W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady wjazdu cudzoziemców do Republiki Słowackiej i tranzytu przez jej terytorium

18.09.2020

Z dniem 10 czerwca 2020 roku władze słowackie wprowadziły szereg zmian z zasadach wjazdu i odbywania kwarantanny na terytorium Republiki Słowackiej wprowadzonych w celu przeciwdziałania zagrożeniu epidemiologicznemu, wywołanemu koronawirusem.

koronawirus uwaga

Ogłoszono wykaz państw, które zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem.  Z dniem 20 czerwca 2020 roku od godziny 6.00 do tej listy została dodana Polska. Aktualna lista państw bezpiecznych pod względem zagrożenia epidemicznego znajduje się na stronie internetowej MSZ RS: https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/vstup-cudzincov-na-uzemie-sr-pocas-mimoriadnej-situacie. Dla osób przyjeżdżających z tych krajów, w tym obywateli polskich, zniesiono obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny. Powyższa zasada nie dotyczy osób, w tym obywateli polskich, przyjeżdżających do Republiki Słowackiej z terytorium innych krajów m.in. Czarnogóry, Portugalii, Rumunii, Serbii lub Ukrainy,  od 1 września 2020 roku również Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii i Malty, a od 18 września Republika Czeska.

Cudzoziemcy (w tym obywatele Polski i innych krajów UE) przebywający w ciągu 14 poprzednich dni  w krajach, które nie zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem (m.in. Czarnogóra, Portugalia, Rumunia, Serbia i Ukraina, od 1 września 2020 roku również Belgia, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Holandia i Malta, a od 18 września Republika Czeska) mogą wjechać na terytorium Republiki Słowackiej przez przejścia graniczne z Austrią, Czechami, Polską i Węgrami oraz w lotniczych przejściach granicznych na Słowacji a przy wjeździe muszą przedłożyć potwierdzenie (nie starsze niż 72h) negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub pozostawać w domowej kwarantannie (obowiązkowa rejestracja na stronie https://korona.gov.sk/ehranica/) do momentu uzyskania potwierdzenia negatywnego wyniku testu na COVID-19 (lub nie dłużej niż 10 dni w przypadku braku wyniku testu). W przypadku przyjazdu z państwa spoza UE jest konieczność poczekania na negatywny wynik testu.

Tranzyt przez terytorium Republiki Słowackiej

Tranzyt przez terytorium Republiki Słowackiej dla obywateli polskich i innych osób przebywających w ciągu ostatnich 14 dni w Polsce lub w innych krajach uznanych za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego jest możliwy bez żadnych ograniczeń.

 W przypadku powrotu do Polski z krajów nie zaliczanych do państw bezpiecznych pod względem zagrożenia epidemicznego (m.in. Czarnogóra, Portugalia, Rumunia, Serbia i Ukraina,  od 1 września 2020 roku również Belgia, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Holandia i Malta, a od 18 września Republika Czeska) jest możliwy tranzyt przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin od momentu wjazdu bez zatrzymywania się, za wyjątkiem tankowania na stacjach benzynowych. 

W przypadku naruszenia aktualnych zasad wjazdu lub tranzytu należy liczyć się z możliwością ukarania mandatem w wysokości do 1659 EUR.

Bieżące informacje w zakresie aktualnych zasad wjazdu cudzoziemców na terytorium Republiki Słowackiej można znaleźć na stronie internetowej MSZ RS: 

http://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/vstup-cudzincov-na-uzemie-sr-pocas-mimoriadnej-situacie

EN: https://www.mzv.sk/web/en/covid-19