W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poszerzamy kadrę szczepiącą oraz uproszczamy kwestionariusz pacjenta

09.04.2021

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dopuszczamy w II kwartale 10 razy więcej zawodów uprawnionych do wykonywania szczepień. Uproszczamy również zasady kwalifikacji – pacjenci przed szczepieniem wypełnią łatwiejsze kwestionariusze. Nadal trwa rejestracja osób 60+ na kwietniowe szczepienia. Polska ma najniższy wskaźnik utylizacji szczepionek w całej Europie.

Minister Michał Dworczyk i Minister Adam Niedzielski - konferencja z dnia 09 kwietnia 2021, w tle prezentacja z niskim wskaźnikiem utylizacji szczepionek.

Jeżeli masz powyżej 60 lat i chcesz się zaszczepić, już dziś możesz się zarejestrować.  Gdy już się zarejestrowałeś na termin majowy , możesz przenieść wizytę na kwiecień. Wystarczy zadzwonić na bezpłatną infolinię 989 lub bezpośrednio telefonicznie w Twoim punkcie szczepień.

Zgodnie z danymi otrzymanymi od producentów szczepionek, jeszcze w kwietniu do Polski ma przyjechać około 5 mln dawek. Dlatego w tym celu przygotowujemy uproszczony system, poszerzamy katalog punktów szczepień oraz wprowadzamy rozszerzony harmonogram szczepień.

Rozszerzenie kwalifikacji i procedur w zakresie wykonywania szczepień

Przez zmiany w Narodowym Programie Szczepień usprawniamy cały system. Studenci ostatnich lat medycyny będą mogli kwalifikować chętnych do szczepień. Aplikować szczepionkę mogą nie tylko lekarze, ale również:

  • stomatolodzy,
  • felczerzy,
  • pielęgniarki,
  • położne,
  • ratownicy medyczni,
  • diagności laboratoryjni,
  • farmaceuci,
  • fizjoterapeuci.

– Jest to jeden z kroków w kierunku przyspieszania procesu szczepień i uproszczania procedur. Do tej pory kwalifikować do szczepień mógł tylko lekarz, a teraz do kwalifikacji dopuszczonych będzie 10 razy więcej zawodów. W ten sposób dołączymy do wielu krajów europejskich, które właśnie tak prowadzą szczepienia. Ma to pozytywny wpływ na tempo i łatwość procedur – podkreślił minister Michał Dworczyk. – Dziś publikujemy uproszczoną kwalifikację. Będzie się ona odbywała przez wypełnienie karty. Chodzi o prosty kwestionariusz, który wypełnia i podpisuje pacjent. W przypadku wątpliwości, pacjent będzie kierowany do lekarza. Jeśli nie będzie wątpliwości, kwestionariusz będzie wystarczającą kwalifikacją i będzie można zaszczepić – dodał.

Polska z najniższym wskaźnikiem utylizacji szczepionek

W skali całej Europy to właśnie Polska posiada najniższy wskaźnik utylizacji szczepionek, zaledwie na poziomie 0,09 proc. Oznacza to, że jedna na tysiąc szczepionek jest utylizowana. Wskaźnik ten jest zasługą osób pracujących w punktach szczepień, które dbają o wszystkie preparaty.

–  To, że jakieś szczepionki, od czasu do czasu, mogą się zmarnować, bo np. jest uszkodzenie mechaniczne albo zostanie fragment korka w fiolce, czy też nie zjawi się pacjent i nie ma go kim zastąpić – to takie sytuacje, co wynika ze statystyki, muszą się zdarzać. Jednak na tle innych krajów mamy świetne wyniki w tej sprawie – mówił Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Co ze szczepionką, gdy pacjent się nie zjawi?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 marca 2021 r. w sytuacji, kiedy nie zjawi się umówiony pacjent, można zaszczepić dowolnego innego pacjenta, który nie jest zapisany na termin, ale jest uprawniony i ma wystawione e-skierowanie. W Polsce jest ponad 10 mln takich osób. W ten sposób zmniejszamy ryzyko utylizacji i niewykorzystania szczepionki.

Lepsza infrastruktura w nowym etapie Narodowego Programu Szczepień

Zależy nam, żeby szczepionkę przeciw COVID-19 zaaplikowali wszyscy chętni w możliwe jak najszybszym terminie. W tym celu rozwijamy pilotażową infrastrukturę:

  • tworzymy kilkaset nowych miejsc szczepień w miejscach wskazanych przez samorządy dodatkowo dla już istniejących 6,5 tys. punktów,
  • zmieniamy niektóre z dotychczasowych miejsc szczepień w Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) o zwiększonej wydajności,

W każdym powiecie otworzymy przynajmniej jeden duży punkt szczepień. Wykonamy 500 szczepień dziennie w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców w Punktach Szczepień Powszechnych oraz 200 dawek w przypadku miast do 50 tys. mieszkańców.

Już 15 kwietnia uruchomimy pilotażowy punkt drive-thru. Po 20 kwietnia otworzymy Punkty Szczepień Powszechnych m.in. w szkołach, domach kultury, halach sportowych. Budynki te są najczęściej dobrze zlokalizowane, z ułatwionym dostępem i infrastrukturą.

Na maj z kolei zaplanowane jest rozpoczęcie szczepień w aptekach, a na przełomie maja i czerwca planujemy rozpoczęcie szczepień w zakładach pracy.

Kilka sposobów na rejestrację

Masz wiele możliwości, żeby zarejestrować się na szczepienie. Możesz to zrobić:

  • przez infolinię 989,
  • wysyłając SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,
  • poprzez e-rejestrację na stronie głównej pacjent.gov.pl - należy zalogować się profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód),
  • w punkcie szczepień – zachęcamy do telefonicznej rejestracji. Numery do punktów szczepień dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Zostań w domu i zapisz się zdalnie.

Rejestracja dla urodzonych w 1962 r. i później

Jeżeli urodziłeś się w 1962 r. lub później, to od 12 kwietnia możesz zarejestrować się do przyjęcia szczepionki zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • 12 kwietnia – rocznik 1962,
  • 13 kwietnia – rocznik 1963,
  • 14 kwietnia – rocznik 1964,
  • 15 kwietnia – rocznik 1965,
  • 16 kwietnia – rocznik 1966,
  • 17 kwietnia – rocznik 1967,
  • 19 kwietnia – rocznik 1968,
  • 20 kwietnia – rocznik 1969,
  • 21 kwietnia – rocznik 1970,
  • 22 kwietnia – rocznik 1971,
  • 23 kwietnia – rocznik 1972,
  • 24 kwietnia – rocznik 1973.

Uwaga! Rejestracja online rusza o północy, a przez infolinię o godz. 6:00.

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie. Jeżeli będzie mniejsze zainteresowanie rejestracją, to po 24 kwietnia zostanie uruchomiona rejestracja dla kolejnych roczników.

Zapewniamy jeszcze większą elastyczność w realizacji szczepień, dlatego harmonogram może ulec zmianie w zależności od sytuacji.

O wszelkich zmianach w harmonogramie poinformujemy na naszych stronach internetowych oraz w social mediach.

{"register":{"columns":[]}}