W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19 – zasady obowiązujące w Szwajcarii (aktualizacja 29.10.)

29.10.2020

W związku z trwającą pandemią COVID-19 w Szwajcarii obowiązuje kwarantanna dla osób przyjeżdżających z państw i regionów wysokiego ryzyka, nakaz noszenia maseczek ochronnych podczas przejazdów komunikacją publiczną, w miejscach publicznych oraz, w określonych przypadkach, w zakładach pracy. Zakazane jest organizowanie imprez z udziałem ponad 50 osób i prywatnych spotkań z udziałem ponad 10 osób.

Koronawirus

Kwarantanna

Osoby, które w ciągu ostatnich 10 dni przebywały w którymś z państw i regionów wysokiego ryzyka, po przyjeździe do Szwajcarii muszą zgłosić ten fakt władzom kantonalnym i podlegają obowiązkowej kwarantannie. Nie ma znaczenia obywatelstwo osoby wjeżdżającej do Szwajcarii, o obowiązku kwarantanny decyduje wyłącznie to, w jakich państwach i regionach dana osoba przebywała w ciągu ostatnich 10 dni.

Polska nie znajduje się aktualnie na szwajcarskiej liście państw i regionów wysokiego ryzyka, zatem osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski (o ile w ciągu ostatnich 10 dni nie przebywały w żadnym z państw lub regionów z listy) nie muszą poddawać się kwarantannie.

Lista państw i regionów wysokiego ryzyka jest ustalana przez Federalny Urząd ds. Zdrowia i regularnie aktualizowana. 

Obowiązująca od 29 października br. lista obejmuje: Andorę, Armenię, Belgię i Czechy.  

Na listę wpisano ponadto trzy regiony Francji:

  • Hauts-de-France,
  • Ile-de-France,
  • Polinezję Francuską.

Aktualna lista w wersjach: niemieckiej, francuskiej, włoskiej i angielskiej

Ograniczenia, nakazy i zakazy obowiązujące w całej Szwajcarii

W całej Szwajcarii obowiązkowe jest noszenie maseczek zasłaniających usta i nos podczas przejazdów komunikacją publiczną (tj. w pociągach, tramwajach, autobusach, kolejkach linowych i na statkach), a także podczas przebywania na dworcach, lotniskach i przystankach.

Noszenie maseczek obowiązkowe jest we wszystkich miejscach publicznych znajdujących się w zamkniętej przestrzeni (tj. w budynkach), a zatem m.in. w urzędach, muzeach, teatrach, kinach, kościołach, hotelach (w częściach ogólnodostępnych) czy restauracjach i barach (z wyjątkiem osób siedzących przy stolikach), a także w miejscach publicznych w przestrzeni otwartej, gdzie niemożliwe jest zachowanie odpowiednich odległości między ludźmi (np. na targach, przed sklepami, na uczęszczanych deptakach).

Noszenie maseczek obowiązkowe jest ponadto w miejscach pracy, chyba że możliwe jest tam zachowanie odpowiedniej odległości między pracownikami (osobne pomieszczenia dla pojedynczych osób lub duże odległości między stanowiskami pracy).

Z obowiązku zakładania maseczek zwolnione są m.in. dzieci do lat 12 oraz osoby, które nie mogą nosić maseczki z powodu stanu zdrowia.

Zabronione jest organizowanie prywatnych spotkań w gronie powyżej 10 osób oraz publicznych imprez z udziałem ponad 50 osób.

Zamknięte są kluby nocne i dyskoteki.

W restauracjach i barach spożywać można wyłącznie na siedząco, a przy jednym stoliku zasiąść mogą najwyżej cztery osoby.

Od 2 listopada zajęcia na wszystkich uczelniach wyższych odbywać się będą wyłącznie w trybie zdalnym.

Ograniczenia, nakazy i zakazy kantonalne

Opisane wyżej zasady wprowadzone zostały decyzją władz federalnych i stanowią minimalny standard ochrony przed koronawirusem, obowiązujący w całej Szwajcarii. Władze poszczególnych kantonów mogą wprowadzać dalej idące nakazy i zakazy.