W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

3 maja, czyli dziś

12.05.2021

Nowy film dokumentalny TVP „3 maja, czyli dziś” przybliża historię Konstytucji 3 Maja ukazując ją jako klasyczną opowieść o walce dobra ze złem. Rezultatem tej walki są Polska, Litwa i Europa, w której żyjemy.

3 Maja 2021_2

Eksperci z Polski, Litwy i Niemiec odpowiadają na pytanie - dlaczego to w Rzeczypospolitej Obojga Narodów i to właśnie w 1791 roku uchwalono pierwszą europejską konstytucję? Patrzymy na ustrój i tradycje parlamentarne na ziemiach Rzeczypospolitej jako przejaw dojrzałości obywatelskiej po szoku jakim była konfederacja barska, perspektywa królobójstwa i I rozbiór. Po co były nam - ustawa rządowa, odnowienie Unii i prawa o miastach? W filmie zwornikiem ze współczesnością jest obraz Jana Matejki “Konstytucja 3 Maja 1791 roku” prezentowany w Zamku Królewskim w Warszawie. Obraz stanowi także medium prezentujące bohaterów i antybohaterów wydarzeń końca XVIII wieku.

To opowieść o odwadze, wizji i wyobraźni bohaterów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, których praca zaowocowała czymś trwalszym niż chwilowy polityczny sukces - symbolem.

Film zrealizowano w ramach przypadających na 2021 rok obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji, "Prawa o miastach” oraz “Zaręczenia wzajemnego obojga narodów” w Polsce i na Litwie.

Zdjęcia dokumentalne wykonano  w Polsce, Litwie, Ukrainie i w Niemczech.

Powstanie filmu możliwe było dzięki zaangażowaniu szeregu organizacji i instytucji kultury:

Archiwum Akt Dawnych

Zamku Królewskiego w Warszawie

Biblioteki Narodowej

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Muzeum Narodowego w Warszawie

Instytut Pileckiego

Polskiego Radia

Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego

Polskiej Fundacji Narodowej

 

Bohaterowie filmu:

dr Michał Kulecki

prof. Michał Kopczyński

dr Michał Łuczewski

dr Sebastian Adamkiewicz

prof. Anna Grześkowiak - Krwawicz

prof. Piotr Ugniewski

prof. Richard Butterwick - Pawlikowski

dr Barbara Stankevič

dr Gintaras Šapoka

dr Eligijus Raila

dr Miloš Řezník

prof. Karsten Holste

dr Stephan Theilig

 

Wideo