W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualne informacja dla podróżujących w związku z koronawirusem Covid-19

15.05.2020

Słowenia ogłosiła koniec epidemii. W dalszym ciągu obowiązują pewne obostrzenia.

koronawirus_PL

 


Aktualizacja: 15 maja 2020 roku 


Republice Słowenii (RSI) odnotowano 1465 przypadki zachorowań na SARS-CoV-2 (COVID-19) wg stanu na dzień 14 maja (do godz. 24.00) i wykonano 67.701 testów. Odnotowano 103 przypadki śmiertelne. 

 

Od 8. kwietnia ma miejsce stopniowe luzowanie obostrzeń.

Od 18. maja otwarte będą wszystkie punkty handlowe i usługowe, w tym również mniejsze obiekty noclegowe (poniżej 30 pokoi). Od 18.5 dozwolona jest rekreacja sportowa dzieci i młodzieży, ruszają programy sportowe, udostępnione zostają przyszkolne obiekty i tereny sportowe. Od 23.5 otwarte zostaną wszystkie pozostałe obiekty infrastruktury sportowej (hale, sale, kluby taneczne) i wznowione będą zajęcia sportowo-rekreacyjne indywidualne i grupowe.

Od 11.5 uruchomiono transport publiczny. Od 12.5 pasażerski transport lotniczy, pierwsze loty komercyjne mają odbyć się pod koniec maja.

Dozwolone są zawody sportowe w dyscyplinach indywidualnych, od 23.5 będą dozwolone również w sportach zespołowych.

Utrzymano zakaz handlu w niedzielę.

 

W dalszym ciągu obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Zamknięte pozostają obiekty noclegowe powyżej 30 pokoi, sanatoria, baseny i parki wodne, wellnessy, kluby fitness oraz dyskoteki i kluby nocne. 

 

W dalszym ciągu obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia masek lub innej formy ochrony okolicy ust i nosa oraz dezynfekcja rąk w zamkniętych obszarach przestrzeni publicznej.

Dozwolony jest tranzyt przez RSI w ruchu osobowymi towarowym.

Odwołano obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy Słowenii -  z obowiązku jej odbywania zwolniono obywateli UE, kwarantannie w dalszym ciągu podlegać będą obywatele krajów trzecich (z pewnymi wyjątkami).  

Przekraczanie granic Słowenii jest dozwolone w określonych punktach kontrolnych (na granicach z Włochami, Austrią i Węgrami), lotniskach, morskich przejściach granicznych oraz międzynarodowych przejściach granicznych z Chorwacją.

Czasy otwarcia punktów kontrolnych będą ustalane przez policję w porozumieniu z MSZ oraz organami bezpieczeństwa krajów sąsiednich. Policja będzie regularnie publikować aktualne informacje o czasie otwarcia punktów kontrolnych na swoich stronach internetowych i w mediach.

Słowenia nadal jednak nie będzie wpuszczać do kraju cudzoziemców z objawami infekcji koronawirusem. Obywatele krajów spoza UE przybywający do Słowenii poddawani będą 14-dniowej kwarantannie.

Wymóg ten nie dotyczy jednak osób uczestniczących w pogrzebie bliskiego krewnego, opuszczających Słowenię tego samego dnia i posiadających dowód daty i godziny pogrzebu, pracowników transportu międzynarodowego, osób posiadających paszport dyplomatyczny,  służb ratowniczych, służb ochrony i ratownictwa, opieki zdrowotnej, policji, strażaków i osób wykonujących transport humanitarny dla Słowenii, które przekroczyły granicę w celu wykonania swoich zadań.

Aktualne informacje w języku angielskim nt. bieżącej sytuacji w RSIwww.gov.si/en

Osoby przebywające na terenie Słowenii prosimy o zarejestrowanie się w systemie Odyseusz

 

                                                               SYTUACJA NA GRANICACH SŁOWENII

 

WŁOCHY 

Przejścia graniczne czynne całą dobę (24/7); Vrtojba, Fernetiči, Škofije.

Przejście graniczne Krvavi potok w godz. 5.00 - 23.00.

Przejścia wyłącznie w ruchu lokalnym:

Rateče ‒ Fusine (wyłącznie dla pracowników przygranicznych i osób z przepustkami).

Robič - Stupizza (czynne w dni powszednie i soboty od 5:00 do 18:00, w niedziele i święta przejście jest zamknięte).

Predel - Predil, ustanowione zostało na okres od 21 kwietnia do 21 maja 2020 r. (czynne we wszystkie dni tygodnia od 6:00 do 9:00 i od 15:00 do 18:00, w niedziele i święta przejście jest zamknięte).  

Nova Gorica (Erjavčeva ulica) ‒ Gorizia (Via San Gabriele) (czynne od 6:00 do 21:00).

 Neblo ‒ Vallico di Venco (czynne we wszystkie dni tygodnia od 6:00 do 9:00 i od 15:00 do 18:00).  

Aktualizowane na bieżąco zasady wjazdu do Włoch (Ambasada RP w Rzymie) 

 

CHORWACJA 

Zamknięte przejścia małego ruchu granicznego ze Słowenią. Umożliwiony jest tranzyt obywateli UE w celu powrotu do miejsca stałego zamieszkania. Możliwy jest przejazd tranzytem dla pozostałych obywateli krajów spoza UE (po odbyciu 14-dniowej kwarantanny). Ograniczenie to nie dotyczy pracowników przygranicznych, właścicieli użytków rolnych przy strefie granicznej, pracowników służby zdrowia, dyplomatów, policjantów i pracowników służb bezpieczeństwa i ratowniczych.

Dla pojazdów ciężarowych organizowane są specjalne konwojowane przejazdy tranzytowe przez Chorwację. Nadal jest możliwy wyładunek towaru w Chorwacji – ale warunkiem jest natychmiastowego wyjazdu z terytorium Republiki Chorwacji. W przypadku, gdy postój (np. ze względu na tachograf) musi być dłuższy, kierowcy poddawani są 14-dniowej kwarantannie.

przypadku tranzytu towarów, dla których miejscem przeznaczenia jest inny kraj, organizowane są konwoje pod eskortą policji a przekroczenie granicy jest możliwie wyłącznie na dwóch przejściach: Obrežje i Gruškovje oraz Starod.

Aktualizowane na bieżąco zasady wjazdu do Chorwacji (Ambasada RP w Zagrzebiu) 

Aktualne informacje dot. sytuacji na drogach w Chorwacji

 

 WĘGRY 

Granica jest zamknięta dla wszystkich cudzoziemców, poza pewnymi wyjątkami (pracownicy służby zdrowia, dyplomaci, policja, pracownicy przygraniczni). Wjazd osób w tranzycie do HU ze strony RSI jest dozwolony w godzinach 21:00-5:00. 

 

Od strony HU na Słowenię nie obowiązują restrykcje w ruchu pasażerskim. Otwarte są cztery przejścia graniczne: Dolga vas, Prince. Stare przejście Prince (droga R1/232) i Hodoš są dostępne wyłącznie dla obywateli RSI i HU. Podczas wjazdu do Słowenii nie ma specjalnych obostrzeń poza racjonalnym udowodnieniem niezbędności podróży. Kierowcy muszą mieć przy sobie sprzęt ochronny (środki dezynfekujące, maseczki).

Ruch ciężarowy odbywa się tylko przez przejścia Pince

 

 AUSTRIA 

Na dany moment nie ma ograniczeń przy wjeździe do Słowenii. Wjazd z i do Austrii od jest możliwy przez punkty kontrolne na głównych przejściach granicznych: Karavanke, Šentilj, Gornja Radgona, Kuzma, Gederovci (24/7), a także na mniejszych przejściach Holmec i Vic (5:00 – 23:00), Ljubelj, Trate, Radlje (5:00-21:00), Svecina (8:00-18:00) i lokalne Sentilj (5:00-7:00 i 17:00-19:00).

 

Aktualizowane na bieżąco zasady wjazdu i warunki przejazdu tranzytem przez Austrię (Ambasada RP w Wiedniu) 

UWAGA: nie ma możliwość przejazdu tranzytem przez Czechy do Polski w ruchu osobowym.

Więcej informacji nt. sytuacji na drogach i przejściach granicznych w Austrii.

Aktualne informacje dot. ruchu drogowego i sytuacji na przejściach granicznych (tabela poniżej mapy Latest info for border crossing delays) dostępne są w języku angielskim.

UWAGA: nie ma możliwość przejazdu tranzytem przez Czechy do Polski w ruchu osobowym.

Więcej informacji nt. sytuacji na drogach i przejściach granicznych w Austrii.

Aktualne informacje dot. ruchu drogowego i sytuacji na przejściach granicznych (tabela poniżej mapy Latest info for border crossing delays) dostępne są w języku angielskim.