W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

989 - wyjaśniamy wątpliwości w sprawie szczepień

30.12.2020

Od kilkuset do kilkunastu tysięcy połączeń dziennie odbierają konsultanci pracujący na infolinii dotyczącej szczepionek przeciwko COVID-19. Z każdym dniem dzwoniących przybywa. O co pytają? Poniżej przedstawiamy zestaw najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

Telefon i słuchawki do obsługi infolinii. W tle otwarty laptop i przybory do pisania.

Infolinię dla osób, które chcą uzyskać informację na temat szczepień lub szczepionek uruchomiliśmy 16 grudnia. Od początku cieszyła się sporym zainteresowaniem. Każdego dnia, w sumie 500 konsultantów obsługujących numer 989 odpowiada na setki, czasem tysiące pytań.

Rosnąca popularność

Ponad 4 tysiące telefonów odebrali konsultanci obsługujący numer 989 pierwszego dnia działania infolinii. W kolejnych dniach telefony nie milkły. W czasie Świąt dzwoniących było nieco mniej, ale po 26 grudnia odnotowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania. 28 grudnia pracownicy infolinii obsłużyli ponad 13 500 połączeń. Najwięcej telefonów odebrano w godz. 9:00 – 13:00. Średni czas oczekiwania na połączenie z konsultantem to od kilku do kilkunastu sekund. Informacje udzielane są w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Infolinia jest bezpłatna i całodobowa. Dla osób telefonujących z zagranicy, oraz dla abonentów operatorów nie obsługujących numerów specjalnych uruchomiono numer(22) 62 62 989.

Ważne! Po 15 stycznia, przez infolinię będzie można zapisywać się na szczepienie.

Wyjaśniamy wątpliwości

O co najczęściej pytają dzwoniący? Poniżej publikujemy pytania wraz z odpowiedziami, które w ostatnim czasie padały najczęściej.

Kiedy będzie możliwość zapisu na szczepienie?

15 stycznia ruszą zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19 w Polsce.

W jakich placówkach będę mógł się zaszczepić?

Szczepienia będą dostępne między innymi w:

  • placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej,
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),
  • mobilnych zespołach szczepiących,
  • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych. 

Do 11 grudnia 2020 r. trwał nabór podmiotów leczniczych zainteresowanych udziałem w narodowym programie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jego celem było uruchomienie punktu szczepień w każdej gminie. Z kolei w aglomeracjach i dużych miastach przewidziano dodatkowe lokalizacje w szpitalach rezerwowych. 

Zakwalifikowane do udziału w programie zostaną podmioty, które wypełniły online formularz zgłoszeniowy i spełniły przewidziane wymagania. Następnie, w zależności od tego, ile podmiotów zgłosi deklarację uczestnictwa w programie, podjęta zostanie decyzja, ile szpitali rezerwowych zostanie wykorzystane w aglomeracjach jako masowe punkty szczepień. Wkrótce opublikujemy mapkę z punktami pobrań i szczepień.

Czy choroby współistniejące są przeciwwskazaniem do szczepienia?

Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi szczepień, przeciwwskazaniem do szczepienia jest reakcja anafilaktyczna po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 oraz ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki.

Szczepienie należy odroczyć u osób cierpiących na ostrą, ciężką chorobę przebiegającą z gorączką lub ostrą infekcję. Obecność niewielkiej infekcji i/lub niskiej gorączki nie powinna opóźniać szczepienia.

Ostatecznie do szczepień kwalifikuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Jestem osobą w podeszłym wieku. Czy przed szczepieniem zostanę przebadany?

Kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19 w każdym przypadku będzie dokonywał lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem, co zostanie udokumentowane w ankiecie i stosownej dokumentacji medycznej. Wyklucza się prowadzenie badania kwalifikacyjnego na zasadzie teleporady.

W jaki sposób mogę zarejestrować się na szczepienie?

Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii 989, umówić się elektronicznie poprzez e-Rejestrację na pacjent.gov.pl lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}