W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koronawirus SARS-CoV-2

02.08.2021

Restrykcje w Tajlandii, Kambodży, Laosie i Mjanmie

COVID-19

 

Data aktualizacji: 02.08.2021, godz.: 09:15

Treść aktualizacji: aktualizacja informacji nt. szczepień w Tajlandii

 

Wjazd do Tajlandii

 

Obowiązuje ruch bezwizowy w przypadku podróży w celu turystycznym. W związku z obowiązkową kwarantanną, dopuszczalny okres pobytu w ruchu bezwizowym wydłużono z 30 do 45 dni. W przypadku podróży w innym celu lub na dłuższy okres, wymagana jest wiza.

 

Do wjazdu wymagane jest posiadanie specjalnego zezwolenia (certificate of entry – COE). Ponadto, każda osoba musi po przylocie poddać się 14-dniowej kwarantannie w jednym z akredytowanych hoteli (alternative state quarantine – ASQ). ASQ należy zarezerwować na etapie wnioskowania o COE. Listy ASQ dostępne są w internecie.

 

1 lipca ruszył program „Phuket Sandbox”, zgodnie z którym w pełni zaszczepieni turyści mogą w ramach 14-dniowej kwarantanny opuszczać akredytowany hotel i swobodnie poruszać się po wyspie. Wymagana jest instalacja aplikacji śledzącej w telefonie lub noszenie opaski monitorującej, a także poddanie się trzem płatnym testom na COVID-19. Po 14 dniach takiej kwarantanny w Phuket, możliwa ma być podróż do innych prowincji Tajlandii. Program jest skierowany do osób przylatujących z państw uznawanych za „bezpieczne”. Polska znajduje się obecnie na liście, która ma być aktualizowana co 14 dni. Program „Phuket Sandbox” może zostać zawieszony w trybie natychmiastowym w przypadku wykrycia 90 lub więcej przypadków COVID-19 w ciągu tygodnia. Od 15 lipca, podobne do „Phuket Sandbox” programy mają wystartować w Koh Samui, Koh Tao i Koh Phangan.

 

Do wjazdu wymagane jest również pobranie i instalacja rządowej aplikacji śledzącej ThailandPlus.

 

W sprawie szczegółowych informacji dot. wiz, COE, ASQ, „Phuket Sadnbox” a także wszelkich wątpliwości z tym związanych, należy kontaktować się z Ambasadą Tajlandii w Warszawie. 

 

Władze Tajlandii przywróciły możliwość tranzytu w Bangkoku. Formalnie jest on możliwy od 1 marca, tylko na lotnisku Suvarnabhumi, bez możliwości opuszczenia specjalnej strefy tranzytowej i nie może przekraczać 12 godzin. Wdrożenie procedury zależeć będzie od linii lotniczych. Obowiązkiem linii lotniczej/operatora w porcie startowym będzie weryfikacja, czy pasażer posiada wymagane dokumenty: zaświadczenie fit-to-fly, wynik testu na COVID-19 RT-PCR z wynikiem negatywnym; ubezpieczenie podróżne obejmujące Tajlandię i leczenie COVID-19 do min. kwoty 100 tys. USD. Jeżeli jesteś zainteresowany tranzytem w Bangkoku, skontaktuj się z linią lotniczą.

 

Uwaga: niektórzy ubezpieczyciele odmawiają pokrycia kosztów hospitalizacji osób, u których potwierdzono COVID-19, ale są one asymptomatyczne. W Tajlandii hospitalizacja jest w takich przypadkach obowiązkowa. W związku z powyższym sugerujemy, by potwierdzić z ubezpieczycielem, że pokryje koszty hospitalizacji niezależnie od symptomatyczności.

 

Pobyt w Tajlandii

 

31 października skończyła się tzw. amnestia wizowa. Na jej podstawie osoby, które przyleciały do Tajlandii krótkoterminowo (np. w celach turystycznych), mogły zostać w tym kraju do 31.10 bez konsekwencji karnych i finansowych za nielegalny pobyt.

 

Obecnie prawo pobytu trzeba przedłużać w biurach imigracyjnych, odpłatnie, przedstawiając wymagane przez władze miejscowe dokumenty, uzasadniające konieczność pozostania w Tajlandii. Do września można wnioskować o przedłużenie pobytu w związku z pandemią COVID-19 (tzw. covid extension).

 

Ambasada RP w Bangkoku, podobnie jak ambasady innych państw UE, nie wydaje listów/zaświadczeń dla władz imigracyjnych do celu przedłużenia pobytu. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że urzędy nie powinny już wymagać takich listów. Na miejscu należy wypełnić specjalny druk (affidavit for granting permission to temporarily stay in the Kingdom during Covid-19), w którym można zaznaczyć, że takiego listu się nie posiada. 

 

Pobyt w Tajlandii po 31 października, bez uregulowanego statusu imigracyjnego, należy traktować jako nielegalny, za który grozi grzywna (500 THB za każdy dzień), areszt, deportacja i zakaz ponownego wjazdu.

 

Więcej informacji nt. przedłużenia prawa pobyty w Tajlandii znajdziesz na stronie Royal Thai Police Immigration Bureau lub pod numerem infolinii 1178.

 

Pamiętaj, żeby śledzić na bieżąco informacje dot. przepisów wjazdowych do Tajlandii na tej stronie, na naszym koncie Twitter @PLinThailand oraz na stronie IATA.

 

Sytuacja na miejscu

 

Od 26.03.2020 obowiązuje stan wyjątkowy. Na podstawie stanu wyjątkowego rząd i gubernatorzy mogą wprowadzać restrykcje bez uprzedzenia, ze skutkiem natychmiastowym.

 

Trwa największa od początku pandemii fala zakażeń zogniskowana w Bangkoku.

 

Obowiązuje 4-stopniowy system strefowania prowincji w zależności od liczby przypadków. Bangkok Metropolitan Area (miasto Bangkok i otaczające je prowincje) zostały skategoryzowane jako najbardziej zagrożone strefy ciemnoczerwone.

 

W prowincjach ciemnoczerwonych obowiązują następujące restrykcje:

 

  • Zakaz opuszczania domu w godz. 21:00-04:00 (godzina policyjna)
  • Zalecenie, by nie opuszczać domu bez ważnego powodu także w pozostałym czasie, czyli w godz. 04:00-21:00
  • Zawieszone loty krajowe do/z prowincji ciemnoczerwonych
  • Podróże do innych prowincji dopuszczalne tylko w ważnych sprawach; checkpointy na drogach wylotowych
  • Zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób
  • Zamknięte centra handlowe (poza sklepami spożywczymi, bankami itd.)
  • Restauracje tylko na wynos

 

W całym kraju skrócono godziny pracy sklepów, centrów handlowych i restauracji; zamknięto bary i lokale rozrywkowe. Rząd apeluje o pracę zdalną i unikanie podróży do innych prowincji, jeżeli nie są one konieczne. Loty krajowe pomiędzy innymi niż ciemnoczerwone prowincjami mogą być zapełnione tylko w 50%.

 

Władze wielu prowincji z niskim wskaźnikiem zakażeń wymagają kwarantanny i/lub testu na COVID-19 od przyjezdnych z Bangkoku i innych zagrożonych prowincji. Osoby w pełni zaszczepione mogą być zwolnione z tych restrykcji, ale nie ma jednolitej polityki w tym zakresie.

 

W całym kraju wprowadzono bezwzględny obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Nieprzestrzeganie tego wymogu zagrożone jest grzywną do 20 tys. THB.

 

W Bangkoku i w innych miastach Tajlandii mogą mieć miejsce protesty polityczne studentów i młodzieży.

  

Rządowe infolinie dot. COVID-19 dostępne są pod numerami: 1669, 1668 i 1330. Ogólna infolinia działa pod numerem 1111. Infolinia Ministerstwa Zdrowia dostępna jest pod numerem 1422.

 

Oficjalne informacje w języku angielskim zamieszczane są na profilu Facebook rządowego departamentu PR.

 

Szczepienia w Tajlandii

 

7 czerwca ruszył program masowych szczepień. Są one dobrowolne i bezpłatne, również dla cudzoziemców, niezależnie od ich statusu pobytowego.

 

Zapisy na szczepienia prowadzone są w sposób mało skoordynowany i napotykają na problemy logistyczne i techniczne. Dotykają one zarówno obywateli Tajlandii, jak i obywateli UE, w tym Polaków. Ambasada RP w Bangkoku, w ramach Lokalnej Współpracy Konsularnej UE w Tajlandii na bieżąco śledzi postępy w programie szczepienia i apeluje do władz Tajlandii, by wszyscy obywatele UE mieli możliwość szczepienia na takich samych zasadach, jak obywatele Tajlandii.

 

Od 19 do 31 lipca prowadzone były szczepienia dla cudzoziemców w Central Vaccination Center – Bangsue Grand Station (Bangkok). Osoby w wieku 75+ mogły zgłaszać się na zasadzie walk-in, bez wcześniejszej rejestracji online. Osoby w wieku 60+ oraz proszone były o rejestrację online i oczekiwania na wyznaczenie terminu szczepienia. Ten program został zakończony już zakończony.

 

Od 1 sierpnia cudzoziemcy w Tajlandii (cały kraj) proszeni są o zapisy na stronie: https://expatvac.consular.go.th/. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby w wieku 60+ oraz posiadające wskazanie medyczne.

 

Zapisy są również możliwe bezpośrednio w szpitalach posiadających karty pacjentów, a także w wybranych szpitalach, których lista jest aktualizowana na stronie www.thailandintervac.com

 

Cudzoziemcy posiadający wizy przyznane w ramach BOI Single Window oraz posiadacze wiz typu smart Visa mogą również rejestrować się na szczepienia za pośrednictwem BOI: https://booking.boi.go.th/vaccination.php.

 

Władze poszczególnych prowincji mogą prowadzić własne platformy zapisów. O szczegóły należy dowiadywać się na miejscu.

 

Tajski program szczepień masowych opiera się póki co na szczepionkach Astra Zeneca i Sinovac. W niektórych przypadkach możliwe jest szczepienie preparatami Sinopharm. Partia szczepionek Pfizer, przekazanych Tajlandii przez partnerów zagranicznych, ma być również wykorzystana do szczepienia cudzoziemców. Informację nt. szczepionek zatwierdzonych w Unii Europejskiej znajdziesz tu.

 

Kambodża

 

Zawieszono zwolnienia wizowe, wydawanie wiz na granicy i e-wiz. Wjazd do Kambodży jest więc możliwy tylko po uzyskaniu wizy w placówce dyplomatycznej tego kraju.

 

Do wjazdu wymagane jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak COVID-19 i ubezpieczenie zdrowotne na sumę min. 50 tys. USD. Przy wjeździe należy również wpłacić depozyt w wys. 2 tys. USD. Depozyt powinien zostać zwrócony po potrąceniu kosztów związanych z testami i ew. kwarantanną.

 

Po przylocie przeprowadzany jest test na COVID-19. W przypadku pozytywnego wyniku, zakażony pasażer poddawany jest obowiązkowej kwarantannie/leczeniu w Khmer-Soviet Friendship Hospital w Phnom Penh. W przypadku negatywnego testu, wymagana jest 14-dniowa kwarantanna w ośrodku (hotelu) wskazanym przez władze miejscowe. W związku z wzrostem przypadków COVID-19, zawieszono ułatwienia dot. kwarantanny dla obywateli UE, podróżujących w celach biznesowych i posiadających zaproszenie od podmiotu miejscowego, będącego jednocześnie poręczycielem. W sprawie szczegółów należy kontaktować się z właściwą ambasadą Kambodży.

 

Prawo pobytu dla cudzoziemców, którzy wjechali do Kambodży po 01.01. w celach turystycznych (Visa T) zostało automaty przedłużone do odwołania.

 

Trwa największa od początku pandemii fala zakażeń. W głównych miastach obowiązuje 3-stopniowy system strefowania i miejscowe restrykcje.

 

Od 30.07 zapowiedziano całkowity lockdown 8 prowincji graniczących z Tajlandią oraz godzinę policyjną w porze nocnej (21:00-03:00) w całym kraju.

 

Na drogach możliwe są checkpointy. Wprowadzono obowiązek pracy z domu dla urzędników oraz zalecenie pracy zmianowej dla sektora prywatnego.

 

Władze Kambodży poinformowały oficjalnie, że cudzoziemcy zamieszkujący i pracujący w tym kraju są objęci programem bezpłatnych szczepień zgodnie z miejscowym harmonogramem. Do szczepienia wymagane jest posiadanie ważnego paszportu, ważnej wizy i ważnego zezwolenia na pracę (jeżeli dotyczy). W mediach pojawiły się informacje, że szczepienia będą również dostępne dla cudzoziemców na tzw. visa amnesty.

 

Poziom opieki zdrowotnej w Kambodży jest bardzo niski. Dotychczas, w poważniejszych przypadkach zalecane było korzystanie z pomocy lekarskiej w państwach sąsiednich (np. w Tajlandii). Restrykcje wprowadzane przez większość państw w związku z pandemią COVID-19 oznaczają jednak, że ewakuacja medyczna chorego pacjenta z Kambodży może nie być możliwa.

 

Ambasada Francji w Phnom Penh zgodziła się udzielać pomocy konsularnej obywatelom polskim przebywającym w Kambodży, ze względu na brak polskiej placówki w tym kraju. Jeżeli potrzebujesz takiej pomocy, napisz do Ambasady RP w Bangkoku (consulate.bangkok@msz.gov.pl), która przekaże twoją sprawę ambasadzie francuskiej.

 

Laos

 

Zawieszono wydawanie wiz turystycznych, wiz na granicy i e-wiz. Wjazd do Laosu jest więc możliwy tylko po uzyskaniu wizy (nieturystycznej) w placówce dyplomatycznej tego kraju.

 

Podczas wjazdu należy poddać się testowi na COVID-19. W przypadku pozytywnego testu, należy poddać się leczeniu w miejscowym szpitalu, na własny koszt. W przypadku negatywnego testu wymagana jest 14-dniowa kwarantanna, na własny koszt w akredytowanym ośrodku lub hotelu.

 

Od 4.05 nie obowiązuje już tzw. amnestia wizowa. Wizę/prawo pobytu trzeba przedłużać w urzędzie imigracyjnym na dotychczasowych zasadach. Władze miejscowe zapowiedziały w marcu 2021 r., że w najbliższym czasie zaczną egzekwować kary grzywny wobec osób, które przebywają w Laosie na wygasłej wizie. Dotychczas, w związku z pandemią kary w praktyce nie były egzekwowane. Możliwy jest powrót do grzywny w wys. 2 USD za każdy dzień overstay, a nawet do 10 USD za każdy dzień. W związku z powyższym, wskazane jest jak najszybsze uregulowanie statusu pobytowego.

 

Jeżeli masz zaplanowany wylot z Laosu, skontaktuj się z nami pod adresem consulate.bangkok@msz.gov.pl. Władze laotańskie wymagają, by wylot był notyfikowany przez ambasadę.

 

Trwa największa od początku pandemii fala zakażeń. Obowiązuje 3-stopniowy system strefowania. W strefie czerwonej, w której znajduje się część Wientian, obowiązuje zakaz opuszczania domu, w tym w celu pracy. Osoby podróżujące do/z Wientian muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Wyjątki dot. osób całkowicie zaszczepionych. Na drogach możliwe są checkpointy.

 

Cudzoziemcy mają być objęci programem szczepień.

  

Poziom opieki zdrowotnej w Laosie jest bardzo niski. Dotychczas, w poważniejszych przypadkach zalecane było korzystanie z pomocy lekarskiej w państwach sąsiednich (np. w Tajlandii). Restrykcje wprowadzane przez większość państw w związku z pandemią COVID-19 oznaczają jednak, że ewakuacja medyczna chorego pacjenta z Laosu może nie być możliwa.

 

Ambasada Francji w Wientian zgodziła się udzielać pomocy konsularnej obywatelom polskim przebywającym w Laosie, ze względu na brak polskiej placówki w tym kraju. Jeżeli potrzebujesz takiej pomocy, napisz do Ambasady RP w Bangkoku (consulate.bangkok@msz.gov.pl), która przekaże twoją sprawę ambasadzie francuskiej.

 

Mjanma

 

Granice lądowe Mjanmy są zamknięte dla cudzoziemców. Zawieszono komercyjne połączenia lotnicze.

 

Zawieszono zwolnienia wizowe i wydawanie wiz turystycznych. W uzasadnionych wypadkach, można starać się o wizę innego typu, np. biznesową. W tym celu należy skontaktować się z właściwą placówką dyplomatyczną Mjanmy.

 

Podczas wjazdu należy okazać test na COVID-19 z wynikiem negatywnym. Wymagana jest 10-dniowa kwarantanna w akredytowanym hotelu, na koszt podróżnego.

 

W związku z COVID-19. Ograniczono możliwość wyjazdu z Rangunu i Rakhine. W większości okręgów/dzielnic Rangunu obowiązuje zakaz opuszczania domu i godzina policyjna. Podobne restrykcje mogą obowiązywać w innych regionach/stanach.

  

Poziom opieki zdrowotnej w Mjanmie jest bardzo niski. Dotychczas, w poważniejszych przypadkach zalecane było korzystanie z pomocy lekarskiej w państwach sąsiednich (np. w Tajlandii). Restrykcje wprowadzane przez większość państw w związku z pandemią COVID-19 oznaczają jednak, że ewakuacja medyczna chorego z pacjenta Mjanmy może nie być możliwa.

 

1 lutego doszło do wojskowego zamachu stanu. Armia aresztowała przywódców partii National League for Democracy, w tym szefową rządu Aung San Suu Kyi oraz prezydenta Win Myint i przejęła władzę. Wprowadzono stan wyjątkowy.

 

W wielu miastach trwają masowe protesty i akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego. W ostatnim czasie dochodzi do eskalacji i użycia siły; są setki zabitych i rannych.

 

Z posiadanych przez nas informacji wynika, że w związku z zamachem stanu zamknięte są urzędy imigracyjne i nie można przedłużyć prawa pobytu. W przypadku tzw. overstay, podczas wylotu należy uiścić grzywnę w wysokości 3-5 USD za każdy dzień.

 

Ambasada Niemiec w Rangunie zgodziła się udzielać pomocy konsularnej obywatelom polskim przebywającym w Mjanmie, ze względu na brak polskiej placówki w tym kraju. Jeżeli potrzebujesz takiej pomocy, napisz do Ambasady RP w Bangkoku (consulate.bangkok@msz.gov.pl), która przekaże twoją sprawę ambasadzie niemieckiej.

 

Więcej informacji nt. kryzysu politycznego w Mjanmie znajdziesz w naszym komunikacie.    

 

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa i zdrowia w Tajlandii, Kambodży, Laosie i Mjanmie znajdziesz na stronie MSZ Informacje dla podróżujących.

 

Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty dot. COVID-19 można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

 

Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w powrocie do Polski z Mjanmy, Kambodży lub Laosu, kliknij tu.