W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nauczycielu – chroń siebie i innych. Zaszczep się przeciw COVID-19!

Szczepimy nauczycieli i pracowników żłobków. Szczepionkę udostępniamy Ci już w I etapie Narodowego Programu Szczepień. Chcemy, żebyś mógł zaszczepić się jak najszybciej, bo Twoja praca jest niezwykle ważna dla wykształcenia oraz przyszłości dzieci i młodzieży. Pamiętaj, to również od Ciebie zależy, kiedy nauka w Twojej szkole wróci do normalności. Bądź odpowiedzialny i świeć przykładem – zaszczep się przeciw COVID-19!

Szczepienia_nauczycieli

12 lutego rozpoczęliśmy szczepienia nauczycieli. Pierwszy etap rejestracji uprawnionej grupy nauczycieli już się zakończył. 15 lutego ruszyła kolejna rejestracja. Proces jest bardzo prosty. Wystarczy, że zgłosisz chęć zaszczepienia się do dyrektora swojej szkoły lub placówki. Nie musisz robić nic więcej – dyrektor zgłosi Cię na szczepienie za pomocą specjalnego formularza. Zainteresowani mogą zgłaszać się do 19 lutego (do końca dnia).

Szczepionka przeciw COVID-19 – dla kogo najpierw?

Również wśród nauczycieli obowiązuje kolejność szczepień. W pierwszej grupie mogli zaszczepić się:

 • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
 • pracownicy żłobków, klubów dziecięcych, placówek pieczy zastępczej oraz dziennych opiekunów (kadra pedagogiczna),
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
 • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
 • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
 • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
 • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
 • kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

15 lutego rozpoczęła się rejestracja dla pozostałych pracowników placówek oświatowych. Na szczepienia mogą zarejestrować się:

 • nauczyciele wszystkich szkół i placówek do 65. roku życia, w tym również ci, którzy nie zgłosili się na szczepienie w pierwszej turze, a byli do tego uprawnieni – więcej informacji
 • nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące zajęcia na uczelniach do 65. roku życia

UWAGA! Na szczepienie mogą zarejestrować się osoby urodzone od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003.

Nauczyciele, którzy są nieobecni w pracy z powodu choroby, urlopu, przeniesienia w stan nieczynny, oddelegowania do pracy w związku zawodowym również mogą rejestrować się na szczepienia!

Nauczyciele urodzeni w 1955 r. i wcześniej będą mieli możliwość zaszczepienia w późniejszym terminie. O terminie i sposobie rejestracji będziemy informować.

Jestem nauczycielem – co muszę zrobić, żeby się zaszczepić?

Zgłoś chęć szczepienia do dyrektora swojej szkoły lub placówki. Nauczyciele akademiccy zgłaszają się do rektorów uczelni. Nie musisz wypełniać żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię, czy wysyłać SMS . Dostaniesz informację, kiedy i gdzie masz przyjechać na szczepienie.

Jesteś zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach? Zgłoś chęć zaszczepienia się w jednej, wybranej przez siebie placówce.

Pamiętaj, aby w dniu szczepienia zabrać ze sobą dowód osobisty i długopis. Pracownicy punktu szczepień poproszą Cię o wypełnienie ankiety

Jestem dyrektorem – jak zgłosić moich pracowników?

Nauczyciele i pracownicy szkół

Do zgłoszenia pracowników szkoły na szczepienie niezbędny będzie System Informacji Oświatowej. W Strefie pracownika dostępny jest formularz zgłaszania nauczycieli i pozostałych pracowników, którzy w pierwszej kolejności będą mogli zostać zaszczepieni. W systemie znajdziesz także szczegółową instrukcję wypełnienia formularza, przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Jak to wygląda krok po kroku?

 • Zaloguj się w SIO. Zapoznaj się z instrukcją.
 • Wypełnij formularz – zaznacza nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w Twojej szkole. Będziesz mógł także dopisać pracowników, którzy nie są nauczycielami lub nie są zatrudnieni w szkole (chodzi o instruktorów praktycznej nauki zawodu).
 • Zatwierdź i wyślij formularz online.
 • Wypełniony i przesłany formularz trafi do Ministerstwa Edukacji i Nauki, a następnie do właściwego szpitala węzłowego. Nazwa i jego adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital, który znajduje się w najbliższej okolicy Waszej szkoły.
 • Kiedy do szpitala zostaną dostarczone dawki szczepionki, szpital poinformuje Cię, kiedy Twoi pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

Opiekunowie i pracownicy żłobków

W przypadków żłobków i instytucji opieki nad dziećmi do 3 lat, proces rejestracji na szczepienia jest podobny jak w przypadku szkół. Zgłoszenia na szczepienie możesz dokonać przez formularz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W formularzu należy wskazać podstawowe dane Twojej placówki oraz pracowników chętnych na szczepienia, a także powiat, w którym działa placówka.

Nauczyciele akademiccy i pracownicy prowadzący zajęcia na uczelni

Zgłoszeń uprawnionych pracowników uczelni do Narodowego Programu Szczepień dokonują rektorzy uczelni. Do udziału w szczepieniach są uprawnione osoby spełniające następujące kryteria:

 1. nauczyciele akademiccy lub tzw. inne osoby prowadzące zajęcia,
 2. urodzone po 31 grudnia 1955 r.,
 3. aktualnie zatrudnione na uczelni.

Do zgłoszenia pracowników uczelni na szczepienie niezbędny jest System POL-on.

Proces zgłaszania pracowników na szczepienia krok po kroku

 1. Uczelnia zbiera od uprawnionych pracowników deklaracje udziału w szczepieniach – jest to krok, który uczelnia organizuje i przeprowadza we własnym zakresie.
 2. Uczelnia w Systemie POL-on, w osobnym rejestrze przygotowuje listę pracowników zainteresowanych udziałem w szczepieniach wraz z wymaganymi danymi.
 3. System POL-on przekazuje listę zgłoszonych pracowników do NFZ.
 4. NFZ przekazuje odpowiednio posegregowane listy zgłoszeń do właściwych punktów szczepień.
 5. Punkty szczepień kontaktują się z zainteresowanymi pracownikami uczelni lub z koordynatorami szczepień na uczelni w celu ustalenia terminu szczepień.

Niniejsza instrukcja dotyczy kroku 3 – zgłaszania pracowników na szczepienia za pośrednictwem Systemu POL-on. Szczegółowy opis procedury znajduje się na stronach Pomocy POL-on 2.0.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Bo uchronisz siebie przed niebezpieczeństwem

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19. Już pierwsza dawka szczepionki AstraZeneci daje wysoką ochronę przed wirusem (skuteczność - 76 proc. po trzech tygodniach), ogranicza też rozsiewanie się koronawirusa (o 67 proc.)

Bo szczepionki są bezpieczne

Szczepionki są badane przez niezależne instytucje. W przypadku preparatów udostępnianych w krajach Unii Europejskiej, "zielone światło" daje Europejska Agencji Leków.

Bo jesteś narażony na zakażenie koronawirusem

Dzieci często przechodzą COVID-19 bezobjawowo, jesteś bardziej narażony na zakażenie poprzez codzienny kontakt z uczniami.

Bo jesteś dla nas ważny

Nauczyciele są drugą grupą zawodową po lekarzach, która zostanie zaszczepiona przeciw COVID-19.

Bo Twój pracodawca zgłosi Cię na szczepienie

Wystarczy, że zgłosisz chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 swojemu pracodawcy. To on zapisze Cię na szczepienie.

Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do stacjonarnej nauki

Szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu do zajęć stacjonarnych, normalnej nauki, bez nauczania zdalnego, które jest trudne dla większości nauczycieli i uczniów.

Bo możesz skorzystać z przywilejów, które przysługują osobom zaszczepionym

Jeśli zostałeś zaszczepiony na COVID-19 nie będziesz skierowany na kwarantannę.

Bo będziesz przykładem dla innych

Możesz zostać ambasadorem szczepień! Zaszczep się i opowiedz o procesie swoim uczniom, ich rodzicom i dziadkom. Możesz mieć realny wpływ na uświadomienie społeczeństwu jak ważna jest szczepienie przeciw COVID-19.

Bo możesz

Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.

Bo zyskasz spokój

Szczepiąc się, zyskasz wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.

Bo zostaniesz zbadany

Przed szczepieniem zostaniesz przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzisz swój aktualny stan zdrowia.

Powrót do normalności oznacza:

 • odejście od maseczek,
 • swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
 • powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,
 • dalszy rozwój gospodarki,
 • ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,
 • swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,
 • wakacje bez ograniczeń,
 • poprawę jakości życia nas wszystkich.

Pytania i odpowiedzi

Kiedy rozpoczną się szczepienia nauczycieli?

Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się 12 lutego 2021 r.

Kto z nauczycieli może się zaszczepić?

W pierwszej grupie szczepionkę mogli przyjąć:

 • opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych, dzienni opiekunowie, a także pracownicy placówek pieczy zastępczej,
 • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
 • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
 • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
 • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
 • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
 • kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

15 lutego ruszyła kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Rejestracja potrwa do końca 19 lutego br. Zgłaszać mogą się:

 • nauczyciele wszystkich szkół i placówek do 65. roku życia, w tym również ci, którzy nie zgłosili się na szczepienie w pierwszej turze, a byli do tego uprawnieni – więcej informacji,
 • nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące zajęcia na uczelniach do 65. roku życia - więcej informacji

UWAGA! Na szczepienie mogą zarejestrować się osoby urodzone od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003.

Nauczyciele, którzy są nieobecni w pracy z powodu choroby, urlopu, przeniesienia w stan nieczynny, oddelegowania do pracy w związku zawodowym również mogą rejestrować się na szczepienia!

Nauczyciele urodzeni w 1955 r. i wcześniej będą mieli możliwość zaszczepienia w późniejszym terminie. O terminie i sposobie rejestracji będziemy informować.

 

Czy szczepienia są obowiązkowe?

Nie, szczepienie jest tylko dla chętnych pracowników.

Jak wygląda proces zgłoszeń na szczepienie?

Każdy, kto będzie chciał przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 i jest do tego uprawniony w grupie nauczycieli:

 • zgłasza się do pracodawcy (dyrektora, kierownika placówki, w której jest zatrudniony);
 • pracodawca wypełnia przeznaczony do tego celu formularz i przekazuje go do szpitala węzłowego;
 • pracodawca ustala ze szpitalem węzłowym termin oraz formułę szczepienia;
 • pracodawca przekazuje nauczycielom termin oraz miejsce szczepienia.
Jak wygląda proces rejestracji nauczycieli na szczepienie?

Pedagodzy są zgłaszani przez pracodawcę za pośrednictwem dwóch formularzy. Dla pracowników żłobków oraz instytucji opieki na dziećmi do lat 3 dostępny będzie formularz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, dla pozostałych uprawnionych z tej grupy – SIO, czyli System Informacji Oświatowej. Rektorzu uczelni korzystają natomiast z systemu  POL-on.

Ważne! Formularze są wypełniane przez dyrektorów/osoby upoważnione przez dyrektora, którzy przekażą dane do SIO. Dzięki temu system komputerowy wygeneruje e-skierowania uprawniające do przyjęcia szczepionki.

W formularzu, który będzie zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor zaznaczy imiona i nazwiska chętnych nauczycieli zatrudnionych w szkole lub placówce, dopisze pracowników niebędących nauczycielami, lub niezatrudnionych w szkole (chodzi o instruktorów praktycznej nauki zawodu) i wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

Nauczyciele akademiccy  mogąsię rejestrować od poniedziałku, 15 lutego br. Zgłoszeń uprawnionych pracowników uczelni do Narodowego Programu Szczepień dokonują rektorzy uczelni. Do udziału w szczepieniach są uprawnione osoby spełniające następujące kryteria:

 1. nauczyciele akademiccy lub tzw. inne osoby prowadzące zajęcia,
 2. urodzone po 31 grudnia 1955 r.,
 3. aktualnie zatrudnione na uczelni.

Do zgłoszenia pracowników uczelni na szczepienie niezbędny jest System POL-on.

Proces zgłaszania pracowników na szczepienia krok po kroku

 1. Uczelnia zbiera od uprawnionych pracowników deklaracje udziału w szczepieniach – jest to krok, który uczelnia organizuje i przeprowadza we własnym zakresie.
 2. Uczelnia w Systemie POL-on, w osobnym rejestrze przygotowuje listę pracowników zainteresowanych udziałem w szczepieniach wraz z wymaganymi danymi.
 3. System POL-on przekazuje listę zgłoszonych pracowników do NFZ.
 4. NFZ przekazuje odpowiednio posegregowane listy zgłoszeń do właściwych punktów szczepień.
 5. Punkty szczepień kontaktują się z zainteresowanymi pracownikami uczelni lub z koordynatorami szczepień na uczelni w celu ustalenia terminu szczepień.

Niniejsza instrukcja dotyczy kroku 3 – zgłaszania pracowników na szczepienia za pośrednictwem Systemu POL-on. Szczegółowy opis procedury znajduje się na stronach Pomocy POL-on 2.0.

Co się dzieje po rejestracji?

Wskazany w formularzach szpital będzie kontaktował się bezpośrednio z dyrektorem szkoły lub placówki lub inną osobą wskazaną do kontaktu w formularzu, w celu ustalenia daty i godziny szczepienia.

Co musi zrobić nauczyciel, żeby się zaszczepić?

Nauczyciel musi zgłosić się do dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony i poinformować o chęci zaszczepienia się. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, nauczyciel otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie.

Nauczyciel nie musi wypełnić żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać sms. Formularz wypełni za niego dyrektor szkoły lub placówki w systemie SIO.

Nauczyciel, który jest zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach, zgłasza chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.

W dniu wyznaczonego terminu nauczyciel musi pamiętać, aby jadąc na szczepienie wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.

Gdzie będą szczepieni nauczyciele?

Nauczyciele będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Działa ok. 600 takich placówek, a ich lista dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/lista-szpitali-wezlowych

Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

Którym preparatem będą szczepieni nauczyciele?

Na polskim rynku znajdują się 3 preparaty: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 65. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 65 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna.

Został ustalony czas, który oddziela podanie 1. dawki szczepionki od 2. dawki. W Polsce będzie to między 10. a 12. tygodniem od przyjęcia pierwszej szczepionki. Jest to spowodowane skutecznością szczepionki AstraZeneca i zostało umieszczone w komunikacie i wytycznych ministra zdrowia.

Charakterystyka Produktu Leczniczego „COVID-19 Vaccine AstraZeneca” dostępna jest m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie, w materiałach do pobrania. W dokumencie można znaleźć m.in. dane kliniczne dawkowania szczepionki, informacje o środkach ostrożności podczas jej stosowania czy działaniach niepożądanych.

Co jeżeli danego wyznaczonego przez pracodawcę dnia nie mogą?

W sytuacji braku możliwości wzięcia udziału w wyznaczonym terminie (infekcja, choroba, zdarzenie losowe, inne szczepienie) , osoba kierowana na szczepienie będzie mogła skorzystać ze szczepienia w innym zaplanowanym terminie. Szczepienia będą odbywałaby się w cyklu. Ważność skierowania w tym przypadku będzie wynosiła 90 dni.

Czy w formularzu można zgłosić wszystkich pracowników żłobka/klubu dziecięcego?

W formularzu można zgłosić wszystkie osoby pracujące z dziećmi w żłobku lub klubie dziecięcym – także osoby zatrudnione na innych stanowiskach niż opiekun, jeśli mają kontakt z dziećmi objętymi opieką tej instytucji. W formularzu nie wskazuje się stanowiska danego pracownika, zatem to osoba wypełniająca decyduje, których pracowników, którzy zgłosili chęć udziału w szczepieniach, powinna zgłosić.

Czy dyrektor szkoły lub placówki z grupy docelowej, który nie ma kwalifikacji pedagogicznych był uprawniony do szczepienia w pierwszej turze?

Nie mogą. Uprawniona do szczepienia była i jest  kadra kierownicza, która ma kwalifikacje pedagogiczne. O pozostałych nie zapominamy. Będą zaszczepieni w innym terminie.

Kiedy będą mogli się szczepić nauczyciele powyżej 65 r.ż.?

Rząd na bieżąco będzie informował, kiedy nauczyciele powyżej 65 r.ż. będą mogli się szczepić. Nastąpi to w momencie dostarczenia do kraju właściwej dla tej grupy wiekowej szczepionki.

Czy będzie mógł być zgłoszony nauczyciel przebywający na zwolnieniu?

Nauczyciele, którzy są nieobecni w pracy z powodu choroby, urlopu, przeniesienia w stan nieczynny, oddelegowania do pracy w związku zawodowym mogą rejestrować się na szczepienia.

Kto z pracowników obsługi przedszkola może być przez dyrektora przedszkola zakwalifikowany do szczepienia?

Dyrektor może zakwalifikować do szczepienia z pracowników obsługi tylko pracownika zatrudnionego na stanowisku pomocy nauczyciela lub woźnej oddziałowej.

Czy wychowawcy w bursach mogą zostać także zgłoszeni do szczepienia?

Mogą od 15 lutego br. 

Czy instruktorzy praktycznej nauki zawodu, którzy nie są pracownikami szkoły też mogą być zgłoszeni przez dyrektora szkoły do szczepienia?

Tak, mogą być zgłaszani na szczepienia.

Czy nauczyciele bibliotekarze, mogą teraz skorzystać z zaszczepienia się?

Jeśli szkolna biblioteka pracuje, i dzieci korzystają z niej, nauczyciele bibliotekarze mogą zaszczepić się.

Gdzie można zgłosić dodatkowe pytania i wątpliwości?

W przypadku MEN (formularze dla przedszkoli i szkół): sekretariat.dwew@mein.gov.pl

W przypadku RCB (formularze dla żłobków i instytucji pieczy zastępczej): kontakt.szczepieniazlobki@rcb.gov.pl