W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19 – zasady obowiązujące w Szwajcarii (aktualizacja 17.09.)

17.09.2020

W związku z trwającą pandemią COVID-19 w Szwajcarii obowiązuje kwarantanna dla osób przyjeżdżających z państw i regionów wysokiego ryzyka, nakaz noszenia maseczek ochronnych podczas przejazdów komunikacją publiczną, jak również nakaz noszenia maseczek podczas zakupów w niektórych kantonach.

Koronawirus

Kwarantanna

Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w którymś z państw i regionów wysokiego ryzyka, po przyjeździe do Szwajcarii muszą zgłosić ten fakt władzom kantonalnym i podlegają obowiązkowej, 10-dniowej kwarantannie. Nie ma znaczenia obywatelstwo osoby wjeżdżającej do Szwajcarii, o obowiązku kwarantanny decyduje wyłącznie to, w jakich państwach i regionach dana osoba przebywała w ciągu ostatnich 14 dni.

Polska nie znajduje się aktualnie na szwajcarskiej liście państw i regionów wysokiego ryzyka, zatem osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski (o ile w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie przebywały w żadnym z państw lub regionów z listy) nie muszą poddawać się kwarantannie.

Lista państw i regionów wysokiego ryzyka jest ustalana przez Federalny Urząd ds. Zdrowia i regularnie aktualizowana. 

Obowiązująca od 14 września br. lista obejmuje: Albanię, Andorę, Argentynę, Armenię, Arubę, Bahamy, Bahrajn, Belize, Boliwię, Bośnię i Hercegowinę, Brazylię, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Chile, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Dominikanę, Gibraltar, Guam, Gujanę, Hiszpanię, Honduras, Indie, Irak, Izrael, Katar, Kolumbię, Kosowo, Kostarykę, Kuwejt, Liban, Libię, Macedonię Północną, Malediwy, Maltę, Mołdawię, Monako, Namibię, Okupowane Terytorium Palestyńskie, Panamę, Paragwaj, Peru, Polinezję Francuską, Republikę Zielonego Przylądka, Rumunię, San Marino, Sint Maarten, Stany Zjednoczone (wraz z Portoryko i Amerykańskimi Wyspami Dziewiczymi), Surinam, Trynidad i Tobago, Turks i Caicos, Ukrainę, Zjednoczone Emiraty Arabskie.  

Na listę wpisano ponadto niektóre regiony państw sąsiadujących ze Szwajcarią:

 • Francji (Region Centralny-Dolina Loary, Korsyka, Hauts-de-France, Ile-de-France, Normandia, Nowa Akwitania, Oksytania, Kraj Loary i Alpy-Lazurowe Wybrzeże oraz szereg departamentów zamorskich), 
 • Austrii (Wiedeń).

Aktualna lista w wersjach: niemieckiej, francuskiej, włoskiej i angielskiej

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych

W całej Szwajcarii obowiązkowe jest noszenie maseczek zasłaniających usta i nos podczas przejazdów komunikacją publiczną (tj. w pociągach, tramwajach, autobusach, kolejkach linowych i na statkach).

Władze niektórych kantonów wprowadziły dodatkowo obowiązek noszenia maseczek podczas przebywania w lokalach handlowych (takich jak sklepy i supermarkety). Do tej pory nakazy takie wprowadziły następujące kantony:

 • Zurych
 • Bazylea-Miasto
 • Solura
 • Jura
 • Neuchâtel
 • Fryburg 
 • Vaud
 • Genewa
 • Valais/Wallis 

Kanton Vaud wprowadził ponadto obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych znajdujących się w zamkniętej przestrzeni (tj. w budynkach), a zatem m.in. w urzędach, muzeach, teatrach, kinach, kościołach, hotelach (w częściach ogólnodostępnych) czy restauracjach (z wyjątkiem osób siedzących przy stolikach).

Poniżej zamieściliśmy mapkę, na której kolorem czerwonym oznaczono kantony z obowiązkiem noszenia maseczek ochronnych podczas zakupów.

Zdjęcia (1)