W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koronawirus SARS-CoV-2

23.07.2020

Restrykcje w Tajlandii, Kambodży, Laosie i Mjanmie

COVID-19

 

Data aktualizacji: 23.07.2020, godz. 15:15

Treść aktualizacji: zapowiedź przedłużenia amnestii wizowej w Tajlandii; przedłużenie stanu wyjątkowego w Tajlandii

 

Wjazd do Tajlandii

 

Wszystkie lądowe i lotnicze przejścia graniczne są zamknięte dla cudzoziemców. Zakaz wjazdu dotyczy również pasażerów w tranzycie, chcących przesiąść się na lotnisku w Bangkoku. 

 

Władze Tajlandii stopniowo rozszerzają listę osób, których nie dotyczy zakaz wjazdu. Od 1 lipca wjechać do Tajlandii mają prawo: członkowie rodzin obywateli Tajlandii, osoby posiadające zezwolenie na pracę lub prawo pobytu oraz członkowie ich rodzin, uczniowie i ich opiekuni, osoby udające się do Tajlandii w celu leczenia, dyplomaci, piloci i marynarze. Osoby spełniające powyższe kryteria powinny skontaktować się z właściwą Ambasadą Tajlandii w celu uzyskania specjalnego zezwolenia na wjazd.

 

Pobyt w Tajlandii

 

W związku z COVID-19 ogłoszono przedłużenie prawa pobytu dla cudzoziemców (tzw., amnestia wizowa). Osoby, których wiza lub inny tytuł pobytowy nie wygasły przed 26.03, mają prawo zostać w Tajlandii do 31.07.

 

Władze Tajlandii zapowiedziały ostatnio przedłużenie amnestii wizowej do 26 września.

 

Sugerujemy osobom, które przyleciały do Tajlandii krótkoterminowo (np. w celach turystycznych) i pozostały dłużej w związku z pandemią COVID-19 oraz amnestią wizową, by przygotowały plan powrotu do Polski lub innego miejsca zamieszkania. Loty z Tajlandii do UE, w tym do Polski, są już możliwe – z Bangkoku kursują liczne komercyjne linie lotnicze. Ambasada RP w Bangkoku nie ma już podstawy do wystawiania specjalnych listów do tajskich władz imigracyjnych, potwierdzających brak możliwości powrotu do Polski i konieczność przedłużenia pobytu w Tajlandii. Osoby, które przebywają w Tajlandii długoterminowo (np. w związku z pracą) powinny uregulować swój pobyt w Tajlandii na dotychczasowych zasadach, przedstawiając stosowne dokumenty od pracodawcy lub innej instytucji zapraszającej.

 

Automatyczne przedłużenie prawa pobytu nie obejmuje osób, które przebywały w Tajlandii nielegalnie przed 26.03 (np. z powodu tzw. overstay). Wobec tych osób zastosowanie mają normalne przepisy, opisane na stronie MSZ Informacje dla podróżujących.

 

Pamiętaj, żeby śledzić na bieżąco informacje dot. przepisów wjazdowych do Tajlandii na tej stronie, na naszym koncie Twitter @PLinThailand oraz na stronie IATA.

 

Sytuacja na miejscu

 

Nadal obowiązują pewne restrykcje związane z COVID-19.

 

Od 26.03 obowiązuje stan wyjątkowy (ostatnio przedłużony do końca sierpnia). W ramach stanu wyjątkowego rząd i gubernatorzy mogą wprowadzać restrykcje bez uprzedzenia, ze skutkiem natychmiastowym.

 

Noszenie maseczek jest obowiązkowe, zarówno w pomieszczeniach, jak i w otwartej przestrzeni. W przypadku indywidualnego wysiłku fizycznego na zewnątrz (sport, dłuższy spacer), dopuszczalne jest tymczasowe odsłonięcie ust i nosa w celu ułatwienia oddychania.  

 

15.06 zniesiono godzinę policyjną. Przywrócono działalność handlową, restauracje ponownie świadczą usługi na miejscu. Otwarte są zakłady fryzjerskie i centra handlowe. Supermarkety, sklepy spożywcze i apteki pozostają otwarte.

 

Przywracane są wybrane krajowe połączenia lotnicze.

  

Przy wejściach do budynków administracji państwowej, centrów handlowych, biurowców itd. może być kontrolowana temperatura gości. W wielu miejscach, a czasami w całych prowincjach obowiązkowe jest noszenie maseczki na twarz.

  

Ogólna infolinia działa pod numerem 1111. Infolinia Ministerstwa Zdrowia dostępna jest pod numerem 1422.

 

Laos

 

Zawieszono wydawanie wiz turystycznych, wiz na granicy i e-wiz. Wjazd do Laosu jest więc możliwy tylko po uzyskaniu wizy (nieturystycznej) w placówce dyplomatycznej Laosu.

 

Podczas wjazdu należy poddać się testowi na COVID-19. W przypadku negatywnego testy wymagana jest 14-dniowa kwarantanna, w wyznaczonym miejscu, na koszt podróżnego.

 

Ogłoszono automatyczne przedłużenie prawa pobytu dla cudzoziemców do 3.05. Od 4.05 wizę trzeba będzie przedłużać w urzędzie imigracyjnym.

 

Ograniczono możliwość podróży po kraju. Jeżeli oczekujesz na lot powrotny do Polski, oczekuj na niego w Wientian.

 

Poziom opieki zdrowotnej w Laosie jest bardzo niski. Dotychczas, w poważniejszych przypadkach zalecane było korzystanie z pomocy lekarskiej w państwach sąsiednich (np. w Tajlandii). Restrykcje wprowadzane przez większość państw w związku z pandemią COVID-19 oznaczają, że ewakuacja medyczna chorego pacjenta z Laosu może nie być możliwa.

 

Mjanma

 

Granice lądowe Mjanmy są zamknięte dla wszystkich cudzoziemców. Zawieszono zwolnienia wizowe i wydawanie wiz.

  

Jeżeli oczekujesz na lot powrotny do Polski, oczekuj na niego w Rangunie.

 

Poziom opieki zdrowotnej w Mjanmie jest bardzo niski. Dotychczas, w poważniejszych przypadkach zalecane było korzystanie z pomocy lekarskiej w państwach sąsiednich (np. w Tajlandii). Restrykcje wprowadzane przez większość państw w związku z pandemią COVID-19 oznaczają, że ewakuacja medyczna chorego z Kambodży, Laosu i Mjanmy może nie być możliwa.

 

Kambodża

 

Zawieszono zwolnienia wizowe, wydawanie wiz na granicy i e-wiz. Aby wjechać do Kambodży trzeba uzyskać wizę w przedstawicielstwie dyplomatycznym tego kraju.

 

Ponadto wymagane jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak COVID-19 i ubezpieczenie zdrowotne na sumę min. 50 tys. USD. Przy wjeździe należy poddać się testowi na COVID-19 na własny koszt oraz wpłacić depozyt w wys. 3 tys. USD. Depozyt powinien zostać zwrócony po potrąceniu kosztów związanych z testami i ew. kwarantanną.

 

Prawo pobytu dla cudzoziemców, którzy wjechali do Kambodży po 01.01. w celach turystycznych (Visa T) zostało automaty przedłużone do odwołania.

   

Jeżeli oczekujesz na lot powrotny do Polski, oczekuj na niego w Phnom Penh.

 

Poziom opieki zdrowotnej w Kambodży jest bardzo niski. Dotychczas, w poważniejszych przypadkach zalecane było korzystanie z pomocy lekarskiej w państwach sąsiednich (np. w Tajlandii). Restrykcje wprowadzane przez większość państw w związku z pandemią COVID-19 oznaczają, że ewakuacja medyczna chorego z Kambodży, Laosu i Mjanmy może nie być możliwa.

 

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa i zdrowia w Tajlandii, Kambodży, Laosie i Mjanmie znajdziesz na stronie MSZ Informacje dla podróżujących.

 

Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty dot. COVID-19 można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

 

Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w powrocie do Polski, kliknij tu