W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszają szczepienia osób 70+. Ponad 60% Polaków jest na „tak”

25.01.2021

25 stycznia rozpoczynają się szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Seniorzy ze zrozumieniem podeszli do apeli rządu o zapisywanie się na szczepienia online, poprzez infolinię lub drogą sms-ową. Dzięki temu unikną osobistych wizyt w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Na 26 stycznia rząd zaprosił przedstawicieli wszystkich klubów politycznych na merytoryczną debatę dot. realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Biało-niebieska grafika z napisem: Od 25 stycznia rozpoczęcie szczepień dla grupy 70+. #SzczepimySIĘ

Szczepionki dla każdego

Według rządowych informacji obecnie ponad 60 proc. Polaków deklaruje gotowość do przyjęcia szczepionki.

- Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób, ale system który został stworzony pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób - powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu odpowiedzialny za szczepienia przeciw COVID-19. - Oznacza to, że brakuje nam wyłącznie szczepionek – dodał.

Polska pozyskuje szczepionki w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy, która gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE. Jednak wielkość dostaw nie pokrywa się z zapotrzebowaniem na szczepienia w Polsce.

- Pomimo tego, że dzisiaj nie mamy szczepionek i wolnych terminów, to wszystkie informacje, które zostawiacie Państwo za pośrednictwem infolinii, systemu sms czy strony internetowej gwarantują, że jak tylko pojawią się w Polsce szczepionki, będziemy zapraszać na konkretny termin szczepienia – powiedział minister Michał Dworczyk – Pracujmy nad tym wspólnie, żeby jeszcze więcej osób było gotowych się zaszczepić. Z punktu widzenia całego społeczeństwa jest to niezwykle ważne - dodał szef KPRM.

Apel o cierpliwość i rozwagę

Minister Michał Dworczyk zaapelował do przedstawicieli opozycji o wyjęcie realizacji programu szczepień poza bieżące spory polityczne.

- Rozmawiajmy o faktach i o wszystkich problemach, ale nie róbmy z tego eventów politycznych – powiedział minister Dworczyk. - Apeluję do opozycji: nie straszcie Polaków. Mamy wiele różnych tematów, w których możemy się spierać, ale ten temat wyjmijmy poza nawias politycznego sporu w Polsce – dodał.

W imieniu premiera zaprosił przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych na dyskusję merytoryczną dot. Narodowego Programu Szczepień. Jej początek zaplanowano na 26 stycznia na godz. 9.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pełny raport i interaktywna mapa

Na stronie gov.pl/szczepimysie znajdziecie raport dotyczący osób już zaszczepionych. Zamieszczamy tam m.in. informacje o liczbie wykonanych szczepień – z podziałem na województwa, płeć oraz wiek. Znajdziecie tam również stan magazynu oraz liczbę dawek dostarczonych do poszczególnych punktów. Dane są aktualizowane raz dziennie.

Aktualne informacje

Do tej pory w Polsce (stan na 25.01.2021 godz.10:00):

  • wykonano 701 164 szczepień,
  • do punktów szczepień dostarczono 1 213 815 dawek szczepionki,
  • zutylizowano 1 905 dawek,
  • odnotowano 376 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Ponadto na 25 stycznia:

  • zaplanowano 27 711 szczepień populacyjnych w 2793 punktach medycznych,
  • szczepionki zostaną dostarczone do 5873 punktów medycznych.

Z kolei w ostatnim tygodniu stycznia 2021 r. zaplanowano 206 969 szczepień populacyjnych.