W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Kurtyka w Londynie i Berlinie o wyniku COP24

01.03.2019

Od 28 lutego do 1 marca 2019 roku odbyła się delegacja sekretarza stanu Ministerstwa Środowiska Michała Kurtyki, do Niemiec i Wielkiej Brytanii. Podczas spotkań z przedstawicielami administracji publicznej zostały podjęte rozmowy ze środowiskami akademickimi. Wiceminister Kurtyka wystąpił także w brytyjskim instytucie stosunków międzynarodowych Chatham House.

Wiceminister Kurtyka odbywa spotkanie bilateralne

Wystąpienie w Chatham House

Najważniejszą kwestią wymagającą ustalenia podczas szczytu klimatycznego COP24 było nadanie realnego kształtu globalnym wysiłkom na rzecz redukcji emisji – zaznaczył wiceminister Michał Kurtyka.

W opinii prezydenta COP24 szczyt otworzył nowe perspektywy, jeśli chodzi o aspekt społeczny
w polityce klimatycznej.

Ponadto w Londynie wiceminister Kurtyka spotkał się również z ekspertami Ministerstwa Przedsiębiorczości, Energii i Strategii Przemysłowej odpowiedzialnymi za negocjacje klimatyczne. Wygłosił on także wykład dla studentów King's College dotyczący przebiegu 24 konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz o wpływie przyjętego podczas jej trwania Pakietu Katowickiego na światową politykę klimatyczną.

Spotkania bilateralne

Natomiast w Berlinie wiceminister Michał Kurtyka spotkał się z wiceministrem środowiska Niemiec Jochenem Flasbarthem, któremu podziękował za wkład Niemiec w końcowy sukces szczytu.

Cieszę się, że końcowe konkluzje szczytu objęły tak wiele zagadnień. Jednak przed nami stoją kolejne istotne wyzwania klimatyczne przed zbliżającym się szczytem w Chile – powiedział wiceminister Kurtyka.

Ministrowie omówili również plany prezydencji COP24, oraz zaangażowanie Polski w nadchodzące wydarzenie klimatyczne, które jest planowane na 2019 rok.

Szczyt klimatyczny COP24

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbyła się w dniach 2-16 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu wzięło udział około 30 tys. uczestników z całego świata.

W trakcie szczytu COP24 Strony przyjęły Katowice Rulebook, pakiet wdrażający Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, wyznaczająca światową politykę klimatyczną na kolejne lata, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.03.2019 14:26 Bartłomiej Traczyk
Pierwsza publikacja:
04.03.2019 14:24 Bartłomiej Traczyk