W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Już 2 759 436 wykonanych szczepień – Polska liderem wśród największych państw UE

23.02.2021

Polska utrzymuje wysokie tempo szczepień. Od kilku dni nasz kraj zajmuje 1. miejsce, jeśli chodzi o liczbę dawek na 100 osób populacji wśród największych państw Unii Europejskiej. Nic dziwnego, gdyż odnotowaliśmy już 2 759 436 wykonanych zabiegów, a do końca marca zaszczepionych zostanie w sumie 3 mln obywateli.

Grafika: 2 759 436 - liczba wykonanych szczepień. Obok ekran komputera z wykresami.

Mimo ograniczenia dostaw i zmianach w harmonogramie wprowadzonych przez producentów, proces szczepień w naszym kraju przebiega płynnie. Sprzyja temu rosnące zaufanie Polek i Polaków – już 75 proc. z nas deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Równie ważny jest sposób organizacji oraz mobilizacja poszczególnych grup przewidzianych w Narodowym Programie Szczepień. Jedną z nich są nauczyciele – do 19 lutego chęć przyjęcia szczepionki zgłosiło niemal 545 tys. przedstawicieli tego zawodu.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Sprawdź, od kiedy możesz się zaszczepić

Warto też pamiętać, że szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne. Zanotowaliśmy niewielki odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). NOP wystąpiły jedynie u 0,094 proc. pacjentów. Warto podkreślić, że ponad 84 proc. to NOP o charakterze łagodnym, 15 proc. o charakterze poważnym i 0,7 proc. o charakterze ciężkim. Każdy taki przypadek jest szczegółowo analizowany.

Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto się zaszczepić przeciw COVID-19?

Ściągnij aplikację i potwierdź zaszczepienie

Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 otrzymują potwierdzenie zaszczepienia w postaci kodu QR. Mogą to zrobić m.in. przez Internetowe Konto Pacjenta, aplikacje mObywatel. Mogą także otrzymać wydruk u lekarza POZ.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało również darmową aplikację Zaszczepieni. Oprócz potwierdzenia ważności i poprawności kodu QR prezentuje ona podstawowe dane o jej właścicielu – w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin w celu umożliwienia identyfikacji, czy prezentowany kod należy do jego właściciela.

  • pobierz aplikację z Google Play
  • pobierz aplikację z App Store                                                                                                              

Pełny raport i interaktywna mapa

Do tej pory w Polsce (stan na 23.02.2021, godz. 10:30):

  • wykonano 2 759 436 szczepień,
  • do punktów szczepień dostarczono 3 067 110 dawek szczepionki,
  • zutylizowano 4 342 dawek,
  • odnotowano 2 725 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie znajdziecie też pełny raport dotyczący zaszczepionych już osób. Zamieszczamy tam m.in. informacje o liczbie wykonanych szczepień – z podziałem na województwa, płeć oraz wiek. Znajdziecie tam również stan magazynu oraz liczbę dawek dostarczonych do poszczególnych punktów. Dane są aktualizowane raz dziennie.

{"register":{"columns":[]}}