. Pomoc lekarza oraz e-receptę uzyskasz za pośrednictwem teleporady. E-receptę można obecnie zrealizować w każdej aptece po podaniu farmaceucie numeru PESEL oraz 4-cyfrowego kodu otrzymanego z placówki medycznej. Do apteki w Twoim imieniu może udać się inna osoba (bliski, ktoś z rodziny, sąsiad). Przekaż jej kod i swój PESEL. Wykupione leki należy  pozostawić bezkontaktowo pod drzwiami Twojego mieszkania.

Opłata COVID i oświadczenie o świadomości ryzyka zakażenia

Czy placówka medyczna może zobowiązać pacjenta do dostarczenia własnych środków do dezynfekcji lub uiszczenia dodatkowej opłaty z tego tytułu?

Nie, placówka medyczna nie ma takiego prawa. Pacjent korzystający z pomocy medycznej w ramach NFZ nie może zostać obciążany dodatkowymi opłatami za środki do dezynfekcji. To kierownik placówki medycznej jest odpowiedzialny za stworzenie bezpiecznych warunków leczenia i zobowiązany jest on wdrożyć zgodne z aktualnymi zaleceniami działania profilaktyczne, do których m.in. należy zapewnienie płynu do dezynfekcji rąk.

Pacjenci natomiast powinni stosować się do ustalonych w placówce zasad, które mają na celu walkę z epidemią. Dotyczy to w szczególności zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk, a także utrzymywania dystansu od drugiej osoby (1,5 metra).

Jeżeli zostałeś poproszony o uiszczenie dodatkowej opłaty za środki do dezynfekcji koniecznie zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta pod nr: 800 190 590.

Znajomy opowiedział mi ostatnio o sytuacji, która spotkała go, kiedy był z dzieckiem w przychodni. Mianowicie dostał on do podpisu oświadczenie, w którym znalazły się informacje o zagrożeniu zakażenia koronawirusem, a także, że zrzeka się wszelkich ewentualnych roszczeń związanych z zakażeniem wirusem w placówce medycznej. Czy pacjent ma obowiązek podpisać takie oświadczenie? Czy jest to zgodne z prawem?

Taka praktyka placówek medycznych jest niedopuszczalna. Działalność lecznicza musi być prowadzona zgodnie z przepisami prawa. Nie można od pacjenta (jego przedstawiciela ustawowego) wymagać więcej, niż wynika to z przepisów prawa. Żaden przepis prawa nie uprawnia placówki medycznej do żądania złożenia tego rodzaju oświadczenia przez pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego. Ponadto takie oświadczenie pozbawione jest mocy prawnej (nie spowoduje braku odpowiedzialności placówki). Jeśli spotkasz się z taką praktyką zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta.

Dziecko w szpitalu

Wraz z mężem jesteśmy na izolacji domowej w związku z zakażeniem koronawirusem. Nasze dziecko nagle bardzo źle się poczuło i zaistniała potrzeba przewiezienia go do szpitala karetką pogotowia. Lekarz karetki nie stwierdził zagrożenia życia lub zdrowia, ale zalecił zabranie dziecka do szpitala. Wyraziliśmy na to zgodę, ale kto będzie decydował o leczeniu naszego dziecka w szpitalu? Dodam, że syn nie ma nawet 10 lat.

Rodzice, jako przedstawiciele ustawowi, wykonujący władzę rodzicielską decydują za dziecko w kwestiach leczenia. Dziecko w takim wieku nie może decydować za siebie w tym zakresie.

Będąc na izolacji domowej nie można opuszczać miejsca zamieszkania. Nie oznacza to jednak braku możliwości wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych dziecku przez rodziców, których fizycznie nie ma w szpitalu. Zgodę na leczenie można udzielić także telefonicznie. Przez telefon lekarz powinien poinformować rodziców o stanie zdrowia dziecka oraz o tym jakie proponuje leczenie. Rodzice mają prawo zadawać pytania, a jak już będą pewni że zapytali o wszystko muszą wyrazić zgodę na leczenie ich dziecka lub odmówić takiej zgody. Bardzo ważne, aby poinformować personel karetki pogotowania o waszej sytuacji i poprosić o odnotowanie w karcie medycznych czynności ratunkowych fakt odbywania izolacji. Powinniście przekazać do siebie numer telefonu oraz prośbę o kontakt lekarza opiekującego się waszym dzieckiem w szpitalu. Karta ta zostanie przekazana przy przyjęciu dziecka do szpitala.

Moje dziecko ma mieć zabieg w szpitalu. Czy szpital może żądać ode mnie przeprowadzenie testu na COVID-19 (prywatnie), abym mogła być przy swoim dziecku? Dodam, że nie mam żadnych objawów, nie miałam styczności z osobą podejrzaną o zakażenie czy też zakażoną.

Nie. Żądanie wykonania odpłatnie testu na COVID-19 przed zabiegiem operacyjnym dziecka nie ma żadnych podstaw prawnych. Jeżeli w ocenie lekarza są przesłanki medyczne do jego wykonania powinien go zlecić do wykonania w ramach NFZ (nieodpłatnie).

Jeśli spotkała Cię taka sytuacja lub masz związane z tą tematyką wątpliwości zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Leczenie COVID-19

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób:

 • w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2,
 • po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji,
 • po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U. z 2017 poz. 1741).

Jeśli chcesz oddać osocze zgłoś się do jednego z Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Terapia osoczem w niektórych przypadkach pomaga uzyskać istotną poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. Zawarte w osoczu przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2 po przetoczeniu, eliminują go z organizmu osoby chorej. Jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy – z zachowaniem wymaganych odstępów czasu. Osocze pobrane podczas jednej wizyty w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa może zostać zastosowane aż u trzech pacjentów.

Zachorowałem na COVID-19. Trafiłem do szpitala, lecz tam lekarz stwierdził, że mam dochodzić do zdrowia w domu. Czy to zgodne z prawem?

Tak, pacjent zakażony wirusem SARS-CoV-2, który trafi do szpitala dedykowanego leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem może zostać skierowany do izolacji domowej. Lekarz tego szpitala ocenia stanu zdrowia pacjenta, i jeśli nie stwierdzi potrzeby hospitalizacji może skierować pacjenta do izolacji domowej . Hospitalizowane są jedynie osoby przechodzące zakażenie w sposób ciężki oraz zagrażający ich życiu lub zdrowiu. Lekarz powinien przekazać pacjentowi powody takiej decyzji oraz zalecenia co do dalszego postępowania.

! W przypadku pogorszenia stanu zdrowia w trakcie izolacji domowej niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Nie jestem ubezpieczony. Czy w razie zakażenia COVID-19 będę musiał zapłacić za leczenie?

Każdy ma prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej (np. leków) i badań sanitarno-epidemiologicznych (np. testów), które są związane z COVID-19. Dotyczy to również osób nieposiadających ubezpieczenia zdrowotnego, a także osób nieposiadających obywatelstwa polskiego. Koszty świadczeń pokrywane są z budżetu państwa i nie będziesz musiał za nie zapłacić.

W internecie przeczytałem o terapii witaminowej skutecznej w przypadku koronawirusa. Czy takie informacje są wiarygodne?

Aktualnie nie ma szczepionki na koronawirusa. Żadne terapie witaminowe, czy też inne usługi reklamowane jako „skuteczne” i gwarantujące zapobiegnięcie zakażenia wirusem lub jego wyleczenie są nieprawdziwe. Nie należy wierzyć tego typu zapewnieniom. Jeśli napotkasz taką ofertę poinformuj o tym Rzecznika Praw Pacjenta – prześlij ją na adres: kancelaria@rpp.gov.pl

Bardzo ważne jest postępowanie zgodne z zaleceniami wynikającymi z komunikatów instytucji państwowych. Rzetelne informacje i aktualne zalecenia związane z epidemią koronawirusa znajdziesz na stronach rządowych gov.pl

Potwierdzenie ubezpieczenia i EKUZ

W czasie rejestracji do lekarza rodzinnego usłyszałam, że system eWUŚ nie potwierdza mojego ubezpieczenia. Jestem ubezpieczona. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Pacjent ma możliwość złożenia przez telefon oświadczenia o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej. Takie oświadczenie jest potwierdzeniem prawa do leczenia w ramach NFZ i placówka medyczna musi takie oświadczenie uwzględnić oraz zapewnić realizację teleporady. W razie problemów zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590.

Jestem ubezpieczony w innym kraju, posiadam kartę EKUZ. Czy mogę na jej podstawie skorzystać z teleporady?

Teleporady są finansowane przez NFZ, a więc możesz skorzystać z teleporady na podstawie karty EKUZ. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że na podstawie EKUZ przysługują świadczenia zdrowotne, które są niezbędne z przyczyn medycznych, z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i czasu pobytu w Polsce osoby, która posiada kartę. Świadczeniem niezbędnym jest zaś każde świadczenie, co do którego lekarz zadecyduje, że zachodzi konieczność jego udzielenia z uwagi na stan zdrowia pacjenta. Zatem o tym czy udzielona zostanie Ci pomoc w postaci teleporady, decyduje lekarz.

Badania medycyny pracy

Chcę podjąć zatrudnienie, czy obecnie można wykonać badania wstępne medycyny pracy?

Tak, można. Dodatkowo badanie takie może być przeprowadzone zdalnie – nie musisz udawać się osobiście do placówki medycyny pracy. Jeśli z jakichś względów nie możesz dostać się do lekarza medycyny pracy badanie wstępne może przeprowadzić każdy inny lekarz. Pamiętać jednak należy, że orzeczenie wydane przez innego lekarza będzie ważne 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii. Przed utratą ważności orzeczenia należy odbyć kolejne badanie w ramach medycyny pracy.

Kryzys na kwarantannie – gdzie po pomoc?

Jestem poddana kwarantannie, doświadczam kryzysu. Czy mogę liczyć na wsparcie ze strony lekarza? Czy mam prawo do teleporady?

Tak, jak najbardziej masz prawo do teleporady i możesz się o nią ubiegać w ramach poradni zdrowia psychicznego lub możesz zwrócić się o pomoc do gabinetu psychologicznego.

Pod wskazanym linkiem znajdziesz m.in. listę gabinetów psychologicznych, które oferują pomoc psychologiczną dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną czy przemocą domową:

https://www.gov.pl/web/rpp/koronawirus-wsparcie-dla-osob-w-kryzysie-zwiazanym-z-kwarantanna-lub-leczeniem

Obostrzenia związane z pandemią

Czy w czasie obecnych obostrzeń mogę korzystać z hotelu, jeśli nocleg jest związany z podróżą zdrowotną np. w celu leczenia?

Tak, możliwe jest przyjęcie przez hotel gości będących pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Tak więc, jeśli Twoja podróż i nocleg jest wprost związany z leczeniem (np. pacjenci onkologiczni i dializowani oraz mali pacjenci przebywający pod opieką osób dorosłych) możesz skorzystać z noclegu w hotelu.

Potwierdzeniem konieczności zapewnienia zakwaterowania wynikającego z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej jest dokument wystawiony przez placówkę medyczną albo oświadczenie pacjenta.

Z powodu problemów zdrowotnych obawiam się noszenia maseczki, a także zakrywania nosa i ust w inny sposób. Czy muszę to robić? Czy w placówce medycznej także mam obowiązek zakrywania ust i nosa?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758), do odwołania mamy obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. 10 października 2020 r. rząd wprowadził tzw. żółtą strefę na terenie całego kraju. Ten obowiązek dotyczy przestrzeni publicznej i miejsc ogólnodostępnych, w tym budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby opieki zdrowotnej. Ze względu na stan zdrowia, pacjent nie musi zakrywać ust i nosa, wyłącznie w następujących przypadkach:

 • całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
 • trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Pamiętaj, że od 10 października 2020 r. – między innymi na żądanie policji – jest wymagane przedstawienie zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu, który potwierdzi taki stan zdrowia.

Dla wspólnego bezpieczeństwa każda osoba zobowiązana do zakrywania usta i nosa powinna, w miejscach, w których jest to obowiązkowe, to robić.

 

Zgłaszanie działań niepożądanych leku

Czy w czasie epidemii mogę zgłaszać działanie niepożądane leku?

Tak. Pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy, lub opiekun faktyczny ma prawo zgłaszania wszystkich działań niepożądanych leku. Zgłoszenie można przekazać do lekarza, bezpośrednio do dystrybutora, producenta lub Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych