W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wkrótce szczepienia przeciw COVID-19 w miejscach pracy

26.04.2021

4 maja ruszą zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy. Na razie nie wskazujemy dokładnej daty pierwszych szczepień w tych placówkach z uwagi na kolejne zmiany w dostawach. Producenci dostarczą do Polski o 1 mln 100 tys. szczepionek mniej niż wstępnie deklarowali. Mimo perturbacji, udaje się nam przyspieszać Narodowy Program Szczepień, choć opóźnienia w dostawach będą miały wpływ na cały proces szczepień.

Grafika - na ciemnoniebieskim tle biały napis: Szczepienia w zakładach pracy. Start zgłoszeń - 4 maja. W tle zdjęcie szczepienia: starszy lekarz podaje szczepionkę młodemu mężczyźnie.

–  Przekroczyliśmy 10 mln 300 tys. wykonanych szczepień pierwszą i drugą dawką. To efekt przyspieszania naszego programu. Nasze działania są jednak uzależnione od dostaw szczepionek  – informował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. szczepień, także szef KPRM Michał Dworczyk. Rząd wdraża kolejne rozwiązania przyspieszające Narodowy Program Szczepień.

Szczepienia w zakładach pracy

4 maja ruszą zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy. Będzie to możliwe tylko w tych miejscach, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu. Zakład pracy może zgłosić:

 • pracowników zakładów pracy,
 • członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych,
 • osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą),
 • studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa),
 • członków rodzin tych osób.

Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników. Sam system zgłoszeń będzie prosty i szybki. Wystarczy wypełnienie formularza, który od 4 maja będzie dostępny na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Szczepienia będą realizowane zgodnie z kolejnością zgłoszeń. – Z uwagi na problemy z dostawami, nie chcemy teraz wskazywać konkretnej daty pierwszych szczepień w zakładach pracy – powiedział Michał Dworczyk. – Ruszamy z rejestracją już na początku maja. Chcemy mieć gotowy system i sprawnie ruszyć z całym procesem sczepień w zakładach pracy, gdy tylko ustabilizuje się sytuacja z dostawami – wyjaśnił szef KPRM.  

Konsekwencje mniejszych dostaw

O 1 mln 100 tys. mniej dawek szczepionek przeciw Covid-19 trafi do Polski. Niestety po raz kolejny producenci nie wywiązują się z obietnic i przekazują nam mniejsze ilości preparatu w stosunku do wcześniejszych deklaracji. Mniejsze dostawy odbiją się na realizacji Narodowego Programu Szczepień, choć rząd stara się aby konsekwencje nie były dotkliwe. – Zmniejszone dostawy będą miały wpływ na – mam nadzieję – nieduże opóźnienia w uruchamianiu kolejnych Punktów Szczepień Powszechnych. Prosimy samorządowców, którzy niecierpliwą się, o zrozumienie dla obecnej sytuacji oraz elastyczne podejście – powiedział Michał Dworczyk.

Rząd rozbudowuje mapy punktów szczepień. Do już istniejących 6,5 tys. punktów dodajemy kolejne. Aktualnie mamy już ponad 7 tys. miejsc, w których podawane są preparaty chroniące przed Covid-19. Chcemy, aby szczepionki były dzielone sprawiedliwie, dlatego nowe punkty otwieramy w miejscowościach, w których dostępność terminów jest mniejsza niż np. w Warszawie.

Mimo przeszkód szczepimy się szybciej – tygodniowo o 200 tys. więcej

Choć kolejny raz borykamy się z zawirowaniami w dostawach szczepionek, udaje się nam realizować wcześniej złożone deklaracje. Zapowiadane przez rząd pod koniec marca przyspieszenie programu szczepień staje się faktem. Już teraz szczepimy o ok. 200 tys. osób więcej tygodniowo. W ubiegłym tygodniu szczepionkę przyjęło ok. 1 mln 400 tys. osób.  W tym – liczba wykonanych zastrzyków ma przekroczyć 1 mln 600 tys. Zagęszcza się też mapa punktów szczepień i pojawiają się nowe formy – miejsca przyjmowania preparatu. To nie tylko wspomniane wyżej szczepienia zakładów pracy. Działają już punkty drive-thru. Chcemy wdrażać kolejne rozwiązania, m.in. szczepienia w aptekach. Informacje na ten temat będziemy przekazywać na bieżąco.

Zapisz się na szczepienie! Rejestracja bez problemów

26 kwietnia ruszyły zapisy na sczepienie dla osób urodzonych w 1974 i 1975 roku. W kolejnych dniach rejestracja będzie przebiegać zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem:

 • 27 kwietnia – roczniki 1976-1977,
 • 28 kwietnia – roczniki 1978-1979,
 • 29 kwietnia – roczniki 1980-1981,
 • 30 kwietnia – roczniki 1982-1983,
 • 1 maja – roczniki 1984-1985,
 • 3 maja – roczniki 1986-1987,
 • 4 maja – roczniki 1988-1989,
 • 5 maja – roczniki 1990-1991,
 • 6 maja – roczniki 1992-1993,
 • 7 maja – roczniki 1994-1996,
 • 8 maja – roczniki 1997-1999,
 • 9 maja – roczniki 2000-2003.

 System działa bez zakłóceń. Zachęcamy wszystkich do rejestracji – mówił Michał Dworczyk. My będziemy z programem cały czas przyspieszać w miarę dostępności szczepionek. Zaangażowanie w cały proces punktów szczepień, pielęgniarek, ratowników, lekarzy jest olbrzymie. Za to wszystkim dziękuję – dodał pełnomocnik rządu ds. szczepień.

28 kwietnia odbędzie się rejestracja osób w wieku 30-39 lat, które wypełniły formularz dostępny w I kwartale tego roku na gov.pl/szczepimysie. 4 maja z tego przywileju będą mogły skorzystać także osoby w wieku 18-29 lat, które chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowały między styczniem a marcem tego roku.

 

{"register":{"columns":[]}}