W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koronawirus SARS-CoV-2

24.09.2020

Restrykcje w Tajlandii, Kambodży, Laosie i Mjanmie

COVID-19

 

Data aktualizacji: 24.09.2020, godz. 11:00

Treść aktualizacji: koniec amnestii wizowej w Tajlandii

 

Wjazd do Tajlandii

 

Lądowe i lotnicze przejścia graniczne są zamknięte dla większości cudzoziemców. Przylecieć do Tajlandii mogą tylko członkowie rodzin obywateli Tajlandii, osoby posiadające zezwolenie na pracę lub prawo pobytu oraz członkowie ich rodzin, uczniowie i ich opiekuni, osoby udające się do Tajlandii w celu leczenia, posiadacze wizy typu elite, dyplomaci, piloci i marynarze.

 

Osoby spełniające powyższe kryteria powinny skontaktować się z właściwą Ambasadą Tajlandii w celu uzyskania zezwolenia na wjazd oraz zorganizowania podróży specjalnym lotem czarterowym.

 

Zakaz wjazdu dotyczy również pasażerów w tranzycie, chcących przesiąść się na lotnisku w Bangkoku.

 

Pobyt w Tajlandii

 

26 września kończy się tzw. amnestia wizowa, wprowadzona w związku z COVID-19. Osoby, które przyleciały do Tajlandii krótkoterminowo (np. w celach turystycznych) i pozostały dłużej w związku z pandemią COVID-19 oraz amnestią wizową, muszą opuścić Tajlandię do 26 września.

 

W wyjątkowych przypadkach (np. kwestie zdrowotne) można starać się o przedłużenie prawa pobytu ponad 26 września w biurze imigracyjnym, przedstawiając dokumenty od lekarza.

 

Za pozostanie w Tajlandii po 26 września bez tytułu pobytowego, grozi grzywna, areszt, deportacja i zakaz powrotu do Tajlandii.

 

Osoby, które przebywają w Tajlandii długoterminowo (np. praca) powinny do 26 września uregulować/przedłużyć swój pobyt na ogólnych zasadach, przedstawiając stosowne dokumenty od pracodawcy lub innej instytucji zapraszającej.

 

Osoby z obowiązkiem 90-dniowej notyfikacji pobytu, których termin notyfikacji przypadał w okresie 26.03-31.07, powinny były dokonać notyfikacji w okresie 1-31.08.2020.

 

Należy mieć na uwadze, że loty z Tajlandii do UE, w tym do Polski, są już możliwe – z Bangkoku kursują liczne komercyjne linie lotnicze. Ambasada RP w Bangkoku nie ma już więc podstawy do wystawiania specjalnych listów do tajskich władz imigracyjnych, potwierdzających brak możliwości powrotu do Polski i konieczność przedłużenia pobytu w Tajlandii. O ewentualne przedłużenie pobytu po 26 września należy starać się w oparciu o inne dokumenty (np. dokumenty od pracodawcy, ze szkoły lub ze szpitala).

 

Automatyczne przedłużenie prawa pobytu nie obejmuje osób, które przebywały w Tajlandii nielegalnie przed 26.03 (np. z powodu tzw. overstay). Wobec tych osób zastosowanie mają normalne przepisy, opisane na stronie MSZ Informacje dla podróżujących.

 

Więcej informacji nt. przedłużenia prawa pobyty w Tajlandii znajdziesz na stronie Royal Thai Police Immigration Bureau lub pod numerem infolinii 1178.

 

Pamiętaj, żeby śledzić na bieżąco informacje dot. przepisów wjazdowych do Tajlandii na tej stronie, na naszym koncie Twitter @PLinThailand oraz na stronie IATA.

 

Sytuacja na miejscu

 

Od 26.03 obowiązuje stan wyjątkowy (ostatnio przedłużony do końca września). W ramach stanu wyjątkowego rząd i gubernatorzy mogą wprowadzać restrykcje bez uprzedzenia, ze skutkiem natychmiastowym.

 

Noszenie maseczek jest w praktyce obowiązkowe, zarówno w pomieszczeniach, jak i w otwartej przestrzeni. W przypadku indywidualnego wysiłku fizycznego na zewnątrz (sport, dłuższy spacer), dopuszczalne jest tymczasowe odsłonięcie ust i nosa w celu ułatwienia oddychania.  

   

Przy wejściach do budynków administracji państwowej, centrów handlowych, biurowców itd. może być kontrolowana temperatura gości. W wielu miejscach, a czasami w całych prowincjach obowiązkowe jest noszenie maseczki na twarz.

  

Ogólna infolinia działa pod numerem 1111. Infolinia Ministerstwa Zdrowia dostępna jest pod numerem 1422.

 

Kambodża

 

Zawieszono zwolnienia wizowe, wydawanie wiz na granicy i e-wiz. Wjazd do Kambodży jest więc możliwy tylko po uzyskaniu wizy w placówce dyplomatycznej tego kraju.

 

Do wjazdu wymagane jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak COVID-19 i ubezpieczenie zdrowotne na sumę min. 50 tys. USD. Przy wjeździe należy poddać się testowi na COVID-19 na własny koszt. Należy również wpłacić depozyt w wys. 2 tys. USD. Depozyt powinien zostać zwrócony po potrąceniu kosztów związanych z testami i ew. kwarantanną.

 

W przypadku pozytywnego testu, należy poddać się leczeniu w miejscowym szpitalu, na własny koszt. W przypadku negatywnego testu wymagana jest 14-dniowa kwarantanna domowa.

 

Prawo pobytu dla cudzoziemców, którzy wjechali do Kambodży po 01.01. w celach turystycznych (Visa T) zostało automaty przedłużone do odwołania.

 

Poziom opieki zdrowotnej w Kambodży jest bardzo niski. Dotychczas, w poważniejszych przypadkach zalecane było korzystanie z pomocy lekarskiej w państwach sąsiednich (np. w Tajlandii). Restrykcje wprowadzane przez większość państw w związku z pandemią COVID-19 oznaczają jednak, że ewakuacja medyczna chorego pacjenta z Kambodży może nie być możliwa.

 

Laos

 

Zawieszono wydawanie wiz turystycznych, wiz na granicy i e-wiz. Wjazd do Laosu jest więc możliwy tylko po uzyskaniu wizy (nieturystycznej) w placówce dyplomatycznej tego kraju.

 

Podczas wjazdu należy poddać się testowi na COVID-19. W przypadku pozytywnego testu, należy poddać się leczeniu w miejscowym szpitalu, na własny koszt. W przypadku negatywnego testu wymagana jest 14-dniowa kwarantanna, w wyznaczonym miejscu, na koszt podróżnego.

 

Od 4.05 nie obowiązuje już tzw. amnestia wizowa. Wizę/prawo pobytu trzeba przedłużać w urzędzie imigracyjnym na dotychczasowych zasadach.

  

Poziom opieki zdrowotnej w Laosie jest bardzo niski. Dotychczas, w poważniejszych przypadkach zalecane było korzystanie z pomocy lekarskiej w państwach sąsiednich (np. w Tajlandii). Restrykcje wprowadzane przez większość państw w związku z pandemią COVID-19 oznaczają jednak, że ewakuacja medyczna chorego pacjenta z Laosu może nie być możliwa.

 

Mjanma

 

Granice lądowe Mjanmy są zamknięte dla cudzoziemców. Zawieszono komercyjne połączenia lotnicze.

 

Zawieszono zwolnienia wizowe i wydawanie wiz turystycznych. W uzasadnionych wypadkach, można starać się o wizę innego typu, np. biznesową. W tym celu należy skontaktować się z właściwą placówką dyplomatyczną Mjanmy.

 

Podczas wjazdu należy okazać test na COVID-19 z wynikiem negatywnym. Wymagana jest kwarantanna, w wyznaczonym miejscu, na koszt podróżnego. Długość i zasady kwarantanny należy ustalić z właściwą placówką dyplomatyczną Mjanmy.

 

W ostatnim czasie odnotowano istotny wzrost przypadków COVID-19 w Rangunie i Rakhine. Ograniczono możliwość wyjazdu z tych regionów/stanów. W większości okręgów/dzielnic Rangunu obowiązuje zakaz opuszczania domu i godzina policyjna. Zawieszono loty krajowe.

  

Poziom opieki zdrowotnej w Mjanmie jest bardzo niski. Dotychczas, w poważniejszych przypadkach zalecane było korzystanie z pomocy lekarskiej w państwach sąsiednich (np. w Tajlandii). Restrykcje wprowadzane przez większość państw w związku z pandemią COVID-19 oznaczają jednak, że ewakuacja medyczna chorego z pacjenta Mjanmy może nie być możliwa. 

 

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa i zdrowia w Tajlandii, Kambodży, Laosie i Mjanmie znajdziesz na stronie MSZ Informacje dla podróżujących.

 

Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty dot. COVID-19 można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

 

Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w powrocie do Polski, kliknij tu.