W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Rafał Perl

2020.06.10 Warszawa . Ambasador Rafal Perl , portret .
Fot. Sebastian Indra / MSZ

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Serbii

Urodzony 20.05.1981 r w Szczecinie. Absolwent Instytutu Politologii Uniwersytetu Szczecińskiego, studiował również na Wydziale Prawa i Kryminologii Uniwersytetu w Liège (Belgia) oraz jako stypendysta Konfederacji Szwajcarskiej na Wydziale Nauk Politycznych i Społecznych Uniwersytetu w Lozannie. Ukończył Akademię Dyplomatyczną MSZ (w 2005 r.), a także podyplomowe Studium Spraw Europejskich współorganizowane przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej/ Centre des Etudes Europénnes de Strasbourg.

W MSZ od roku 2004. Przeszedł wszystkie szczeble kariery urzędniczej – od podreferendarza/aplikanta po stanowisko dyrektora oraz Pełnomocnika Ministra SZ.
W latach 2006-2011, kolejno jako attaché, III/II/I sekretarz w Departamentach Europy/Europy Środkowej i Południowej oraz Departamencie Polityki Europejskiej odpowiadał za kwestię relacji Polski z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Albanią i Macedonią. Równolegle, w latach 2007 -2008, reprezentował Polskę w zarządzie Europejskiej Agencji Odbudowy (EAR) w Salonikach. Od 2008 r. urzędnik mianowany Służby Cywilnej.

W latach 2011-2015 pracował w Ambasadzie RP w Waszyngtonie jako I sekretarz, a następnie radca ds. politycznych i prasowych, pełniąc funkcję rzecznika prasowego placówki. Od 2015 r. w Sekretariacie Ministra SZ gdzie zajmował kolejno funkcje naczelnika wydziału, zastępcy dyrektora, zastępcy dyrektora – kierującego SM, a od marca 2018 r. dyrektora sekretariatu Ministra SZ.  W latach 2016-2017 był również Pełnomocnikiem Ministra SZ ds. kontaktów z diasporą żydowską oraz przewodniczącym polskiej delegacji w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz pamięci o Holokauście (IHRA).

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność dyplomatyczną i zasługi dla służby zagranicznej. Posługuje się biegle językiem angielskim i francuskim oraz uczy się języka serbskiego.

Żonaty – żona Anna jest również zawodowym dyplomatą, jedna córka.