W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Słowenia zaostrza zasady bezpieczeństwa i wprowadza nowe ograniczenia przy przekraczaniu granic

29.03.2021

Od poniedziałku 29 marca 2021 r. obowiązują nowe obostrzenia przy przekraczaniu granic, a od 1 do 12 kwietnia br. Słowenia wprowadza silnie zaostrzone zasady bezpieczeństwa i ograniczenia dla całego kraju.

Koronawirus Słowenia

Na granicach wewnętrznych z Węgrami, Austrią i Włochami granicę ze Słowenią można przekraczać wyłącznie we wskazanych punktach kontrolnych.

RSI honoruje tylko testy PCR wykonane w państwach członkowskich UE lub strefy Schengen (ważne od momentu pobrania wymazu przez 48).

Nowe przepisy nie zezwalają na wcześniejsze przerwanie dziesięciodniowej kwarantanny (nawet po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR). Od 29. marca zakazane są podróże do krajów lub jednostek administracyjnych znajdujących się na tzw. „czerwonej liście” (całe terytorium Polski), za wyjątkiem:

 1.  Ozdrowieńców (co potwierdza pozytywny wynik testu, od którego upłynęło co najmniej 21 dni i co najwyżej 6 miesięcy lub zaświadczenie lekarskie, że chorowała na COVID-19, a od wystąpienia objawów nie upłynęło jeszcze sześć miesięcy).
 2.  osób zaszczepionych - pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia, że od przyjęcia drugiej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 7 dni (w przypadku Biontech/Pfizer), 14 dni w przypadku producenta Moderna lub 21 dni od przejęcia pierwszej dawki szczepionki producenta AstraZeneca.
 3. oraz specjalnych wyjątków (transport międzynarodowy, transport osób lub towarów do RSI, tranzyt, dyplomaci oraz osoby poniżej 13-lat codziennie przekraczające granice z powodu wychowania przedszkolnego lub edukacji). W ramach wyjątków, pod warunkiem cotygodniowego testowania się (PCR lub HAGT) granicę mogą przekraczać pracownicy migrujący, uczniowie i inne osoby powyżej 13 roku życia przekraczające granicę z powodu edukacji lub badań naukowych, osoby przewożące ww., osoby podróżujące w sprawach pilnych, związanych z usuwaniem zagrożeń zdrowia i życia oraz właściciele lub dzierżawcy gospodarstw rolnych i leśnych zlokalizowanych po obu stronach granicy.

 

Przebywając w Słowenii należy pamiętać o obowiązujących w tym kraju zasadach bezpieczeństwa i zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa:

 • noszeniu maski w publicznych przestrzeniach zamkniętych i otwartych
 • zakazie przebywania na zewnątrz w godzinach 22-5,
 • zachowywaniu bezpiecznej odległości,
 • zakazie zgromadzeń publicznych

 

Od czwartku 01.04.2021 r. swoją działalność muszą zawiesić: muzea, galerie, biblioteki, wszystkie sklepy za wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, kiosków, drogerii, sklepów oferujących sprzęt medyczny i ortopedyczny, artykuły techniczne oraz sklepów ogrodniczych. Nadal będą mogły działać m.in. poczta, dostawa towarów, wybrane usługi finansowe, naprawy pojazdów. Dozwolona jest dostawa i odbiór osobisty z restauracji i gospodarstw rolnych (pod warunkiem cotygodniowego testowania zatrudnionych). Dozwolone są indywidualne usługi na rzecz terapeutyczne i doradcze.

Obowiązuje również zakaz świadczenia wszystkich usług za wyjątkiem usług budowlanych pod warunkiem braku kontaktu z konsumentem.

Przedszkola, szkoły podstawowe i średnie ponownie działać będą wyłącznie w systemie zdalnego nauczania, za wyjątkiem szkół specjalnych i podmiotów zapewniających opiekę dzieciom rodziców pracujących w służbie zdrowia i służbach porządkowych.

RSI zamyka kościoły i zakazuje nabożeństw z obecnością wiernych. Zakazuje wszelkich spotkań, obchodów czy ślubów. W niedzielę wielkanocną dozwolone spotkania maksymalnie 6 osób z dwóch gospodarstw domowych (z wyłączeniem dzieci do lat 15).

Ponownie dozwolone będą tylko treningi sportowców zawodowych i członków reprezentacji narodowych, dozwolona jest indywidualna lub rodzinna rekreacja na świeżym powietrzu.

Transport publiczny działał będzie w oparciu o wakacyjne rozkłady jazdy, stoki narciarskie zostaną zamknięte. Nie będą przeprowadzane przeglądy techniczne, a prawa jazdy i dowody rejestracyjne wygasające w tym okresie zostaną automatycznie przedłużone do 9 maja.

Na pracę zdalną przechodzi 80 % pracowników administracji publicznej, w biurach dozwolona jest fizyczna obecność maksymalnie 20 % pracowników. W tym czasie administracja państwowa będzie wykonywać tylko pilne zadania.

 

Regulacje dotyczące międzynarodowych autokarów przejeżdżających tranzytem przez Słowenię

 1. Międzynarodowe autokary przejeżdżające tranzytem przez Słowenię co do zasady nie powinny zatrzymywać się na terytorium Republiki Słowenii, z wyjątkiem pilnych potrzeb fizjologicznych i medycznych kierowcy lub pasażerów. W takim przypadku autobus może jednorazowo opuścić do 5 osób, pod warunkiem zdezynfekowania rąk i założenia maski ochronnej. Maskę ochronną można zdjąć po powrocie do autokaru.
 2. Przewoźnik powinien przedstawić listę pasażerów w tranzycie. Do Słowenii wjeżdżają i wyjeżdżają z jej terytorium te same osoby. W każdym momencie powinna istnieć możliwość kontrolowania listy pasażerów i jej zgodności w punktach wjazdu do Republiki Słowenii i wyjazdu z RSI.

 

Słoweńską granicę można przekraczać wyłącznie w kilku punktach kontrolnych tzw. kategorii A (otwartych 24/7). Z przejść granicznych zaklasyfikowanych jako kategoria B (otwarte w określonych godzinach, ich wykaz jest opublikowany na stronie https://www.gov.si/novice/2021-03-05-vzpostavitev-kontrolnih-tock-za-vstop-v-slovenijo/), mogą korzystać osoby przekraczające granicę w na podstawie jednego z wyjątków art. 10 rozporządzenia oraz obywatele Słowenii, obywatele sąsiedniego kraju (Włochy, Austria, Węgry) i obywatele innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub strefy Schengen pod warunkiem  posiadania miejsca zamieszkania w gminie graniczącej z krajem sąsiadującym (dla Słowenii) lub w jednostce administracyjnej kraju sąsiadującego (prowincja we Włoszech, stan federalny w Austrii, region statystyczny na Węgrzech) graniczącej ze Słowenią.

 

Przejścia graniczne

 • Punkty kontrolne A na granicy z Austrią:

 Przejście graniczne

Godziny otwarcia

Beneficjenci

Karavanke – Karawankentunnel

24/7

wszyscy

Ljubelj – Loibltunnel

24/7

wszyscy

Sentilj (autostrada) - Spielfeld (autostrada)

24/7

wszyscy

Gornja Radgona – Bad Radkersburg

            24/7

             wszyscy

Gederovci – Sicheldorf

            24/7

            wszyscy

 

 

 • Punkty kontrolne A na granicy z Włochami: 

Przejście graniczne

Godziny otwarcia

Beneficjenci

Vrtojba-St. Andrea

24/7

wszyscy

Fernetiči ‒ Fernetti

24/7

wszyscy

Škofije ‒ Rabuiese

24/7

wszyscy

 

 • Punkty kontrolne A na granicy z Węgrami:

Przejście graniczne

Godziny otwarcia

Beneficjenci

Dolga vas – Redics

24/7

wszyscy

Pince (autostrada) – Torniyszentmiklos (Országút)

24/7

wszyscy

 

Istniejące punkty kontrolne na połączeniach kolejowych (stacja kolejowa Šentilj i Maribor), na połączeniach lotniczych w międzynarodowym ruchu lotniczym (lotnisko Ljubljana Jože Pučnik, lotnisko im. Edvarda Rusjana Maribor i lotnisko Portorož) oraz na połączeniach morskich w międzynarodowym transporcie morskim (przejście graniczne dla międzynarodowego transportu morskiego Koper i przejście graniczne dla międzynarodowego transportu morskiego Piran) są zaklasyfikowane jako kategoria A.

Punkty kontrolne na granicy z Chorwacją:

Na granicy z Chorwacją od 15 czerwca 2020 roku otwarte są wszystkie punkty kontrolne.

Więcej informacji na temat przekraczania granic można znaleźć w specjalnej aplikacji ENTER SLOVENIA.